O Víně

11.01.2018 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 11.01.2018 07:00

Amarone della Valpolicella 2012 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) - Società Agricola Corte Allodola S.S., Monteforte d'Alpone, Itálie

Jak hodnotím Amarone della Valpolicella ročníku 2012 Denominazione di Origine Controllata e Garantita, se dozvíte v následující recenzi.

Lahev Amarone della Valpolicella 2012 DOCG jsem koupil v listopadu 2017 za 349,- Kč (výprodej Lidl, původní cena 499,- Kč). Původ tohoto vína hledejte ve vinařské oblasti Veneto, podoblast Valpolicella. Pátrám po dalších informacích týkající se původu a z webových stránek www.vinodoc.cz přebírám následující text:

Jméno Valpolicella pochází z latinsko-řeckého „vallis polys cellae", jinými slovy „údolí mnoha sklepů", což je zajisté po etymologické stránce velmi zajímavá teorie, o níž se učenci s oblibou opírají. Je samozřejmě jisté, že révu vinnou v tomto regionu pěstovali již staří Řekové (a byli to možná oni, kdo si oblíbili sladkou variantu vyrobenou ze suchých bobulí passito, předchůdce dnešního stylu Recioto) i Římané. Pouze autochtonní modré odrůdy jsou povoleny pro výrobu vín Valpolicella. Jsou to Corvina Veronese a Corvinone, které dávají vínům tělo a strukturu a Rondinella, která jim dává aroma a zaoblenost. Další autorizované odrůdy jsou Molinara, Forsellina, Oseleta a Dindarella (ty však nejsou povolené pro výrobu Amarone). Vinařská oblast Valpolicella se rozkládá severozápadně od Verony a táhne se od jezera Garda přes několik údolí podél řeky Adiže mezi Veronou a úpatím pohoří Monti Lessini. Vína regionu Valpolicella jsou výhradně červená a přicházejí na trh v mnoha stylech, od základního ovocitého, připomínající mladé Beaujolais, které se může podávat i lehce chlazené jako perfektní doprovod k salátům, pizzám či těstovinám, přes robustnější a kořenitější Classico, Superiore a opulentní Ripasso, až po unikátní dva styly této oblasti: Recioto a Amarone (první komerční Amarone dalo na trh v roce 1953 vinařství Bolla). Amarone della Valpolicella je třešničkou na dortu vinařské zóny Valpolicella regionu Benátska, která leží na sever od Verony. Valpolicella dává vína několika stylů, mladistvá ovocitá, vína zrající v dubových sudech a speciality jako jsou Ripasso, Recioto a Amarone. Vína Amarone se uvádějí na trh až ve čtvrtém roce života. Jsou vyhledávaná po celém světě a jejich produkce se zvyšuje geometrickou řadou (v roce 2000 bylo prodáno 5 milionů lahví, zatímco v roce 2011 činil prodej již 12 milionů). Zejména populární jsou v USA, kde podle sdělení deníku Corriere della Sera je president Obama často podává návštěvám v Bílém domě. Ceny jsou přiměřeně vysoké a odpovídající jejich věhlasu. V posledních letech oblast Valpolicella přitahuje neustále nové a nové vinaře a investory.

V encyklopedii ovine.cz se u oblasti Veneto dozvíte, že jakostní statut D.O.C. byl přidělen v roce 1968. Roční produkce 370 tisíc hl (údaj z roku 1996). Toto červené víno rubínové barvy výrazného buketu je vyráběné z několika odrůd. Podíl odrůdy Corvina Veronese činí 55 až 70 %, Rondinella 25 až 30 % a Molinara 5 až 15 %.

Lahev burgundského typu objemu 0,75 L (khaki sklo) je uzavřena staniolovou záklopkou a plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je nenápadná. Bílo-černá etiketa působí velmi jednoduše, ale je vkusná.

Barva je višňově červená, má střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně je poměrně široká a nabídne v nástupu marmeládové tóny a kompotové ovoce, které se přesouvají do sušených višní a exotického koření. Buket během měnící se temperace přecházel do různých poloh a pozitivní vliv měla samozřejmě i doba, respektive druhý a třetí den po otevření lahve.

Chuť je středně dlouhá až dlouhá, plná a má neuvěřitelně vysoký extrakt v dozvuku v podobě kořenitých tónů. V závěru vystoupí extrémně vysoký obsah alkoholu (15,5 % obj.), který zvláště první den působil rušivě. Od druhého dne alkohol působil mnohem přátelštějším dojmem, nicméně po pár skleničkách cítíte víno v hlavě. Lahev má svůj vrchol stále před sebou a díky vysokému obsahu alkoholu i extraktu, předpokládám archivační potenciál minimálně do roku 2025. Dnešní Amarone della Valpolicella není tuctové víno, ale něco výjimečného, které logicky předpokládá zcela odlišný přístup při popíjení. Oceníte ho buď v doprovodu s grilovanými pokrmy nebo s přáteli a milovníky vína.

Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Amarone della Valpolicella
Odrůda: Corvina Veronese, Rondinella, Molinara
Ročník: 2012
Jakost: Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Veneto
Vinařská podoblast: Valpolicella
Výrobce: Società Agricola Corte Allodola S.S., Monteforte d'Alpone, Itálie
Alkohol: 15,5 % obj.
Doporučená archivace: 2018 - 2025
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 18 - 19 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 349,- Kč (výprodej Lidl v listopadu 2017)

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 9 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4617x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 01.01.2018 12:17:41