O Víně

23.11.2017 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.11.2017 07:00

Muškát Ottonel 2015 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Jak hodnotím polosladký Muškát Ottonel ročníku 2015 a přívlastku pozdní sběr, se dozvíte v následující recenzi.

Lahev polosladkého Muškátu Ottonel 2015 pozdní sběr z řady Terroir Club jsem koupil v srpnu 2017 za 150,- Kč (prodejna Znovínu v Louckém klášteře). Hrozny pochází z viniční tratě Dívčí hora v obci Chvalovice ve Znojemské vinařské podoblasti.

Z webových stránek vinařství přebírám následující informace, které se vztahují k této viniční trati. Viniční trať Dívčí hora se nachází jižně od Znojma před obcí vpravo od mezinárodní silnice E59, která ze Znojma přes Chvalovice a Hatě pokračuje až do Vídně. Vinice začínají na mírném svahu vpravo od cesty a táhnou se směrem na Šatov až po železniční trať Znojmo - Šatov, kde začíná Šatovská viniční trať Na vinici. Historie obce Chvalovice nebo také Kondorf (německy Kallendorf) je velmi zajímavá. Název vznikl od osobního jména Chval. Kostel sv. Markéty, patronky rolníků a úrody, je připomínán již v roce 1284. V kostele je oltářní obraz sv. Markéty od vynikajícího barokního malíře Josefa Winterhaltera. Pozemky okolo Chvalovic pod Znojmem až k rakouským hranicím patřily převážně Louckým premonstrátům, Žďárským cisterciákům, ale i jezuitské koleji ve Znojmě, které náležel i Křížový sklep v Příměticích. Obcí protéká potok Daníž, jenž spojuje vesnice Hnanice, Šatov, Chvalovice a další až po Jaroslavice. Název trati je historický. Trať se dříve jmenovala Frauenbergweingebirg a má jméno po kapličce Panny Marie, v níž je dřevěná soška Matky Boží, kterou prý za dob švédských válek rolník Kornherr nalezl zaoranou v zemi. Viniční trať Dívčí hora má celkovou výměru 136 ha, z toho osázených je něco přes 40 ha. Orientace mírného svahu je jižní, nadmořská výška 240 až 260 metrů, průměrná roční teplota 9,19 °C a roční srážky 529 mm. Od západu ze Šatova do této viniční tratě již nezasahují skalnaté výběžky Českého masívu, a proto jsou zde již typické vápenné spraše na pískách se svrchním černozemním horizontem Karpatské předhlubně. Půda je mírně zásaditá - pH 7,5. Znovín z této tratě vyrábí vína z vinic pana Ing. Hájka, který zde má vysazen zajímavý sortiment: Sauvignon, Rulandské šedé, Rulandské bílé, Rulandské modré, Tramín červený, Tramín kořenný, Muškát žlutý, Blauburger a Dornfelder. Je zde okolo 20 ha mladých vinic, které postupně začínají plodit. Vinohrad je ve vzorném pořádku, s kapkovou závlahou a pěkným výhledem z vojenského bunkru uprostřed vinic na město Znojmo. Kategorie viniční trati je I., tedy nejlepší.

Lahev typu Bordo objemu 0,75 L (zelené sklo) je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem hodnotil u starších recenzí, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je zlato-žlutá, má nízkou intenzitu a velmi vysokou viskozitu, která odpovídá zatřídění do polosladkého vína. Vůně v nástupu nabídne ovocité tóny v podobě tropického ovoce (ananas, banán), které přechází je jemné vanilky a muškátových květů. Druhý den se v buketu objevují výrazné tóny kompotového ovoce.

Chuť je středně dlouhá a má podle předpokladu výrazný zbytkový cukr v závěru (20,1 g/l). Obsah kyselin (6,3 g/l) se snaží vyrovnat zbytkovému cukru, ale moc se to nedaří. Osobně bych ocenil nižší cukr a více kyselinek. Na druhou stranu budou tento Muškát Ottonel vyhledávat milovníci bílých vín se zbytkovým cukrem a všichni, kdo má rád extraktivní vína. Znovín na zadní etiketě uvádí archivační potenciál do období let 2020 až 2022 a po dnešní zkušenosti s tím musím souhlasit. Vinařství doporučuje víno podávat ke kuřecímu masu nebo ovocným dezertům.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Řada: Terroir Club
Odrůda: Muškát Ottonel
Ročník: 2015
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosladké
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Chvalovice
Viniční trať: Dívčí hora
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 11,5 % obj.
Číslo šarže: 5067
Evidenční číslo jakosti: 115E1-16
Číslo vzorku: 31
Obsah zbytkového cukru: 20,1 g/l
Obsah kyselin: 6,3 g/l
Bezcukerný extrakt: 22,4 g/l
Doporučená archivace: 2017 - 2022
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Získaná ocenění: Stříbrná medaile na mezinárodní soutěži vín „Muscats du Monde" (2016)
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 150,- Kč (prodejna Znovínu v srpnu 2017)

Spotřebitelská známka: 7.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 7 8 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3047x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 20.11.2017 09:31:57