O Víně

20.11.2017 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 20.11.2017 07:00

Chardonnay 2015 výběr z hroznů - Spielberg Archlebov s.r.o.

Jak hodnotím polosuché Chardonnay ročníku 2015 a přívlastku výběr z hroznů z panenské sklizně, se dozvíte v následující recenzi.

Lahev polosuchého Chardonnay 2015 výběr z hroznů jsem koupil v listopadu 2017 za 179,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 250,- Kč). Vlastní hrozny z panenské sklizně byly sbírány 21. září 2015 při cukernatosti 24,2 °NM na viniční trati Nové Hory (vinice Klášovky) ve vinařské obci Žarošice. Réva zde byla vysázena v roce 2013 a pěstuje se na rýnsko-hesenském vedení na hlinito-písčité půdě. Ani se mi nechce věřit, že dva roky po výsadbě révy byla réva v takovém stavu, že se dalo vyrobit víno s tak vysokým přívlastkem. Technologie výroby: šetrné odstopkování, okamžité lisování, odkalení, zakvašení ASVK, zrání ve velkém sudu po dobu 3 měsíců, čeření, filtrace a lahvování.

Z webových stránek vinařství přebírám následující text, který se vztahuje k uvedené viniční trati. Trať Nové Hory je posazena na náhorní rovině přecházející do mírného svahu. Trať je otevřena do širokého kraje, je poměrně větrná a vystavena slunci po celý den. Půda je hlinito-písčitá. Vinice Klášovky se táhne po mírném kopci v délce 1 km. Je to otevřená náhorní rovina po celý den osluněná. Je zcela otevřená a proto se zde vinice musí vyrovnat s různě silnými větry prakticky ze všech stran. Půda je zde dvojí. Na spodní rovině najdeme těžší hlinito-jílovitou půdu, v horní partii pak půdu písčitou a lehce záhřevnou. Pěstujeme tu Veltlínské zelené, Pinot blanc a také Sauvignon.

Lahev typu Top Bordo Sissi má objem 0,75 L (khaki sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem popsal u této recenze, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je citrónově žlutá, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Tak vysokou intenzitu a odstín na panenskou sklizeň jsem opravdu nečekal.

Vůně je extraktivní a kouzelná. Najdete zde primární ovocité tóny v podobě žlutého melounu, které přechází do jemných odstínů lískového oříšku. Sekundární tóny nabídnou jemnou vanilku a vyzrálé hrozny.

Chuť je plná a má velmi vysoký extrakt v závěru. Ovocitost je zde opět markantní a v dozvuku oceníte také zajímavou mineralitu. Harmonie je výborná, takže rovnováha mezi kyselinkou a zbytkovým cukrem tvoří ideální celek. Těšil jsme se na druhý den, kdy dopíjím poslední 2 dcl. Buket i chuť neztratila výše uvedené vlastnosti a musím hodně hlasitě zatleskat. Nebývá obvyklé, aby vína z panenské sklizně dosáhly tak vysokého přívlastku výběr z hroznů a působilo tak přesvědčivě. Rozhodl jsem se proto ještě jednou ověřit ve vinařství, zda se opravdu jedná o panenskou sklizeň dva roky po výsadbě a dále přináším odpověď Ondřeje Konečného, kde v závěru najdete také tip na další Chardonnay: Jedná se skutečně o první sklizeň skoro 4 ha z keřů 2 roky po výsadbě (při současném zapěstování kmínků). Výnos byl velmi nízký a nijak neoslaboval vitalitu keřů, škoda ho tam nenechat a neposbírat cca 1-2 hrozny na keři. Od začátku bylo školeno jako velké víno (ne jako ty voňavé esterové vína s hromadou zbytkového cukru, takhle jsme ho nechtěli). Můj názor je stejný. Je to Chardonnay na zdejší poměry nebývalé... dle mého názoru jej momentálně z naší produkce ještě předčí Chardonnay Austerlitz 2015, které je skoro vyprodáno (velmi malá limitovaná řada z keřů z Puligny Montrachet).

Ondřej Konečný uvádí archivační potenciál do roku 2020 a po dnešní zkušenosti s tím souhlasím. Po dnešní zkušenosti jsem se rozhodl koupit jeden karton a uložit na dva roky do archivu, pokud to vydržím... Vinařství k tomuto vínu doporučuje Goudu, Čedar nebo pečenou drůbež.

Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.

Na závěr uvedu odkaz na recenzi Chardonnay z vinařství Spielberg Archlebov:
Chardonnay 2014 pozdní sběr (Archlebov / Maliny) hodnocení: 9-8-8

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Chardonnay
Ročník: 2015
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosuché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Slovácká
Vinařská obec: Žarošice
Viniční trať: Nové Hory (vinice Klášovky)
Výrobce: Spielberg Archlebov s.r.o.
Alkohol: 13,0 % obj.
Číslo šarže: 560
Evidenční číslo jakosti: 110F1-16/24
Obsah zbytkového cukru: 9,4 g/l
Obsah kyselin: 7,9 g/l
Bezcukerný extrakt: 25,0 g/l
Datum sklizně: 21. září 2015
Cukernatost hroznů: 24,2 °NM
Výsadba révy proběhla v roce: 2013 (panenská sklizeň)
Způsob vedení révy: rýnsko-hesenské
Typ půdy: hlinito-písčitá
Technologie výroby: šetrné odstopkování, okamžité lisování, odkalení, zakvašení ASVK, zrání ve velkém sudu po dobu 3 měsíců, čeření, filtrace a lahvování
Doporučená archivace: 2017 - 2020
Velikost šarže: 5.300 lahví (0,75 L)
Dostupnost lahví ve vinařství v listopadu 2017: 1.100 lahví (0,75 L)
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Získaná ocenění: Zlatá medaile Král vín (2016), Zlatá medaile Salon vín (2017), Bronzová medaile International Wine Challenge London (2017)
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 179,- Kč (akce Globus v listopadu 2017 nebo 250,- Kč e-shop vinařství)

Spotřebitelská známka: 9.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 9 9 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2929x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 17.11.2017 09:17:01