O Víně

11.04.2016 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 11.04.2016 07:00

Rulandské modré 2012 výběr z bobulí - Znovín Znojmo a.s.

Jak hodnotím polosladké Rulandské modré ročníku 2012 a přívlastku výběr z bobulí, se dozvíte v následující recenzi.

Lahev polosladkého Rulandského modrého 2012 výběr z bobulí z řady Terroir Club jsem koupil v srpnu 2014 za 165,- Kč (prodejna Znovínu). Hrozny mají původ na viniční trati Dívčí vrch v obci Slup.

Z webových stránek vinařství přebírám následující informace, které se vztahují k této viniční trati. Dívčí vrch se nachází pod Znojmem v blízkosti rakouských hranic. Ze Znojma k viniční trati se lze dopravit přes obce Vrbovec nebo Dyjákovičky anebo Hnízdo. Vinice se nachází v komplexu vinic u viničních tratí Šác a Lampelberg. A aby to nebylo tak jednoduché, část viniční tratě patří do katastru vinařských obcí Slup a část do Strachotic. Obě vesničky mají starou vinařskou historii. Slup (ve středověku zvaná Čule) je známá národní technickou památkou - vodním mlýnem a již 700 let starým mlýnským náhonem, pokračující sem ze sousedních Strachotic a Micmanic. V roce 1392 působil ve Slupi farář mistr Jan ze Štěkna, předchůdce Jana Husa. Ke Strachoticím patří i významná přírodní památka Ječmeniště, která je v těsné blízkosti právě viničních tratí Lampelberg a Dívčí vrch. Jsou zde zbytky teplomilných rostlin stepního charakteru, dále vzácná mandloň nízká ale i kosatec nízký, třezalka ozdobná nebo pampeliška pozdní. Průměrné roční srážky na této vinici jsou 529 mm, průměrná roční teplota je 9,1° C, pH půdy 7,2, tedy slabě alkalická jílovito-hlinitá půda. Nadmořská výška 212-236 metrů nad mořem, svažitost 3 až 8 %, převažující expozice - jižní. Geologický původ - jemné křemenné písky a štěrkopísky Karpatské předhlubně. Nyní je zde vysázeno 52 ha asi desetiletých vinic. Celá vinice i s pozemky je ve vlastnictví dceřiné společnosti Znovínu Znojmo - Vinice Znovín, s.r.o. Hlavní odrůdy této vysoce kvalitní a nádherné viniční tratě jsou Ryzlink rýnský, Chardonnay, Rulandské modré a Cabernet Sauvignon. Dále jsou zde vysazeny odrůdy Sauvignon, Tramín a Rulandské šedé. Z této viniční tratě Vám budeme postupně uvolňovat vína z ročníku 2011, a to v celém sortimentu. Několik let totiž Znovín Znojmo zpracovával hrozny jen z části této vinice. Máme se všichni na co těšit. Tuto vinici navštívíme v letošním roce v rámci 12. ročníku „Jarního putování po vinicích Znojemska". Kategorie viniční tratě je I. - tedy nejlepší.

Lahev typu Bordo objemu 0,75 L (zelené sklo) je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž této řady jsem sice v minulosti hodnotil, ale v tomto případě musím snížit známku za použití krátkého lepeného korku.

Barva je granátově červená, má nezvykle vysokou intenzitu a zvláštní nahnědlé záblesky. Viskozita je vysoká a odpovídá zatřídění podle zbytkového cukru. Vůně je velmi zvláštní a rozhodně nepůsobí odrůdově. Jsou zde slabé tóny sušených brusinek a jemných kořenitých tónů, jako by došlo k malému dotyku s dubem. Na pozadí najdete velmi slabé odstíny hořké čokolády. Musím ale poznamenat, že buket potřeboval velmi dlouho rozdýchat a během popíjení neustále měnil strukturu, což bylo nejmarkantnější druhý den.

Chuť je středně dlouhá a má v závěru zajímavá nasládlá třísla. V dozvuku víno poněkud drhne a vůbec mi pocitově nepřipadá jako polosladké. Co naopak působí robustněji je extrakt v dozvuku. Znovín uvádí archivační potenciál do období let 2022 až 2024 a po dnešní zkušenosti s tím souhlasím a doporučuji lahev otevřít nejdříve v roce 2018. Vinařství doporučuje víno podávat například ke zvěřině nebo kvalitním sýrům. Je to velmi netypické Rulandské modré, možná až příliš komplikované pro vínomilce, kteří preferují obvyklá schémata.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Terroir Club
Odrůda: Rulandské modré
Ročník: 2012
Jakost: výběr z bobulí
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosladké
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Slup
Viniční trať: Dívčí vrch
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 13,0 % obj.
Číslo šarže: 2070
Evidenční číslo jakosti: 77E1-13
Číslo vzorku: 48
Obsah zbytkového cukru: 15,3 g/l
Obsah kyselin: 4,7 g/l
Bezcukerný extrakt: 34,2 g/l
Doporučená archivace: 2022 - 2024
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 16 - 19 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 165,- Kč (prodejna Znovínu v srpnu 2014)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 8 8 7 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2639x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 10.04.2016 12:00:16