O Víně

07.03.2016 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.03.2016 07:00

Děvín 2008 zemské - Znovín Znojmo a.s.

Poprvé se dostávám k samostatné recenzi odrůdy Děvín. Jak hodnotím ročník 2008, který byl zatříděný jako moravské zemské víno se dozvíte v následující recenzi.

Je to poprvé, kdy mám možnost zveřejnit recenzi odrůdy Děvín 2008 zemské. Lahev jsem koupil v únoru 2016 za 155,- Kč (prodejna Znovínu v Louckém klášteře). Hrozny mají původ na viniční trati Weinperky v obci Miroslav.

Z webových stránek vinařství přebírám následující informace, které se vztahují k této viniční trati. Znovín 10. května 2013 zakoupil 47,6 ha nově vysázených vinic na historické viniční trati Weinperky u Miroslavi. Vinice Weinperky a.s. se stala již třetí dceřinou společností Znovínu. Tyto společnosti jsou zaměřeny na pěstování révy vinné. V roce 2011 Znovín zakoupil rozsáhlé vinice na Hustopečsku (přes 250 ha), které jsou součástí dceřiné společnosti Vinice Hustopeče s.r.o. Druhou společností je Vinice Znovín s.r.o. obhospodařující na Znojemsku viniční trať Dívčí vrch (přes 50 ha). Společně s vinicí Šobes a vinicí Staré vinice v Havraníkách má Znovín dnes již 385 ha vlastních vinic. Nákupem téměř 50 ha skvělých nově osázených vinic na náhorní plošině viniční tratě Weinperky Znovín posiluje jistotu vlastních kvalitních viničních tratí, tedy surovinovou základnu. Viniční trať Weinperky se nachází na kupovitém kopci na okraji Miroslavi. Miroslav je městečko asi 15 km severně od Znojma. Přes Miroslav vede i cyklostezka. Vinici Weinperky uvidíte z hlavní silnice po levé straně, když pojedete ze Znojma do Brna. Nelze ji přehlédnout, vystupuje jako hora Říp. Staré slovanské městečko Miroslav patřilo ve 13. století českému králi Přemyslu Otakarovi I., který již tehdy v roce 1222 potvrdil zdejší vinný desátek rajhradskému klášteru. Citujeme: „Otakarus rex, et Constantia regina Boemiae, confirmant possessionem vineao in Miroslaus Rayhradensi monasterio.“ Weinperky jsou geologicky tvořeny granulitickými svory a amfibolity Českého masívu. Překryty jsou místy sprašemi a písečnými sedimenty mořského původu. Průměrná roční teplota je 8,7 °C, roční srážky 495 mm, nadmořská výška 230 až 300 metrů, pH 7,6, půda - černozem - karbonátová s 15% štěrkovitého skeletu. Převažující expozice je východní a jihovýchodní. Na vrcholu kopce je chráněná oblast „Markův kopec“ se vzácnou květenou i ptactvem. Jsou zde hlavně vysázeny tyto odrůdy: Müller-Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Frankovka, Dornfelder, Kerner, Tramín červený, Modrý Portugal, Muškát moravský, Sylvánské zelené, Chardonnay a Irsai Oliver. Z vinařských tratí Weinperky pochází i absolutní šampion Grand Prix Vinex 2002 - Veltlínské zelené výběr z hroznů, ročník 2000 a další výborná vína. Kategorie viniční tratě je I. - tedy nejlepší.

Znovín na webových stránkách u odrůdy Děvín, následující popis. Tato odrůda byla vyšlechtěna v roce 1958 na Slovensku jako modifikace Tramínu. Kříženec Tramínu červeného a Veltlínského červenobílého. Na Slovensku se pěstuje zhruba na 100 ha, u nás je jí zanedbatelné množství.

Lahev tvaru Bordo objemu 0,75 L (zelené sklo) je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je netradiční a vinařství jí poslední dobou používá pro netypické šarže, například z pohledu archivních vín nebo neobvyklých odrůd. Neobsahuje proto typickou perokresbu viniční tratě a vypadá mnohem jednodušeji.

Barva je slámově žlutá, má slabší intenzitu, ale vysokou viskozitu v podobě velkých a pomalu stékajících mostů. Vůně potřebuje pořádně rozdýchat nebo dekantovat. Je to přece jenom bílé víno ročníku 2008, takže nelze očekávat žádné extraktivní primární tóny. Najdete zde překrásné květinové odstíny připomínající rozkvetlou louku, drobné ovocité odstíny v podobě citrusového ovoce, což je pro mne velké překvapení. Typická stařinka a unavující tóny zde naštěstí nejsou, normálně bych hádal o pět let  mladší ročník.

Chuť je středně dlouhá, harmonická a má zajímavý šťavnatý závěr. Pokud jsem u buketu obdivoval projev, který nepůsobil vůbec unaveně, tak v chuti již známky nazrálosti najdete, především při vyšší teplotě podávání. I tak je to stále velmi slušné bílé víno, které určitě zaujme svojí ovocitostí a extraktivností. Hovořit o archivačním potenciálu vzhledem k ročníku sklizně je hloupost. Proto doporučuji lahev otevřít v roce 2016. Na závěr musím znovu pochválit Znovín, který neustále hledá příležitosti a postupně uvádí na trh málo známé odrůdy nebo staré archivní ročníky, které lze za velmi rozumné peníze pořídit.

Shrnutí údajů o dnešním víně:

Odrůda: Děvín
Ročník: 2008
Jakost: zemské
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Miroslav
Viniční trať: Weinperky
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 12,0 % obj.
Číslo šarže: 8099
Obsah zbytkového cukru: 7,2 g/l
Obsah kyselin: 6,2 g/l
Bezcukerný extrakt: 23,6 g/l
Doporučená archivace: 2016
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 155,- Kč (prodejna Znovínu v únoru 2016)

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 8 7 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2745x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 06.03.2016 09:40:27