O Víně

25.01.2016 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 25.01.2016 07:00

Sauvignon 2013 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Jak hodnotím Sauvignon ročníku 2013 a přívlastku pozdní sběr z řady Sauvignon tropical, se dozvíte v následující recenzi.

Lahev suchého Sauvignonu 2013 pozdní sběr z řady Sauvignon tropical jsem kupoval v červenci 2015 za 180,- Kč (prodejna Znovínu v Louckém klášteře). Hrozny mají původ na viniční trati Středohoří v obci Starovice ve Velkopavlovické vinařské podoblasti. Kromě tohoto typu Sauvignonu nabízí Znovín také řadu Sauvignon green.

Z webových stránek vinařství přebírám následující informace, které se vztahují k řadě Tropical. V tomto Sauvignonu lze nalézt ve vůni a následně i v chuti převážně tropické vůně připomínající ananas, grapefruit, banán, broskev, limetku, papayu, mango a mnoho dalších „tropických" vůní. Technologie vlastní výroby vína byla směřována tak, aby chuť i vůně byla co nejvíce tropická. Příjemná vůně Sauvignonu je tvořena převážně skupinou v hroznech přítomných aromatických látek methoxypyrazinu a těkavých thiolů. Moravské Sauvignony, které jsou zde velice oblíbené, lze směle zařadit mezi světovou sauvignonovou špičku.

Lahev tvaru Bordo Sissi objemu 0,75 L (čiré sklo) je uzavřena skleněným uzávěrem VINO-LOK. Adjustáž je podobná lahvi Sauvignonu s průhledem na znojemskou radniční věž. V tomto případě je použité dílo Josefa Velčovského s názvem „Víno je v tom nevinně" ze sbírky obrazů v Louckém klášteře ve Znojmě. Na přední etiketě můžete také najít tester, který po setření má nastínit vůni tohoto Sauvignonu. Originalitu a odvahu použít pro novou adjustáž skleněnou zátku oceňuji maximální známkou.

Barva je poměrně výrazná, zlato-žlutá a má velmi slušnou jiskru a viskozitu. V případě vůně jsem byl poněkud opatrný, zvláště když vyzkoušíte tester na lahvi, kdy ucítíte výrazný buket tropického ovoce. V nástupu jsou velmi jemné ovocité tóny vyzrálého angreštu, broskví a rozkvetlého hlohu. Na pozadí můžete najít sušené meruňky a rozinky. Buket mne opravdu mile překvapil, protože z něho nemám takový pocit, že došlo k velkému zásahu v podobě ušlechtilých kvasinek. Možná o několik měsíců dříve po lahvování, bych hodnotil vůni jinak, ale dnes to je velmi zajímavé.

Chuť je středně dlouhá až dlouhá a má už známky lehké únavy, pokud bych srovnával vůni a chuť. Ovocitost je výrazně nižší, ale stále to má parametry ovocitého moravského Sauvignonu. Pravda, extrakt a závěr by mohl být lepší, ale oceňuji, že je vše dostatečně harmonické a velmi dobře pitelné pro zvláštní lehkost. Vyšší zbytkový cukr tomuto Sauvignonu sluší a to především díky šťavnaté kyselince. Víno doporučuji otevřít letos, nejpozději v roce 2017.

Na webových stránkách Znovínu již toto víno není v lednu 2016 nabídce a protože není ani na zadní etiketě údaj o doporučené době archivace, musíte se spolehnout jen na můj subjektivní dojem. Můžete podávat například ke kuřecímu masu a rybám.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Sauvignon tropical
Odrůda: Sauvignon
Ročník: 2013
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Starovice
Viniční trať: Středohoří
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 12,0 % obj.
Číslo šarže: 3061
Evidenční číslo jakosti: 47C1-14
Číslo vzorku: 29
Obsah zbytkového cukru: 7,4 g/l
Obsah kyselin: 7,0 g/l
Bezcukerný extrakt: 23,9 g/l
Doporučená archivace: 2016 - 2017
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 180,- Kč (prodejna Znovínu v červenci 2015)

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 8 9 7 8

Počet příspěvků v diskuzi: 5  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3297x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 23.01.2016 11:50:20