O Víně

04.01.2016 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.01.2016 07:00

Rulandské šedé 2013 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Jak hodnotím polosuché Rulandské šedé ročníku 2013 a přívlastku pozdní sběr ze Znojemské vinařské podoblasti, se dozvíte v následující recenzi.

Lahev polosuchého Rulandského šedého 2013 pozdní sběr z řady Terroir Club jsem kupoval v srpnu 2015 za 150,- Kč (prodejna Znovínu). Hrozny mají původ na viniční trati Knížecí vrch v obci Hnanice. Před vánocemi jsem zveřejnil recenzi na Znovínské Rulandské šedé 2013 pozdní sběr (hodnocení 9-8-9), které mělo původ na viniční trati Růžová hora v obci Velké Němčice (Velkopavlovická vinařská podoblast), takže se logicky nabízí srovnání.

Z webových stránek vinařství přebírám následující informace, které se vztahují k této viniční trati. Viniční trať Knížecí vrch se nachází jižně od obce Hnanice, rozkládá se od jižního okraje obce až po státní hranici s Rakouskem a leží dále mezi bývalou celnicí v Hnanicích a okrajem Národního parku Podyjí. Hnanice jsou stará vinařská obec se sklepními uličkami a spoustou obrovských kopaných i klenutých sklepů s lisovnami, kde jsou dochovány velké historické kládové lisy, které má ve znaku i sdružení obcí Daníž. Obec, o níž je první písemná zmínka roku z 1210, leží na trase prastaré solné stezky a byla dle archeologických nálezů intenzivně osídlena již před 100 000 lety. V minulosti byly Hnanice také shromáždištěm rytířů křížových výprav do Svaté země z oblasti severně od Dunaje. Dominantou obce je kostel sv. Wolfganga, historická památka velkého významu. Původní kostel pochází ze 13. století. Vně původního kostelíku se nacházely dvě „zázračné" studny. Ke kostelíku přicházeli poutníci, aby se v zázračných vodách omyli. Poutě bývaly svou velikostí srovnatelné s poutěmi v Olomouci. Později byl přistavěn kostel částečně gotický, později barokní. Celková výměra této vynikající viniční tratě je 24,4 ha, orientací jde o mírně severní svah. Proto na horní části je vysazeno přes 17 ha odrůdy Sauvignon a v dolní části v údolí zejména mrazu odolný Ryzlink rýnský. Průměrná roční teplota je 9 °C. Roční srážky jsou jen 480 mm, proto byla v nově vysazených vinicích, které začínají nyní plodit, zřízena kapková závlaha. Nadmořská výška je od 280 do 336 metrů. Geologický původ půd: vápenité spraše na písčitohlinitých zvětralinách Dyjského masívu. Půda písčitohlinitá, pH 7,4, tedy mírně alkalická. Ve vinici je zavedena integrovaná ochrana, tedy šetrnější k přírodě, neboť vinice zasahuje i do okraje Národního parku Podyjí. Viniční trať je svou mírně severní polohou i tím, že jsou zde typické letní studené noci a teplé dny, určena k pěstování aromatických odrůd, jimž uvedené střídání teplot zvyšuje odrůdovou aromatičnost. Znovín má z této tratě izolovány své kvasinky pro zvýšení původnosti, tedy terroir této tratě. Kategorie viniční tratě je I., tedy nejlepší.

Lahev typu Bordo objemu 0,75 L (zelené sklo) je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Adjustáž této řady jsem v minulosti hodnotil, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je odrůdová, zlato-žlutá s oranžovými záblesky a slušnou viskozitou. Vůně je extraktivní od prvního okamžiku. Najdete zde především ovocité tóny v podobě tropického ovoce. Na pozadí najdete sušenou kůru z citrusů a grepů, která přechází do jemné vanilky. Ve srovnání s výše zmíněným ročníkem z Velkopavlovické oblasti mi přijde více komplexnější a zajímavější, což se mi potvrdilo druhý den.

Chuť je středně dlouhá, plná a má pocitově vyšší obsah zbytkového cukru, než uvádí analytické hodnoty. V tomto případě mi více vyhovovalo Rulandské šedé z Velkopavlovické podoblasti, kdy pocitově zbytkový cukr nebyl tak výrazný. V závěru najdete zajímavé ovocité tóny v podobě vyzrálých broskví.

Znovín uvádí archivační potenciál do období 2020 až 2022, což po dnešní zkušenosti vidím naprosto stejně jako u výše zmíněného Rulandského šedého z Velkopavlovické podoblasti. A i zde musím poznamenat, že mi již teď víno přijde na začátku svého archivačního potenciálu. Otázkou je, zda má vůbec smysl archivovat až do uvedeného období. Vinařství víno doporučuje podávat k vepřovému nebo kuřecímu masu.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Řada: Terroir Club
Odrůda: Rulandské šedé
Ročník: 2013
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosuché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Hnanice
Viniční trať: Knížecí vrch
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 12,5 % obj.
Číslo šarže: 3043
Evidenční číslo jakosti: 79H1-14
Číslo vzorku: 12
Obsah zbytkového cukru: 12,4 g/l
Obsah kyselin: 7,0 g/l
Bezcukerný extrakt: 24,3 g/l
Doporučená archivace: 2020 - 2022
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 150,- Kč (prodejna Znovínu v srpnu 2015)

Spotřebitelská známka: 8.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 9 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2704x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 01.01.2016 10:02:02