O Víně

22.12.2015 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.12.2015 07:00

Rulandské šedé 2013 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Jak hodnotím Rulandské šedé ročníku 2013 a přívlastku pozdní sběr se dozvíte v následující recenzi.

Lahev polosuchého Rulandského šedého 2013 pozdní sběr z Velkopavlovické vinařské podoblasti jsem kupoval v srpnu 2015 za 150,- Kč (prodejna Znovínu). Hrozny mají původ na viniční trati Růžová hora v obci Velké Němčice.

Z encyklopedie viničních tratí, kterou vytvořil Pavel Jelen přebírám následující text, který se vztahuje k této poloze. Podle článku Václava Fialy ve Vinařském obzoru č. 4/2009 se réva vinná pěstovala v této obci prokazatelně už před více než 800 lety. První vinice zde vysázeli cisterciáčtí řeholníci z Velehradu. Přesněji řečeno byly vinice založeny u dávno již zaniklé obce Skoršice. O tom, kde ležela, se vedou ještě spory (jedna verze je, že to bylo někde mezi bývalými tratěmi Korčice a Kraví hora), jistě to však bylo někde v dnešním katastru Velkých Němčic. Terroiry v této obci jsou díky rozmanitě členitému terénu buďto rovinatější (Příděly, Hony pod Punty, Pod Vinohrady) nebo naopak nádherné prvotřídní svažité polohy s převážně JZ či jižní expozicí (Punty, Židy, Kraví hora, Růžová hora). Trať Nedámy má expozici též jihozápadní, ale je to svah k SZ směřujícího zářezu, to znamená, že z JV okolní terén tak trochu cloní. Vína odtud se objevují u značek Víno Mikulov, Château Mikulov, Vinařství Baloun (Punty), Vinařství Pavlov, poslední dobou dalo o sobě masivní marketingovou podporou slyšet vinařství Proqin. Marná sláva, žádné z jmenovaných tratě této obce nijak nepropaguje a jejich styl vín bych se zdráhal nazvat terroirovým. Ale našel jsem stránky rodinného Vinařství U Samsonů, které si velmi považuje tratě Punty, a tam se o této trati konečně něco dozvíme. Určitě mám v plánu vína od nich ochutnat.

Lahev typu Bordo objemu 0,75 L (zelené sklo) je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Adjustáž této řady jsem v minulosti hodnotil, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem. Musím ale o jedem bod snížit známku z důvodu použití lepeného korku, protože už jsem si zvykl na plné a kvalitní korky v případě přívlastkových vín ze Znovínu.

Barva je zlato-žlutá, má nádherné oranžové záblesky, střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu najdete odstíny sušených rozinek a medové tóny. Velmi příjemně se mi jevil buket také druhý den, kdy se objevují zvláštní ovocité tóny v podobě vyzrálých hroznů, sušených fíků a jemné vanilky.

Chuť je středně dlouhá, plná a má vyšší obsah zbytkového cukru, který se mi ale velmi líbí. Pokud jsem si oblíbil buket, tak chuť vše posouvá ještě dále. Musím zmínit nádhernou harmonii, takže při slepé degustaci bych hádal mnohem starší ročník. Víno mi přijde již teď na začátku svého archivačního potenciálu, i když vinařství uvádí potenciál do období let 2020 až 2022. Znovín doporučuje víno podávat ke kuřecímu masu nebo rybám.

Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rulandské šedé
Ročník: 2013
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosuché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Velké Němčice
Viniční trať: Růžová hora
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 12,5 % obj.
Číslo šarže: 3045
Evidenční číslo jakosti: 47C1-14
Číslo vzorku: 19
Obsah zbytkového cukru: 9,6 g/l
Obsah kyselin: 7,0 g/l
Bezcukerný extrakt: 25,4 g/l
Doporučená archivace: 2020 - 2022
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Získaná ocenění: Zlatá medaile na mezinárodní O.I.V. soutěži vín Vinagora Maďarsko (2014), bronzová medaile na Národní soutěži vín - velkopavlovická podoblast (2014)
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 150,- Kč (prodejna Znovínu v srpnu 2015)

Spotřebitelská známka: 8.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 8 9 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2987x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 21.12.2015 07:21:47