O Víně

12.01.2015 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 12.01.2015 07:00

Pinot noir 2010 pozdní sběr - Spielberg Archlebov s.r.o.

Jak hodnotím Pinot noir ročníku 2010 a přívlastku pozdní sběr z vinařství Spielberg v Archlebově se dozvíte v následující recenzi.

Lahev Pinotu noir 2010 pozdní sběr jsem kupoval v prosinci 2014 za 129,- Kč (akce Globus nebo 180,- Kč na e-shopu vinařství). Z vinařství mi velmi rychle odpověděl Ing. Ondřej Konečný a kromě požadovaných informací k tomuto pinotu ještě uvedl. Pinot Noir ročníku 2010 je víno, které máme již téměř doprodáno (prosinec 2014). Budeme velmi rádi pokud u něj přihlédnete k velmi obtížnému ročníku, ze kterého toto víno pochází. Z webových stránek vinařství přebírám krátký profil sklepmistra. Ondřej Konečný pochází z vinařské obce Čejkovice a od malička se pohyboval a pomáhal jak tradice velí na rodinné vinici. Vystudoval Mendelovu univerzitu v Brně obor Řízení zahradnických technologií, se specializací na vinohradnictví a vina.

Hrozny byly sklizeny 19. října 2010 při cukernatosti 22,6 °NM na viniční trati Dubová (vinice Hrbiny) v obci Archlebov. Réva zde byla vysázena v roce 2004 a pěstuje se na rýnsko-hesenském vedení na černozemi. Technologie výroby: ruční sklizeň, oddělení třapiny, fermentace ve vinifikátoru s přídavkem suchých vinných kvasinek, odbourávání kyseliny jablečné pomocí bakterií mléčného kvašení, zrání v barrique sudech po dobu 9 měsíců, zceleno a lahvováno 10 měsíců od sklizně.

Z encyklopedie ovine.cz od p.j. přebírám následující informace, které se vztahují k této viniční trati. To dělení dle starého značení mi přišlo podivné. Podle textových dat ve Vyhlášce vznikla trať Dubová sloučením pěti tratí (Dubová, Novosády-Lochtuše, Světlá, Hrbina a Stará hora). Mně dostupné mapy mají zakreslené tratě pouze čtyři, chybí právě trať Dubová (kde podle starého značení ležela trať tohoto jména). Ani na té mapě není nějaká známka přirozené hranice, která by mohla něco někde dělit. Dotazem na Registru vinic jsem se dozvěděl, že šlo o administrativní chybu - trať tohoto jména bývala jen v sousedním katastru Ždánic (resp. trať jménem Dubová hora). Trať je to moc krásná, svažitá, pěkně zasazená do krajiny i otočená ke slunci, ale její značná část leží už v nadmořských výškách 300 až 350 metrů.

Z webových stránek vinařství přebírám také text, který se vztahuje k viniční trati Hrbiny. Vinice Hrbiny se rozkládá po levé straně a na vrcholu kopce poměrně prudkého a úzkého údolí, které se táhne od severu k jihu. Právě na tomto vrcholu kopce v nadmořské výšce 370 až 380 metrů, který je svírán podkovovitě lesem se nachází nejteplejší místo na Archlebském katastru. Půda je zde těžká, slínová. Z této vinice můžete ochutnat náš Pinot noir.

Lahev tvaru Top Bordo Sissi má objem 0,75 L (khaki sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem popsal u této recenze, přistoupím proto k senzorickým vlastnostem.

Barva je rubínově červená s fialovými záblesky, má velmi slabou intenzitu a cihlové menisky. Vůně je jemná a potřebuje delší čas nebo dekantaci. Najdete zde slabé ovocité tóny a zavařeninu, která se přesouvá do vanilkových tónů, které mají původ v barikových sudech. Není to rozhodně nějaký prvoplánovaný buket. Druhý den je pinot ve vůni velmi příjemný a působí komplexněji než první den. Najdete zde jahodovou marmeládu a velmi slabé tóny vyčiněné kůže.

Chuť je středně dlouhá a má výbornou harmonii. Tělo i perzistence je sice slabší, ale není to tak tragické, jak se jevilo z mailu Ondřeje Konečného. Také chuť je druhý den mnohem zajímavější. Je to pinot, který je více o odrůdě, než o dubu, který ale dodal lepší strukturu. Víno je již nějakou dobu na svém vrcholu a podle predikce Ondřeje Konečného má potenciál až do roku 2016. Vinařství k tomuto pinotu doporučuje vepřový steak nebo úpravy zvěřiny. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Pinot noir
Ročník: 2010
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Slovácká
Vinařská obec: Archlebov
Viniční trať: Dubová (vinice Hrbiny)
Výrobce: Spielberg Archlebov s.r.o.
Alkohol: 13,0 % obj.
Číslo šarže: 042
Evidenční číslo jakosti: 69E1-12/43
Obsah zbytkového cukru: 0,6 g/l
Obsah kyselin: 6,0 g/l
Bezcukerný extrakt: 25,5 g/l
Datum sklizně: 19. října 2010
Cukernatost hroznů: 22,6 °NM
Výsadba révy proběhla v roce: 2004
Způsob vedení révy: rýnsko-hesenské
Typ půdy: černozem
Technologie výroby: Ruční sklizeň, oddělení třapiny, fermentace ve vinifikátoru s přídavkem suchých vinných kvasinek, odbourávání kyseliny jablečné pomocí bakterií mléčného kvašení, zrání v barrique sudech po dobu 9 měsíců, zceleno a lahvováno 10 měsíců od sklizně.
Doporučená archivace: 2014 - 2016
Velikost šarže: 8000 lahví
Teplota skladování: 10 - 12 °C
Teplota podávání: 14 - 16 °C (otevřít alespoň 5 hodin před konzumací nebo použít dekantační nádobu)
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 129,- Kč (akce Globus v prosinci 2014)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 8 7 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3791x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 06.01.2015 18:56:01