O Víně

09.12.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.12.2013 07:00

Müller-Thurgau 2011 kabinetní - Spielberg Archlebov s.r.o.

Jak hodnotím kabinetní Müller-Thurgau ročníku 2011 se dozvíte v následující recenzi.

Lahev suchého Müller-Thurgau 2011 kabinetní jsem kupoval v listopadu 2013 za 149,- Kč (Globus). Už delší dobu jsem si říkal, že je nejvyšší čas vyzkoušet nějakou milerku. Vzhledem k velmi dobrým zkušenostem s vinařstvím Spielberg jsem neváhal ani chvíli.

Hrozny byly sklizeny 19. září 2011 při cukernatosti 20,2 °NM na viniční trati Nové Hory (vinice Klášovka) v obci Žarošice. Réva zde byla vysázena a pěstuje se na rýnsko-hesenském vedení na černozemi (podloží pískovec s vyšším obsahem vápna). Technologie výroby: klasická technologie výroby bílých vín, lisováno bez naležení rmutu, odkaleno, čiřeno bentonitem a filtrováno.

Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Žarošice má 43,6 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 150,2 ha. V obci bylo v roce 2005 registrováno 27 pěstitelů. V Žarošicích, v obci jinak na mně příliš vymydlené a opravené, ke konci roku 2005 bylo registrováno 27 pěstitelů a 43,6 ha výsadeb (z celkové výměry tratí 150 ha). Staré hory, Syslůvky i Nové hory obdržely pouze druhou kategorii, jediná trať s první jsou Maliny. Podle mapy se ovšem nejhorší tratí z hlediska orientace jeví paradoxně Staré hory. Maliny se třeba od Nové hory viditelně příliš neliší, snad o něco mírnějším sklonem. Odtud přechutnávám vína rád - firmu Spielberg, byť ne vždy se každé jejich víno zrovna trefí do mého vkusu, pokládám za opravdu nadějné vinařství, kde očividně nechybí nadšení pro věc a to se vždy ve víně dříve nebo později projeví. Jejich filosofie je i proterroirová (ačkoliv tedy v ceníku na webu bych názvy tratí uvítal), dokonce velmi prozřetelně užívají na etiketách staré členění tratí: z Oulehlí dělají Svatovavřinecké rosé a Zweigeltrebe, za nejlepší polohu mají zřejmě Pleštice - zde Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Sauvignon a Veltlínské zelené, nejvíce pak odrůd jim dávají Klášovky (Modrý Portugal, André, Müller-Thurgau, Muškát moravský, Rulandské bílé, Pinot gris, Pinot noir, Tramín a Veltlínské červené rané).

Z webových stránek vinařství přebírám následující text, který se vztahuje k viniční trati Nové Hory. Tato viniční trať je  posazena na náhorní rovině přecházející do mírného svahu. Trať je otevřena do širokého kraje, je poměrně větrná a vystavena slunci po celý den. Půda je hlinito-písčitá o rozloze 10,3 ha.

Lahev typu Top Bordo Sissi má objem 0,75 L (khaki sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je vkusná, jednoduchá a přehledná zároveň. Na čelní straně je dominantní písmeno "S". Na etiketě najdete krátký popis vína a veškeré povinné údaje. Vše ostatní je na webových stránkách. Velmi ochotně a rychle také odpověděl sklepmistr (Ing. Ondřej Konečný) na mé dotazy.

Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi dobrou jiskru. Vůně je jemná a nabídne v nástupu zvláštní tóny, které připomínají žlutá jablíčka, jak naprosto přesně popisuje zadní etiketa. Na pozadí nacházím po delším rozdýchání ještě jemné luční květy. Velmi dobré zjištění je, že mi přijde milerka odrůdová a minimálně "ohýbaná" nějakou technologií či kvasinkami.

Chuť je středně dlouhá a má velmi dobrou harmonii. Rovnováha mezi zbytkovým cukrem a kyselinkami působí velmi příjemně. V závěru můžete objevit již lehké stopy nazrálosti, ale víno je stále v dobré kondici. Archivační potenciál odhaduji minimálně až do roku 2014, i když bych s otevřením dlouho neotálel. Vinařství k této milerce doporučuje podávat různé úpravy drůbežího masa a jemné sýry. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Müller-Thurgau
Ročník: 2011
Jakost: kabinetní
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Slovácká
Vinařská obec: Žarošice
Viniční trať: Nové Hory (vinice Klášovky)
Výrobce: Spielberg Archlebov s.r.o.
Alkohol: 12,5 % obj.
Číslo šarže: 101
Evidenční číslo jakosti: 44B1-12/7
Obsah zbytkového cukru: 3,6 g/l
Obsah kyselin: 5,2 g/l
Bezcukerný extrakt: 19,9 g/l
Datum sklizně: 19. září 2011
Cukernatost hroznů: 20,2 °NM
Výsadba révy proběhla v roce: 1974
Způsob vedení révy: rýnsko-hesenské
Typ půdy: černozem, modální, podloží pískovec s vyšším obsahem vápna
Technologie výroby: klasická technologie výroby bílých vín, lisováno bez naležení rmutu, odkaleno, čiřeno bentonitem, filtrováno
Doporučená archivace: 2014
Velikost šarže: 4150 litrů
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 149,- Kč (Globus v listopadu 2013)

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 7 7 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3987x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 01.12.2013 13:13:35