O Víně

11.07.2012 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 11.07.2012 07:00

Dornfelder 2011 pozdní sběr - Šebesta Martin, Březí

Během návštěvy I. ročníku akce „Dny otevřených sklepů v Dolních Dunajovicích a Březí" jsem s mými přáteli z Polska navštívil rovněž Rodinné vinařství Martina Šebesty v Březí. Přivítání bylo velmi milé, atmosfera příjemná a vína, která byla v rámci akce nabízena, náležela k tomu lepšímu z celé akce. Pro dnešní recenzi jsem z nabídky vybral Dornfelder 2011 pozdní sběr, který byl určitě vítězem celé akce v kategorii červených vín.

Rodinné vinařství Martina Šebesty sídlí v malebné vesnici Březí v Mikulovské vinařské podoblasti, cca 6 km od hraničního přechodu Mikulov Drasenhofen, hospodaří na 10 ha vlastních vinic. Vinařství vzniklo v roce 2002 a základem byla snaha pokračovat v dlouholetých vinařských tradicích rodu a taky snaha produkovat vysoce kvalitní vína typická pro oblast západně od Pálavských vrchů s klasickými viničními tratěmi Ořechová hora a Liščí vrch. Vhodné půdní a klimatické podmínky dávají možnost vzniku nezaměnitelných, hlavně bílých vín s vlajkovou odrůdou pro oblast - Ryzlinkem vlašským. Kromě této odrůdy se ve vinařství zpracovávají i odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Chardonnay, Pálava, Muškát moravský, z modrých odrůd hlavně Zweigeltrebe, Rulandské modré a Dornfelder. Plusem vinařství je poskytování ubytovacích služeb pro 9 osob nad sklepem za přívětivé ceny.

Než se pustím do hodnocení Dornfelderu 2011, jen velmi krátce uvedu, co ještě vinařství Martina Šebesty hostům během akce nabídlo:

Sauvignon 2011 pozdní sběr, suché - surovina pochází dílem z vinic v Horních Věstonicích, dílem z Dolních Dunajovic. Typický představitel odrůdy, svým ovocným charakterem s lehkými tóny černého rybízu, květů černého bezu a s lehkým kopřivovým pozadím, poskytuje krásný příklad moravského sauvignonu, svěžího, krásně pitelného. Alkohol 13,0 %, zbytkový cukr 7,7 g/l, kyseliny 6,7 g/l, extrakt 20,5 g/l. Moje hodnocení: 4+ z pěti možných.

Muškát moravský 2011 kabinetní, suché - surovina pochází z vinic v Novosedlech a Popicích. Jedná se o velmi čistý a chuťově svěží muštát s velmi delikátními odrůdovými aromaty, s jemně zvýšeným zbytkovým cukrem vyváženým odpovídající kyselinkou. Pěkně udělaný muškátek, který se mi osobně velmi líbil i když nejsem zvláštním příznivcem této odrůdy. Alkohol 12,0 %, zbytkový cukr 7,5 g/l, kyseliny 6,6 g/l, extrakt 18,6 g/l. Moje hodnocení: 4.

Rosálie 2011 pozdní sběr, polosuché, obec Březí, trať Ořechová hora - cuvée odrůd Cabernet Sauvignon + Zweigeltrebe. Velmi příjemné, svěží, harmonické rosé, které krásně vychlazené přišlo vhod při horkém počasí, které provázelo otevřené sklepy v Březí. Alkohol 12,5 %, zbytkový cukr 12,0 g/l, kyseliny 6,6 g/l, extrakt 20,1 g/l. Moje hodnocení 3+ až 4.

Ryzlink vlašský 2011 pozdní sběr, polosladké, obec Březí, trať Ořechová hora - skvělý vlašák, který i přes zvýšený obsah zbytkového cukru je krásně pitelný, o což se postará vyšší obsah kyselin. Tím je víno dobře zrovnovážené, příjemné v nose i v ústech, květinkové, černorybízové, s akcenty citrónu i medu, dostatečně dlouhé. Alkohol 13,0 %, zbytkový cukr 21,7 g/l, kyseliny 7,6 g/l, extrakt 22,6 g/l. Moje hodnocení 4.

Chardonnay 2011 pozdní sběr, polosladké, obec Březí, trať Ořechová hora - Tělnaté víno se skvělou směsí aromatů, ve kterých převládají exotické ovocné tóny, jako zralý banán, pomeranč, mango, grep. Něco pro milovníky bohatších vín se zbytkovým cukrem. Moje hodnocení 4.

Zde ještě malá poznámka: celkově lze pozorovat nárůst objemu vín se zbytkovým cukrem ve všech navštívených vinařstvích, skoro by se chtělo říci, že ta polosuchá a polosladká převažovala (samozřejmě s výjimkami). Někdy byla vína až líbivá, jakoby podlézala klientovi, který si zřejmě stále ve větší míře taková víná žádá. Vytrácí se mi ale trochu ten pravý charakter moravských bílých vín. Chápu, že vše se rozvíjí - i chutě spotřebitelů. Zbývá, než doufat, že krása moravských bílých vín se nakonec neutopí v lepivé sladkosti.

A teď už k Dornfelderu. O odrůdě Dornfelder se dočtete na stránkách naší Encyklopedie vín zde.

Jedná se o víno v jakostní kategorii pozdní sběr, víno suché. Již při nalévání vína do skleničky cítím,že mne očekává nevšední degustační zážitek. Už dlouho jsem neviděl tak hlubokou barvu u moravského vína, a to Dornfelder není vínem typu barvířky. Je to barva velmi, velmi tmavě červeno-černá, inkoustová. Ani proti slunci skoro neprosvítá a dává jen tmavě rubínovou malinkou tečku. Je to barva téměř vzrušující a víno si přímo žádá ochutnání.

Vůně vína se rozvíjí do překrásných ovocitých aromatů, ve kterých dominují černé višně a třešně, šťáva z čerstvě pomačkaných velmi zralých ostružin, k tomu se přidružuje zajímavé aroma čerstvých vlašských ořechů.

chuti je víno nádherně sametově hladké a taky hezky zharmonizované do ušlechtilého těla. Lehké sladkavé třísloviny spolu s příjemnou kyselinkou dělají z tohoto vína nápoj noblesní, připomínající svým charakterem bohatá vína jižního typu. V chuti je spousta ovocitosti (ostružina, brusinka, borůvka, višeň), k tomu lehká kořenitost, v závěru se objevuje akcent dobré hořké čokolády a višní v čokoládě. Dochuť je poměrně dlouhá a příjemná.

Dornfelder se pije hlavně jako víno mladé, toto víno však v sobě má dostačující potenciál na cca 5 leté ležení na lahvi.

Ještě zajímavost k vínům této odrůdy - Dornfelder obsahuje nejvyšší hodnoty resveratrolu mezi červenými víny v hodnotách 8-9 mg/l, jiné odrůdy cca 3-5 mg/l, takže lze Dornfelder považovat za nejzdravější víno.

Cena: 150,- Kč ve vinařství během akce za lahev Bordeaux Elité 0,75 L hnědé barvy, korek délky 45 mm z drobné drtě, s firemním potiskem.

Celkové hodnocení: skvělé moravské červené víno, které řadím ke špičce a vřele doporučuji k ochutnání.

Moje hodnocení: 5+ neboli 91/100 b.

Internet: http://www.vino-sebesta.cz/.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Dornfelder
Ročník: 2011
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Březí
Viniční trať: Liščí vrch
Výrobce: Rodinné vinařství Martin Šebesta, Březí
Alkohol: 13,0 % obj.
Číslo šarže: 27/11
Evidenční číslo jakosti: 90F1-12-34
Obsah zbytkového cukru: 4,3 g/l
Obsah kyselin: 5,6 g/l
Bezcukerný extrakt: 28,7 g/l
Technologie výroby: řízené kvašení
Doporučená archivace: 2015-2017
Teplota podávání: 11 - 14 °C
Teplota skladování: 10 - 15 °C
Cena: 150,- Kč (přímo z vinařství během otevřených sklepů)

Spotřebitelská známka: 9.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 10 9 10 9

Počet příspěvků v diskuzi: 17  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4416x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 02.07.2012 13:00:32