O Víně

24.01.2012 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 24.01.2012 07:00

Alibernet 2006 pozdní sběr barrique - Malý Vinař - František Mádl, Velké Bílovice

Nestává se příliš často, abych kupoval vína dražší, než v průměru 200,- Kč. V tomto případě jsem ale udělal výjimku a víno na Putování po sklepích 2008 zakoupil přímo ve vinařství. Alibernet se řadí mezi nejdražší vína pana Mádla, ovšem jeho cena je vykoupena obtížnou cestou práce ve vinici, přes redukci, až po konečné lahvování. V recenzi se dozvíte, jakou míru kvality si toto víno drží a zda jste neprohloupili při jeho koupi.

Jelikož jsem překvapivě dostal spousty informací přímo od pana Mádla, včetně fotografií pod článkem, bude recenze trochu netradiční a spíše tak trochu vinařova :-). Jak jsem již zmínil v úvodu, víno jsem zakoupil na Putování po sklepích v roce 2008, přestože jsem jej neměl přechutnáno a na otevřených sklepech se ani nenabízelo. I samotný vinař byl překvapen, že jsem si na něj vzpomněl :-). Moc se nedivím, cena není nikterak lidová, ale chtěl jsem jej alespoň jednou za život vyzkoušet, protože Alibernet od Mádlů je docela vyhlášený, stejně, jako cit pana Mádla pro práci s dubovými sudy. I přes vysokou cenu je již ročník 2006 vyprodán a nabízí se nyní ročník 2007 za stejnou cenu, což dokazuje i informace pana Mádla při popisu pěstování a výroby vína:

Alibernet pěstujeme na výměře 0,4 ha v trati Zadní hora, ze které pochází hrozny ročníku 2006. V současnosti se rozloha zvětšila o 0,6 ha v trati Přední hora. Je to u nás (v ČR), ale i jinde málo pěstovaná odrůda, protože má některé pěstitelské necnosti jako je bujný růst, zahušťování keře (obyčejně raší vedle hlavních oček i podočka), které zvyšuje pracovní náročnost (zelené práce v období, kdy je nejvíce pilno - v červnu). Musí se také redukovat úroda hroznů, protože násada hroznů je vysoká - 3-6 kg/ keř. V příznivých letech však poskytuje vynikající vína, srovnatelná s Cabernetem Sauvignon. V současnosti prodáváme ročník 2007. Ročník 2006 už není.

Vinice v trati Zadní hora je v horní části tvořena sprašemi, v dolní pak splaveninami úrodnější černozemě (přibližně 1/3 rozlohy). Vedení je vysoké rýnsko hesenské, na jeden tažeň. Násada se redukuje na 5-6 výhonů. V srpnu redukujeme hrozny z 12 na 3-4 na keři. Sklizeň probíhá koncem října nebo v listopadu do 10.11. Po odzrnění je rmut kvašen v otevřené kádi s ručním ponořování asi 14-20 dnů podle okolní teploty. Vína zrají v nových dubových sudech (Francois Freres z Burgundska - 50 % Alier, 50 % Nevers)18 -24 měsíců a mají dobrý potenciál vyzrávat na lahvi.

Adjustáž s vyobrazením malby sklepní uličky je kouzelná, decentní a líbivá. Nalezneme zde černým písmem vyznačené všechny povinné údaje, analytika ale chybí. Lahev typu Bordolesse tmavého skla je uzavřena plnohodnotnou, celistvou korkovou zátkou délky 47 mm.

Barva je řádně sytá, až neprůhledná, s fialovou, temnou škálou odlesků. I přesto, že je víno nefiltrováno, vykazuje vysokou čistotu. Vytváří na stěně sklenice mohutné mosty.

Vůně je velice vrstevnatá, mění se každým okamžikem a nadechnutím v karafě i sklenici. Je výrazně ostružinová, černorybízová, postupně přechází do všech tónů černého ovoce. Nacházím zde i čokoládu, kmín, makový závin a lehký tón vanilky. Objevuje se i dvoreček, který je považován za vadu vína a je mnoha milovníky vín zatracován, ale mě nevadí a tady mi i vyhovuje. Pokud tento projev kvasinky Brettanomyces někomu vadí, nechť si v hodnocení srazí po dvou bodech u vůně i chuti.

V chuti mne překvapila vysoká intenzita šťavnaté kyselinky, víno bylo tedy zřejmě otevřeno předčasně. Tělo je plné, dobře strukturované, protkané připomínkou na švestková povidla, či marmeládu, sladké dřevo, skořici a doutník. I chuť se velice často mění a vyvíjí, jednou je zde v dominantě ovocná složka, jindy dřevo a kouřová složka. Závěr je předlouhý, se sladkým ocáskem a svíravějším tříslem.

Je patrné, že jde o velké, dlouhověké, vrstevnaté víno, které bylo otevřeno příliš brzy, přesto nabízí zajímavý zážitek, což kvitují i slova Františka Mádla, ohledně obecného popisu vína odrůdy Alibernet:

Víno je výrazně tmavě červené někdy těžko průhledné, vůně výrazně připomíná lesní plody, především ostružiny a v pozadí zelenou papriku. Chuť je plná, dlouhá s jemnými tóny vanilky a čokolády. Hodí se pouze pro slavnostní okamžiky. Má jak své milovníky tak odpůrce. Je výrazné taninové opravdu zvláštní úkaz pro červená vína na jižní Moravě.

Ocenění zřejmě nemáme. Víno jenom zřídka dáváme na výstavy.

Věřím, že to bude velmi kvalitní zážitek, protože jsem nedávno pil 2004 a mohu říct, že je to neobyčejná odrůda. Ročník 2006 jsem již dlouho nepil, tak neznám a ani nemohu doplnit moje chuťové vjemy. Dvoreček je problém, ale domnívám se že to doprovodný jev ještě mladého vína. Mám zkušenosti, že opravdu kvalitní vína tento stav překonají (pil jsem a ještě piji vína z Bordeaux a často nacházím podobný problém, bohužel, říkají i Francouzi, je to příliš brzy...) Víno nebylo filtrováno a ani sířeno, jak je ostatně patrno z analytického rozboru. Jemné částečky jsou vinný kámen a barvivo. Zrání je stárnutí vína a samozřejmě dochází k chemickým reakcím s kyslíkem, výsledkem je barevná sraženina. Otevření lahve vína je vždycky dobrodružství. Na počáteční kyseliny 6,5 g/l je to pravděpodobně dost mladé víno... bohužel a bohudík... všichni se musíme ještě učit.

Víno si zaslouží nadechnout v karafě, ale to je asi zbytečné připomínat. Také "utáhne" 400 ml sklenici, zajímavý je pokus burgudská koňakovka versus bordo kalich. Vyzkoušeli jsme staré tvrdé sýry, snese i aromatizované. Zajímavá je kombinace s hořkou čokoládou a chilli. Výborně se hodí ke steakům a k divočině.

Osobně se nám víno osvědčilo s paštikou z husích jater a brusinkami.

Doporučuji přečíst i povedenou recenzi na ročník 2003 od J. zde.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Alibernet
Ročník: 2006
Jakost: pozdní sběr
Kategorizace: barrique
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Velké Bílovice
Viniční trať: Zadní hora
Výrobce: Malý vinař František Mádl Velké Bílovice
Alkohol: 12,5 % obj.
Číslo šarže: 1906
Obsah zbytkového cukru: 1,1 g/l
Obsah kyselin: 6,3 g/l
Bezcukerný extrakt: 30 g/l
Stáří vinice: 10 let
Typ půdy: spraš
Způsob vedení révy: vedení vysoké (zatížení dva tažně, probírka hroznů do 1 kg na keř)
Technologie výroby: kvašeno 14-20 dní v kádích (samovolně), poté stočeno do sudů
Doba zrání v barikovém sudu: 18-24 měsíců
Typ a výrobce barikového sudu: 50 % nové sudy Alier, 50 % nové Nevers, výrobce F. Freres
Doporučená archivace: osobně 2015 - 2016
Teplota podávání: 16 - 18 °C
Teplota skladování: 10 - 15 °C
Velikost šarže: 2.025 litrů
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 340,- Kč (přímo ve vinařství v květnu 2008)

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 9 7 8 9

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3805x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 21.01.2012 10:38:49