O Víně

05.11.2010 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.11.2010 07:00

Seyval Blanc 2009 - Winnica Płochockich, Barbara a Marcin Płochoccy, Daromina, Polsko

Další z řady vín, které jsem měl možnost ochutnat a získat pro recenzi na 5. Mezinárodních dnech vína v Jasle. Z mého pohledu je Seyval Blanc 2009 z Winnice Płochockich, mým šampiónem mezi polskými bílými víny. Pokud bych měl nějaké polské víno s klidem někomu doporučit, pak je to právě tento Seyval Blanc.

Mladí manželé Barbara a Marcin Płochocký propadli kouzlu vinaření od doby, kdy si v roce 2002 zakoupili několikahektarové hospodářství v obci Glinik Polski nedaleko Jasla na Podkarpatí. Zprvu vinička byla jen malinká a byla součástí rekreačně pojatého pozemku, postupně se vášeň k vinaření projevila ve 2 hektarové vinici a výrobě vína. Vinice jsou oblastně rozděleny a nacházejí se jednak v obcích Daromina (1,7 ha), což je cca 10 km SZ od města Sandomierz (vojvodství svatokřížské, okres Sandomierz, Malopolská vinařská oblast) a v obci Glinik Polski (0,3 ha), což je cca 8 km na JV od města Jasło v podkarpatské vinařské oblasti. Víno pochází z prvně jmenované vinice, ležící nad údolím říčky Opatówki, s půdou sprašového typu. Ve vinicích najdeme odrůdy Sibera, Bianca, Seyval Blanc, Muškát Oděskij, Aurora, Hibernal, Tramín a Cserszegi fuszeres. Z modrých odrůd Marechal Foch, Rondo, Regent a Zweigeltrebe. Přes značné legislativní problémy s prodejem polských vín na tuzemském trhu, se vinařství již připravuje k prodeji svých produktů.

Odrůda Seyval Blanc je známá od roku 1919, synonyma Seyve Villard 5-276, SV 5276, Seival. Jedná se o interspecifickou hybridní moštovou odrůdu pocházející z Francie, rodiče Seibel 4995 x Seibel 4986. Hrozen středně velký až velký, kónický až cylindrický, kompaktní. Barva hrozna je při dozrání žlutozelená, hmotnost průměrně 100-150 g, velikost bobulí cca 12 mm. Odrůda dozrává koncem září až počátkem října, je vysoce mrazuvzdorná, do -28 °C, prakticky absolutně odolná vůči houbovým chorobám, nevyžaduje chemickou ochranu. Odrůda vysoce plodná, je nutná redukce úrody, jelikož na přetížených keřích hrozny nedozrávají. Růst keřů je středně silný na půdách hlubších, úrodnějších, na méně úrodných a sušších půdách roste slaběji. Při dostatečné úrodnosti půdy je vhodný delší řez tažňů, keře vést v jedno až dvouramenné formě Guyot. Odrůda vhodná do nejsevernějších vinařských oblastí, pěstovaná od 30. let 20. století v severní Francii, později v USA (New Hampshire, New Jersey, New York, Nort Carolina, Maryland, Wisconsin, Pennsylvania), v Kanadě (hlavně Ontario, Québeck), v Anglii, dlouhodobě se vyskytuje i v polských vinicích a pozorováním se ukazuje vhodnost odrůdy pro zdejší podmínky (foto v Encyklopedii).

Víno bylo vyrobeno v nerezové kádi, s velmi pomalým průběhem fermentace při nižších teplotách, v kontaktu s usazenými, občas promíchanými kvasinkami. Neprocházelo jablečno-mléčnou fermentací (viz webové stránky vinařství). Surovina pečlivě vybíraná ručně, značná redukce úrody na keři. Vzhled vína je bezchybný, je krystalicky čisté, jiskrné. Zpočátku se do slzení moc nehrne, po delším smáčení stěn skleničky se slzičky tvoří a jen velmi pomalu stékají po skle a vypadá na to, že víno má dobrou hutnost. Barva je velmi světle šedavě žlutá, odstín lněného plátna. Vůně je skvělá, znovu a znovu si jí vychutnávám. Lze rozlíšit vůně ovocné (sladké ryngle, angrešt, kiwi), jsou zde i náznaky sušeného ovoce. V tomto směru opravdu velmi pěkné víno. Chuť je nanejvýš příjemná, s výrazným aromatem, dává pocit tepla v ústech, víno vybízí k dalším douškům. Je v něm rozpoznatelná hutnost a plnost, dobrá harmonie spíše nižší kyselinky, jemné nasládlosti a ovocitých chutí. Tělo vína je solidně postavené. Dochuť je poměrně dlouhá, příjemná, ovocitě kyselkavá.

Možná se bude někomu zdát, že polským vínům nějak moc fandím, snažím se být však nanejvýš objektivní. Snad jsem měl jen štěstí ve výběru vín k degustaci. V každém případě je toto víno dalším velkým překvapením. Musím konstatoval, že na předešlém ročníku Mezinárodních dnů vína v Jasle jsem Seyval Blanc 2008 u manželů Płochockých taky ochutnal, nezdál se však zdaleka tak vydařený jako ročník 2009. Celkové hodnocení: velmi dobré víno, asi nejlepší bílé víno, které jsem ochutnal na 5. Mezinárodních dnech vína v Jasle. Moje hodnocení: 86 bodů.

Cena: jako u předešlých lahev byla získána výměnou za lahev moravského. Lahev klasická Bordó 0,75 L, bez etikety (etiketa stažena z internetu), hodnocení ostatních služeb na základě příjemného osobního přístupů a na polské poměry dobrých webových stránek informujících, světe div se, i o produktech, vč. základních analytik. Ještě k ceně: na internetu jsem narazil na cenu Seyval Blanc 2008 49 PLN (cca 300,- Kč!) Byť je víno zajímavé a opravdu dobré, víno v této ceně bych si běžně asi nekupoval, což asi nikdo z nás (nebo tak max. jako raritku). Mimochodem další produkt Winnice Płochockých - Biamus 2008 - cuvée Bianca, Muškát a Sibera stojí 55 PLN (cca 350,- Kč!) A když už jsme u cen, tak ještě pár cenových příkladů polských vín, které se mi podařilo najít na internetu: Riesling Winnice Jaworek 2009 - oblast Dolní Slezsko - 53 PLN (340,- Kč), Traminer 2009 - stejná vinice - 49 PLN (300,- Kč) , Pinot Gris 2009 - stejná vinice - 66 PLN (415,- Kč), Regent herbowe 2008 Winnica Zbrodzice - oblast Dolní Slezsko - 39 PLN (cca 250,- Kč), ve stejné ceně a ze stejného vinařství je i víno Solaris herbowe 2008. Otázkou je, jak dlouho polští distributoří s takovou cenou vydrží, osobně si myslím, že lidé si určitě polské víno koupí ze zvědavosti, ale zda jej budou kupovat stále, tak tomu nevěřím ani náhodou!

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Seyval Blanc
Ročník: 2009
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: malopolská
Vinařská obec: Daromina
Výrobce: Winnica Płochockich
Alkohol: 13,5 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 7,0 g/l
Obsah kyselin: 6,6 g/l
Datum sklizně: 2.10.2009
Velikost šarže: 850 lahví, lahvováno 28.8. 2010
Teplota skladování: 6 - 13 ºC
Teplota podávání: 12 ºC
Doporučená archivace: max. 2012
Cena: výměna

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 9 8 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3794x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 30.10.2010 15:39:12