O Víně

27.10.2010 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.10.2010 07:00

Regent 2009 - Elżbieta a Krzysztof Matłokovi, Winnica Pod Sosnami, Dębica, Polsko

V této recenzi přicházím s dalším polským vínem, které mně zaujalo na 5. Mezinárodních dnech vína v Jasle. Je to Regent 2009 z vinařství Winnica Pod Sosnami v Dębici. Uvidíme, zda po předešlých docela úspěšných vínech z polského podkarpatí obstojí i toto.

Vinice Pod Sosnami je majetkem Elżbiety a Krzysztofa Matłokových, kteří přes své technické vzdělání propadli kouzlu podkarpatské přírody a rozhodli se v roce 2007 založit vlastní vinici. Ta se nachází na okraji města Dębica, na poměrně strmém svahu se západní expozicí. Rozloha vinice činí 0,15 ha, půda je hlinito-písčitá s úlomky jílových břidlic a pískovců, podloží tvoří karpatský flyš. Ve vinohradě najdeme kromě Regentu odrůdy bílé, jako Seyval Blanc, Muškát Ottonel, Bianca a Ortega. Z modrých odrůd Rondo a Acolon. Název vinice je podle dvou mohutných borovic, pod kterými manželé Matłokovi zřídili odpočinkové místo s grilem a zde přijímají své přátelé a zájemce o prohlídku vinohradu. Zde je také místo pro zábavy jejich dětí. Práce ve vinohradu, péče o něj, v současnosti i nevelká produkce vína, se staly jejich životním stylem a vášní, ve které hodlají pokračovat a dále jí rozšířovat.

O odrůdě Regent si můžete něco přečíst v naší encyklopedii a taky v recenzi z 16. září 2010. Podle p. Myśliwiece, uznávaného znalce mezi polskými vinaři a pěstiteli, odrůda lehce odolává mrazům -24 °C v případě dobré tvorby dřeva, odolnost proti perenospoře vyžaduje 2 až 3x postřik při průměrném průběhu roku. V polských podmínkách dozrává na začátku října. Do těchto podmínek je to jedna z nejlepších odrůd, osvědčuje se lépe nežli česko-německá odrůda Rondo, která je nicméně taky úspěšná v polských vinicích. Já dodávám: snad by stálo za úvahu vyzkoušet tuto odrůdu v podmínkách České republiky a to nejen na vinicích Sádek, vína jsou opravdu zajímavá.

Víno je vzhledově velmi atraktivní, po nalití do skleničky je vidět hloubka barvy, jen ztěží prosvítá, je však zřetelná tmavě rubínová jiskra, víno je čisté, po zakroužení skleničkou zůstává na skle zřetelný fialový povlak, který jen pomalinku mizí a tvoří se dosti početné slzičky. Barva vína je hluboká, velmi temně višňová s tmavě fialovým meniskem. Vůně je příjemná, jemně ovocitá, ničím nerušená. Rozlišuji aroma zralé černé višně s dodatkem jemné kořenitosti, s lehkým dotekem lékořice. Chuť je svěží, koresponduje s vůní, působí dosti hutným dojmem, je extraktivní, výrazně ovocitá, višňová. Kyselinka je sice lehce vyšší, ale příznivá, vínu docela sluší, třísloviny jsou méně znatelné, celkově víno působí vyváženým dojmem. Dochuť je středně dlouhá, příjemně ovocitá. Věřím, že 1-2 roky na lahvi vínu prospěje a určitě ještě získá.

Cena: neprodejné, získáno výměnou za lahev moravského vína. Lahev klasická Bordó 0,75 L, korek llepený 40 mm s nefiremním pofiskem. Celkový dojem z tohoto vína mám příznivý, celkově je srovnatelné s Regentem z minulé recenze, možná o bodík níž. Takže moje hodnocení: 82 bodů. Další zajímavé a dobré polské víno!

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Regent
Ročník: 2009
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: podkarpatská
Vinařská obec: Dębica
Výrobce: Winnica Pod Sosnami, E. A K. Matłokowi
Alkohol: 11,0 % obj.
Výsadba révy vinné z roku: 2006
Typ půdy: hlinito-jílová s obsahem flyšové drtě
Technologie výroby: klasická
Teplota skladování: 6 - 13 ºC
Teplota podávání: 12 ºC
Doporučená archivace: max. 2012
Cena: dar

Spotřebitelská známka: 6.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 9 7 7 3

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3737x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.10.2010 18:38:14