O Víně

16.09.2010 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.09.2010 07:00

Regent 2009 - Jolanta a Andrzej Ligęzka, Winnica Mieszko, Dębica, Polsko

Před nedávnem jsem zde prezentoval nejlepší víno polské provenience na 5. Mezinárodních dnech vína v Jasle. Přivezl jsem si ještě další lahev červeného a tak se dnes podíváme na víno z jedné z klasických odrůd pěstovaných na polských vinicích - Regent, z vinařství Mieszko manželů Jolanty a Andrzeje Ligęzkových.

Manželé Jolanta a Andrzej Ligęzkovi mají svůj malý, 0,15 ha vinohrad v podkarpatské vinohradnické oblasti Polska, na hranici Sandomierské kotliny a Karpatského podhůří na jižních periferiích města Dębica, což je poměrně velké okresní město se 47 tisíci obyvateli v podkarpatském vojvodství, známé hlavně výrobou automobilových pneumatik. Vinice se nacházejí v místě soutoku dvou potoků, místo samo má svůj půvad a klid, z návrší od vinice je krásný výhled na město a okolní pahorky porostlé bukovým lesem, jenž tvoří přirozenou hradbu proti pronikání studenějších větrů. Vinice leží ve výšce kolem 270 metrů n.m., na poměrně velmi svažitém terénu o úklonu až 30°. Půda ve vinici je hlinitá, vznikla na flyšovém podloží s podílem jílovců, slínovců, pískovců a slepenců, s vysokým podílem vápníku. Nosnými moštovými odrůdami jsou odrůdy Regent, Rondo, Roesler, Seyval Blanc, Hibernal, Bianka, Muškát Oděskij a pěstují se i odrůdy stolní. S ohledem na úklon a nevelkou plochu se veškeré práce vykonávají ručně. Pro majitele je práce ve vinici určitým životním stylem a při tvorbě vína do něj vkládají celé své srdce, jak sami říkají a rádi přivítají u sebe ve vinici všechny zájemce o víno. Přímo nad vinicí je dům majitelů.

Z internetu přebírám základní informace o odrůdě Regent. Je to modrá interspecifická odrůda vyšlechtěna v roce 1967 v Geilweilerhofu. Jde o mezidruhový hybrid odrůd "Diana" (=Silvaner x Müller-Thurgau) x "Chambourcin" (SeyeveVillard 12-417 X Seibel 7053). Od roku 1996 je povolena i pro kvalitní víno. Dozrává asi 15 dnů před odrůdou Müller-Thurgau, asi jako Jakubské. Rezistence proti padlí révovému, plísni révové i plísni šedé je zvýšena v porovnání s evropskými odrůdami. Projevuje se u ní vyšší náchylnost ke sprchávání. Žloutence odolává celkem dobře, v prvních letech po výsadbě se projevují symptony nedostatku magnézia. Průměrný výnos je srovnatelný s Rulandským modrým, oproti Modrému Portugalu dosahuje asi o 25 % nižšího výnosu. Cukernatost hroznů bývá opět srovnatelná s Rulandským modrým. Předností je vysoký obsah barviva ve slupce bobule.

Více se o odrůdě Regent dozvíte v naší encyklopedii.

Vzhled vína je zajímavý, překvapuje hutností, tvorbou četných slziček, vino ulpívá na skle a tvoří fialový film na stěnách skleničky, dá se usuzovat na poměrně vysoký extrakt. Barva je opravdu mohutná, spíše bych řekl až barvířková, velmi hluboce karmínově-višňová až k inkoustové, na okrajích prosvítá výrazně fialovými problesky. Barva je příkladně odrůdová, aspoň podle toho, co jsem se dočetl o této odrůdě. Kdybych nevěděl, že se jedná o polské víno, usuzoval bych určitě na víno jiżnějších oblastí. Překvapivé! Vůně je jemná a příjemná, výrazně ovocitá, s nádechem zemitosti a minerálnosti. Chuť vína je taktéž příjemná, ovocitá, s akcenty zralé černé višně, zralé sladké švestky, s příjemnou lehkou kyselinkou a nižším obsahem tříslovin. Tělo je střední, dobře stavěné, myslím, že vínu se nedá nic vytknout. Dozvuk střední, ovocitý, s lehkým hořčinkovým finišem.

Cenu neznám, jedná se o dar paní Jolanty a pana Andrzeje. Lahev klasická Bordó 0,75 L tmavě olivové barvy, korek lepený bez plošek délky 40 mm. Etiketa je graficky celkem pěkně zpracována, škoda, že není uvedeno víc údajů, chybí bohužel i ročník vína, což považuji za nedostatek.

Celkové hodnocení vyznívá velmi pozitivně, stavím na druhé místo ze všech vín ochutnaných na 5. Mezinárodních dnech vína v Jasle. Zdůvodnění hodnocení: 6 za etiketu a design - pro mně nejpěknější etiketa mezi prezentovanými víny, klasická, vkusná, body dolů za nedostatek údajů. Barva a vzhled je jasná 10, vůně a chuť klasika, ostatní služby nižší, protože chybí info na www stránkách.

Moje hodnocení: 83 bodů.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Wino czerwone gronowe wytrawne
Odrůda: Regent
Ročník: 2009
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: podkarpatská
Vinařská obec: Dębica
Výrobce: Winnica Mieszko, J. a A. Ligięzkovi
Alkohol: 12,0 % obj.
Typ půdy: hlinitá, vápenitá
Technologie výroby: klasická
Teplota skladování: 6 - 13 ºC
Teplota podávání: 17 ºC
Doporučená archivace: max. 2012
Cena: dar

Spotřebitelská známka: 7.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 10 7 8 4

Počet příspěvků v diskuzi: 5  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 13336x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 12.09.2010 15:08:12