O Víně

09.07.2010 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.07.2010 07:00

Dunaj 2007 akostné odrodové (odrůdové jakostní) - VÍNO - Masaryk s.r.o., Skalica, Slovensko

Po nedávném ochutnání Dunaje od pana Ružeka z Modry, jsem byl docela zvědav na další Dunaj, tentokrát Dunaj 2007 z produkce pana Masaryka ze Skalice, o kterém je známo, že Dunaj umí. Předešlý Dunaj byl ještě mladý a rozverný, tento již uleželý... takže uvidíme.

Dlouho jsem se těšil na toto víno a taky na další test mého sklepa, který není zrovna ideální, ale jiné, lepší možnosti bohužel nemám. Po otevření lahve se však ukazuje, že víno je v dobré kondici, korek, byť lepený, drží velmi dobře, vůně taky napovídá, že je vše OK.

Víno pochází z malokarpatské vinařské oblasti, vinařská obec Skalica. Bližší informace o vinařství na webových stránkách http://www.vino-masaryk.sk/.

Něco o odrůdě najdete v mé nedávne recenzi na Dunaj 2009 výber z hrozna (výběr z hroznů) - Rodinná produkcia JaR Ružek, Modra, Slovensko.

Víno má barvu hlubokou, tmavě purpurovou až višňovou, s hnědavým meniskem, je skoro neprůhledné. Na jakostku velmi intenzivně slzí, tvoří četné mosty s tenoučkými nožkami. Ve skleničce vypadá velmi hezky a přitažlivě.

Vůně je ihned po otevření lahve excelentní. Z lahve se line vůně bomboniéry s višněmi v čokoládě. Paráda. Nechávám lahev chvíli otevřenou, po nalití do skleničky se vůně rozšiřuje, dominuje ovocitost s výraznými akcenty višní, švestkových povidel, hořké čokolády, kakaa. S tímhle vínem jsem tedy opravdu doposud na výsost spokojený a už se těším na první lok.

Chuť je taktéž velmi příjemná, lahodná, vyvážená. Kyselinka je nižší, tvoří spolu se středně intenzivními, lehce nasládlými taniny pěkné, plné tělo vína. Opět převládají ovocité akcenty a pro odrůdu typické aroma hořké čokolády, kakaa, v závěru pak začínají dominovat tóny aromatizovaného tabáku. Víno působi velmi extraktivně a mocně. Dochuť je docela dlouhá s hořkokakaovým a tabákovým finišem. Zajímavostí jsou objevené krásné krystalky vinanu na dně lahve, viz foto níže. Alkohol 13,5 %.

Cena: přímo ve vinařství kolem 400 SK - přesnou cenu si už nepamatuji. Cena je vysoká díky spoustě ocenění, které víno získalo. Lahev 0,75 L typu Bordó America tmavě olivové barvy. Celkově hodnotím jako skvělé červené víno, které díky uležení na lahvi se pěkně zakulatilo a působilo již uhlazeným dojmem. Ani se moc nedivím sedmi nálepkám s oceněními: zlatá medaile z Víno Bojnice 2008, zlatá medaile z Víno Tirnava 2008, zlatá medaile z Vinné trhy Pezinok 2008, zlatá medaile z Poysdorf Weinparade, stříbrná medaile z Vinum in Castella Zvolen 2008, stříbrná medaile z Linčanský džbánek 2008., navíc bylo víno zařazeno do Síně slávy malokarpatských vín v roce 2008. Myslím, že mohu dodat jen jedno - vína odrůdy Dunaj z tohoto vinařství možno s klidem doporučit.

Moje hodnocení: 89 bodů.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Dunaj
Ročník: 2007
Jakost: akostné odrodové
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Malokarpatská
Vinařská podoblast: Skalická
Vinařská obec: Skalica
Výrobce: Víno-Masaryk s.r.o., Skalica
Číslo šarže: L-7
Alkohol: 13,5 % obj.
Teplota skladování: 6 - 13 ºC
Teplota podávání: 14-16 ºC
Doporučená archivace: 2012
Cena: 400,- SK

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 9 9 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3670x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 09.07.2010 08:19:02