O Víně

22.06.2010 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.06.2010 07:00

Neronet 2009 neskorý zber (pozdní sběr) - Rodinná produkcia JaR Ružek, Modra, Slovensko

Jak jsem slíbil v mém předchozím článku, přináším slíbenou prezentaci vína Neronet 2009 neskorý zber, od modranského vinařství Rodinná produkcia JaR Ružek z malokarpatské Modry.

Neronet je rok od roku populárnější a už se dostal do povědomí milců vína, jak na Moravě, tak i na Slovensku. Proto jen velmi stručně o odrůdě. Neronet, odrůda získána Prof. Krausem v roce 1965 na Moravě křížením (Svatovavřinecké x Modrý Portugal) x Alibernet, patří mezi vína typu "teinturiére", či-li barvířky. Pěstuje se prakticky jen na Moravě, v Čechách a na Slovensku. Odrůda není náročná na polohu, vyžaduje však hlubší a vododržné půdy. Dává pravidelné a dobré výnosy 8-12 t/ha při průměrné cukernatosti 16-18 °NM (oblast Morava), na Slovensku lze často získat hrozen pro výrobu predikátních vín.

Prezentované víno pochází z viniční tratě Bojflajtne, což je jedna z nejlepších poloh pro pěstování červených odrůd v katastru Modry, charakterizuje se velmi dlouhou dobou naslunečnění v průběhu vegetačního období. Neronet zde díky tomu získává v době sklizně lehce cukernatost pro výrobu vína pozdněsběrového nebo výběru z hroznů, což na Moravě je spíše výjimkou. Toto víno na letošní výstavě Vitis Aurea jako jediné mezi Neronety získalo zlatou medaili a bylo vysoce bodově hodnoceno 88,33 bodů. Dle slov pana Ružeka Neronet má na Slovensku mnohem větší perspektivu, než na Moravě a jak sám říkal, pokud by měl volit znovu odrůdy pro výsadbu, volil by z červených odrůd právě Neronet doplněný o Dunaj a Nitru.

Vzhled vína je impozantní, velmi hluboká barva typická pro tuto odrůdu, skoro inkoustově červenočerná, s tmavě fialovým meniskem na okrajích, po zakroužení skleničkou zanechává na skle velmi výraznou fialovou „košilku", tvoří se při tom i hojné slzy. Je vidět, že víno je hutné, extraktivní.

Vůně vína se line po nalití do skleničky na dost velkou vzdálenost, což se tak často nestává. Bukét je výrazně ovocitý s dodatkem minerálnosti, tipoval bych vůni mokrého křemene nebo svoru, jakoby toto víno pobralo vůni svého podloží, které zde tvoří malokarpatské metamorfní horniny pokryté hlinitopísčitým, přitom poměrně dobře vododržným pokryvem s dodatkem podložní zvětraliny. Dle informace výrobce, půda má na lokalitě Bojslajtne kyselejší charakter, byla proto poměrně hojně dovápněna. Z ovocných tónů bych tipoval především černou višeň, arónii, ostružinu, z jiných aromatů již zmíněnou minerálnost a k tomu ještě vůni perníku v čokoládě. Bohatá, příjemná a jemná vůně.

Toto suché víno je v chuti plné, má mocné tělo, přes svou mladost už poměrně harmonické, nic mne v něm neruší. Dá se tušit, že harmoničnost se bude dál prohlubovat a jsem zvědav, jak toto víno bude vypadat tak zhruba za 3-5 let (další lahve musím dobře uložit, jinak by mně moc lákalo, abych je otevřel dříve, musím ale vydržet!) Charakter vína určují příjemné, jen lehce stahující tříslovinky, kyselinka je nižší. V chuti dominuje ovocitost korespondující s vůní, tudiž černá višeň, šťáva z vyzrálé aronie, k tomu borůvkový kompot, grafitové tóny a já nevím co ještě všechno, ale jen a jen příjemné... prostě paráda! K tomu veeelmi dlouháááá perzistence s finišem hořké čokolády. Vůně vypité skleničky evokuje vůni krabice dobrých doutníků.

Dovolil bych si toto víno tipnout na dobrého kandidáta na zraní v barikovém sudu. Ocenění: Zlatá medaile Vitis Aurea 2010, zlatá medaile výstava vín Benátky nad Jizerou. Skvělé víno, které možno jen doporučit.

Cena: dar. Lahev klasická zelená Bordó 0,75 l, zátka umělohmotná. Víno by si zasloužilo lépe graficky ztvárněnou etiketu se zřetelněji uvedenými údaji o víně (dle informace výrobce nové etikety jsou již připravené). Chybí webové stránky vinařství, což je škoda (kvůli tomu snížím známkování, které zase musím zvýšit za velkou vstřícnost hospodáře a zajímavé povídání o malokarpatských vínech).

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Neronet
Ročník: 2009
Jakost: neskorý zber (pozdní sběr)
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Malokarpatská
Vinařská podoblast: Modranská
Vinařská obec: Modra
Viniční trať: Bojflajtne
Výrobce: Rodinná produkcia JaR Ružek, Modra, Slovensko
Alkohol: 12,8 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 3,4 g/l
Obsah kyselin: 4,2 g/l
Cukernatost moštu: 22 °NM
Typ půdy: hlinito-písčitá
Teplota skladování: 6 - 13 ºC
Teplota podávání: 17 ºC
Doporučená archivace: 2015
Cena: dar

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
5 9 9 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2809x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 06.06.2010 15:52:28