O Víně

31.05.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.05.2010 07:00

Regent 2003 Qualitätswein b.A. (odrůdové jakostní) - Anselmann GmbH Edesheim, Pfalz, Německo

Mé první dojmy z odrůdy Regent byly velmi dobré a proto jsem se delší dobu těšil na dnešní lahev ze známého německého vinařství Anselmann. V poslední době jsem měl několik na sobě nezávislých doporučení právě na Regent z tohoto vinařství. Jak jsem se mohl přesvědčit, byla to pravda.

S vinařstvím Anselmann jsem se poprvé setkal u recenze Riesling 2008 spätlese a příliš jsem nejásal, protože hodnocení za chuť bylo hodně podprůměrné (7-8-3). Lahev Regent 2003 Qualitätswein b.A. mi daroval Marin. Ten ji zase dostal od kolegy a tichého společníka našeho portálu, který ji kupoval v březnu 2007 v bratislavské vinotéce Trunk, když ještě v květnu 2008 byla v nabídce. O této odrůdě jsem již psal v souvislost s recenzi Regent 2007 Qualitätswein (Barrique) z vinařství Michel Schneider.

Lahev typu Bordeaux Elite má objem 0,75 l (khaki sklo) a je uzavřena plným korkem délky 42 mm s potiskem vinařství. Adjustáž jsem hodnotil u výše zmíněné recenze. Na etiketě není informace ohledně vinařské obce a viniční tratě.

Barva je inkoustově tmavá, velmi intenzivní a prakticky neprůhledná. Jen na okrajích registruji rubínové odlesky. Po zakroužení pomalu stékají mosty. Vůně od prvního okamžiku naznačuje, že se jedná o veliký kalibr. Jsou zde těžké tóny, připomínající lesní plody. Najdete zde ale i nádherné kávové a kořenité odstíny.

V chuti oceňuji sametově jemná třísla, která prodlužují dozvuk. Z Regentu mám pocit, že ho je všude plno, není to žádné tintítko. Byť je tato lahev deklarována jako jakostní víno, připadá mi, že má všechny parametry přívlastku. Také si ho dovedu představit jako barrique, má velmi dobré tělo i extrakt. Je až neskutečné, že i přes vysoký alkoholu (14,5 % obj.) má spolu s extraktem výborné tělo a nádhernou harmonii. Víno působí hutným dojmem a i přes tyto parametry si ho můžete dát více, neutahá vás a zároveň nebude nudit. Během večera jsme lahev skoro dopili, ale protože mne zajímalo, jak bude víno chutnat druhý den, poslední dvě decky ukládám do lednice.

Druhý den se mi Regent zdál o dalších 50 % lepší. Kořenitost ustoupila ovocitosti, kdy byly zcela zřetelné odstíny ostružin a borůvek. Jemnost a sametovost se ještě zvýraznila, prostě úplná nádhera. Vše je velmi harmonické a přesto opulentní. Archivační potenciál odhaduji na tři až čtyři roky. Pokud někde na Regent od Anselmanna narazíte, rozhodně neváhejte. Kdo má rád hutná a plná červená vína se sametovými tříslovinami a krásným závěrem, tento Regent ho uspokojí! No a já se budu muset v Německu podívat, kde se dá Regent od Anselmanna koupit.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Regent
Ročník: 2003
Jakost: Qualitätswein b.A. (odrůdové jakostní)
Obsah zbytkového cukru: trocken (suché)
Vinařská oblast: Pfalz
Výrobce: Anselmann GmbH Edesheim, Německo
Alkohol: 14,5 % obj.
Teplota podávání: 16 - 18 ºC
Doporučená archivace: 2010 až 2014
Získaná ocenění: Stříbrná medaile Vinalies Internationales Paris (2007)
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 300,- SK (bratislavská vinotéka Trunk v březnu 2007)

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 9 9 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5249x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 25.05.2010 08:59:32