O Víně

07.12.2009 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.12.2009 07:00

Rulandské šedé 2008 pozdní sběr - Vinařství Hrabal Velké Bílovice

I když jsme již několikrát zveřejnili reporty z degustací rodinného vinařství Hrabal z Velkých Bílovic, poprvé se dnes dostávám k samostatné recenzi. V nejbližší době zveřejním tři recenze. První z detailně ochutnaných vín je Rulandské šedé 2008 pozdní sběr.

K lahvi Rulandské šedé 2008 pozdní sběr jsem se dostal s kolegy v rámci říjnové cesty na jižní Moravu v roce 2009. Hlavní večerní degustaci jsme měli domluvenou právě v rodinném vinařství bratrů Hrabalů, odkud jsme si dovezli několik zajímavých vín. Protože jsem čekal několik týdnů na odpověď z vinařství k tomuto i dalším vínům, ale nedočkal jsem se, rozhodl jsem se už dále nečekat a napsat své dojmy, dokud jsou vína ještě v prodeji. O základní informace ke všem degustovaným vínům ale nepřijdete, protože se Stanislav Hrabal na řízenou degustaci velmi dobře připravil. Kromě této recenze se můžete ještě těšit na další dvě, které mám již rozepsané.

Hrozny ze sedmileté révy z vlastní vinice byly sklizeny ve Velkých Bílovicích na rovinaté viniční trati Vinohrádky, kde se na černozemi většinou pěstují mladší výsadby. Z encyklopedie viničních tratí od p.j. se dozvíte, že Velké Bílovice byly slučovány hned v první vlně, novelou Vyhlášky 298, ovšem trať Vinohrádky se poprvé objevila na seznamu tratí až právě v této novele. Lahev typu

Top Bordo má objem 0,75 l (khaki sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je moderní a vkusná zároveň. Určitou noblesnost dodává černo-zlatá záklopka. Na přední černo-bílé etiketě najdete perokresbu bílovických tratí. Zadní etiketa podává základní charakteristiku vína, která je taktéž v angličtině.

Barva je čistá, má slabší odstín a intenzitu zlato-žluté barvy. Po zakroužení zůstávají nádherné mosty, které pomalu stékají dolů. Vůně je jemná s tóny tropického (grep) a kandovaného ovoce. Po rozdýchání se buket nádherně otevřel a nabídl zvláštní vůni chlebovinky, která se asi nejvíce projevila v chuti. Díky pěstování na černozemi, která dodala pikantní kyselinku, má rulanda krásné tělo. I když je zbytkový cukr na docela nízké hodnotě v závěru cítím zvláštní nasládlý ocásek a hrušky ve vůni, které se ale objevily až druhý den. Potenciál k dalšímu nazrávání zde je a potvrzuje to také predikce Stanislava Hrabala, který uvádí rok 2013 až 2014. Toto Rulandské šedé si dovedu představit podávat k výraznější úpravě drůbeže nebo k uzenému lososu.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rulandské šedé
Ročník: 2008
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Velké Bílovice
Viniční trať: Vinohrádky
Výrobce: Vinařství Hrabal Velké Bílovice
Alkohol: 13,5 % obj.
Číslo šarže: 508
Evidenční číslo jakosti: 21A1-09/12
Obsah zbytkového cukru: 1,4 g/l
Obsah kyselin: 3,36 g/l
Bezcukerný extrakt: 22,3 g/l
Typ půdy: černozem
Doporučená archivace: 2013-2014
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Teplota skladování: 10 - 15 °C
Získaná ocenění: Král vín **** 2009
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 190,- Kč (přímo ve vinařství v říjnu 2009)

Spotřebitelská známka: 7.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 6 8 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2850x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 05.05.2012 19:21:12