O Víně

09.10.2009 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.10.2009 07:00

Nowińscy Seyval Blanc 2008 Winnica Dwie Granice - Lidia i Marek Nowińscy, Polsko

Po řadě neúspěšných pokusů získat nějaké vzorky polských odrůdových vín se mi to nakonec povedlo v průběhu 4. Mezinárodních Dnů Vína v Jasle. Jaké dojmy jsem si odnesl z degustace vína odrůdy Seyval Blanc 2008 se dočtete dále.

Vinařství Dwie Granice založené v roce 2004, se nachází na hranici dvou obcí, Przysieki a Trzciny v podkarpatské vinařské oblasi. V současnosti manželé Nowińscy obhospodařují cca 1 ha plodných vinic, do budoucna je chtějí rozšířit na 2-3 ha na svazích s jižní až jihozápadní expozicí a zaměřit se na odrůdy dávající maximální naději na každoroční dobrou a kvalitní sklizeň hroznů. Prozatím se ve vinici pěstují hlavně hybridní odrůdy jako Johanniter, Bianca, Aurora, Sibera, Seyval Blanc, Hibernal, Jutrzenka, Marechal Foch, Serena, Biona, Leon Millot, Muskat, Rondo, Cabernet Cortis. Další prioritou vinařství v současnosti je při současné nepříznivé legislativě prosadit možnost prodeje vlastní produkce na vnitřním trhu, snahou je nabízet do budoucna svá vína i v enoturistickém hospodářství. Vinařství patří do „Spolku vinařů Podkarpatí”, majitelé se zúčastňují akcí v rámci projektu „Podkarpacké vinice”.

Odrůda Seyval Blanc je známá od roku 1919, syn. Seyve Villard 5-276, SV 5276, Seival. Jedná se o interspecifickou hybridní bílou moštovou odrůdu pocházející z Francie, rodiče Seibel 4995 x Seibel 4986. Hrozen středně velký až velký, kónický až cylindrický, kompaktní. Barva hrozna je při dozrání žlutozelená, hmotnost průměrně 100-150 g, velikost bobulí cca 12 mm. Odrůda dozrává koncem září až počátkem října, je vysoce mrazuvzdorná, do -28 °C, prakticky absolutně odolná vůči houbovým chorobám, nevyžaduje chemickou ochranu. Odrůda vysoce plodná, je nutná redukce úrody, jelikož na přetížených keřích hrozny nedozrávají. Růst keřů je středně silný na půdách hlubších, úrodnějších, na méně úrodných a sušších půdách roste slaběji. Při dostatečné úrodnosti půdy je vhodný delší řez tažňů, keře vést v jedno až dvouramenné formě Guyot. Odrůda vhodná do nejsevernějších vinařských oblastí, pěstovaná od 30. let XX. století v severní Francii, později v USA (New Hampshire, New Jersey, New York, Nort Carolina, Maryland, Wisconsin, Pennsylvania), v Kanadě (hlavně Ontario, Québeck), v Anglii, dlouhodobě se vyskytuje i v polských vinicích a pozorováním se ukazuje vhodnost odrůdy pro zdejší podmínky. Teď již k vínu samotnému.

Vzhledově je víno bez zjevné chyby, je čisté, jiskřivé. Po nalití do skleničky pozoruji velmi jemné perlení, po čase se na skle uchycují dosti početné bublinky kysličníku uhličitého. Slzení je jen náznakové.

Barva je zajímavá, nečekal bych jí, ale jelikož zkušenost s odrůdou je veškerá žádná, nevím, jak tuto barvu posuzovat. Čekal bych však podle barvy hroznů, které jsem viděl na fotografiích spíše barvu světle žlutavou, než světle bronzovou s nádechem skoro do oranžova.

Vůně vína je spíše neutrální, nijak mně neoslovila. Spíše než výrobcem deklarovanou ovocitost ve vůni cítím kvasinkový akcent, snad jen v pozadí náznakově vycítím aroma zralého hrozna. Snažím se najít něco, co by mi něco řeklo, nějak mne oslovilo, ale moc toho nenacházím. Nechci tím ale říci, že se jedná o produkt nevydařený, jen trochu vybočuje z naších zvyklostí a představ.

V chuti je to stejné, kvasinkový akcent dominuje, k tomu jemné hroznové tóny a hodně svěží kyselina, která víno oživuje a podle slov výrobce je typická, dává mu jakž takž zajímavost, ale pouze při nižší teplotě kolem 10 - 12 °C, při vyšších teplotách víno ztrácí i to málo co v sobě má a začíná být docela fádní.

Jelikož se jedná prakticky o první poklidné (nepočítám docela divoké ochutnávky vín různých kvalit na Mezinárodních Dnech Vína v Jasle) seznámení s polským odrůdovým vínem, nemohu důkladněji zhodnotit. Jen se dovídám, že víno by snad získalo 2-3 letým ležením. Chce to zkusit, stejně se prozatím legálně prodávat nemůže, tak ať si poleží a efekt ze zhodnotí po čase. Nutno ohodnotit snahu výrobce získat z méně příznivého roku 2008 na podkarpackých vinicích víno celkem pitelné a pro konzumenta z ČR celkem „exotické”, nevšední. Sami polští vinaři, se kterými jsem se na Mezinárodních Dnech Vína setkal přiznávají, že je před něma dlouhá cesta studia a poznávání, cesta sbírání zkušenosti v oblasti vinohradnictví i vinifikačních metod. Projevili velký zájem setkávat se s moravskými vinaři a získávat důležité zkušenosti právě na Moravě. Analytické hodnoty u většiny vinařů nejsou k dispozici. Cena: neprodejné, získáno směnou za lahev moravského vína během Mezinárodních Dnů Vína v Jasle koncem srpna 2009. Lahev Bordó 0,75 L, zátka umělohmotná.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Nowińscy Seyval Blanc
Odrůda: Seyval Blanc
Ročník: 2008
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Země původu: Polsko
Vinařská podoblast: Podkarpatská
Vinařská obec: Przysieki
Výrobce: Winnica Dwie Granice, Lidia i Marek Nowińscy
Alkohol: 11,5 % obj.
Typ půdy: sprašově-hlinité s karpatským flyšem v podloží
Teplota skladování: 6 - 13 ºC
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Doporučená archivace: 2012
Cena: výměna za lahev moravského vína

Spotřebitelská známka: 5.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 6 4 5 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4236x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 04.10.2009 11:36:08