O Víně

14.07.2008 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.07.2008 00:00

Rulandské modré 2003 výběr z hroznů - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

Dnešní Rulandské modré 2003 výběr z hroznů pochází z viniční tratě Mistřický Padělek v obci Mistřice, což je pro mne osobně vždy určitou známkou kvality. Odtud pocházelo famózní Rulandské modré 200 pozdní sběr (Barrique), o kterém jsem psal souběžně s J.Č. a MiBiTem (jednotlivé recenze najdete kliknutím na nicky autorů). Hrozny byly nakoupeny od Vitis s.r.o. Strážnice a sklizeny 6. října 2003 při cukernatosti 24,2 °NM. Technologie výroby: řízená fermentace a jablečno-mléčná fermentace.

Lahev typu Bordo America má objem 0,75 l (khaki sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm. Adjustáž jsem hodnotil u starších recenzí a přistoupím přímo k hodnocení.

Barva je granátově červená s nahnědlým meniskem na okraji. Jak intenzitou, tak přívlastkem a ročníkem odpovídá. Vůně je poněkud široká. Jsou zde tóny brusinek a černých třešní, které doplňují dřevité odstíny. Po dalším provzdušnění se objevují tóny ostružin a peckového ovoce. Po zakroužení víno zanechává krásné mosty, které ale velmi rychle stékají dolů.

Chuť je středně dlouhá s nádherně jemnými třísly a výbornou harmonií. Vysoký obsah alkoholu neruší, protože krásně zapadl do celku. Kyselinka je stále živá a i když je doporučená lahvová zralost uváděna právě na letošní rok, zatím zde nejsou žádné stopy stařinky nebo únavy a podle mne můžete víno otevřít i později (2009 - 2010). Nechávám si proto rezervu a vyšší známku za chuť i vůni bych dal klidně za rok, kdy víno dalším nazráváním ještě více získá, protože o jeho potenciálu nepochybuji.

Tento zajímavý Pinot noir můžete popíjet jen tak sólo a radovat se z jeho vlastností, ale můžete ho také podávat k hovězímu masu či sýrům s ušlechtilou plísní při teplotě kolem 18 °C. Nezapomeňte na důkladné provzdušnění případně na dekantaci, kterou doporučuji, protože další dva dny jsem se doslova kochal. Pinot se stále rozvíjel do zajímavých poloh. Čím déle uplynulo od otevření lahve, tím více se začaly projevovat nádherné ovocité tóny připomínající směs kompotového ovoce s jemnou kořenitostí. Znovu jsem si potvrdil, že tato odrůda má výborný potenciál k dlouhodobější archivaci a že pan Plešingr z ní dokáže vytvořit hodně zajímavé víno.

Jako obvykle jsem z vinařství obdržel odpovědi na mé dotazy, za což děkuji. Poměr cena/kvalita je výborný, poněkud horší je to s dostupností, ale kdo má cestu přes Hodonín, může kompletní produkci vinařství vidět ve firemní vinotéce (Brněnská 12). Za očekáváním jsou dlouhodobě webové stránky, kde se nic konkrétního o produkci a vinicích nedozvíte, což je škoda.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rulandské modré
Ročník: 2003
Jakost: výběr z hroznů
Obsah zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Slovácká
Vinařská obec: Mistřice
Viniční trať: Mistřický Padělek
Výrobce: Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec
Alkohol: 13,7 % obj.
Číslo šarže: 63/03
Evidenční číslo jakosti: 28F1-05
Číslo vzorku: 48
Rok lahvování: 2005
Cukernatost hroznů: 24,2 °NM
Obsah zbytkového cukru: 4,6 g/l
Obsah kyselin: 5,1 g/l
Bezcukerný extrakt: 27,5 g/l
Datum sklizně: 6. října 2003
Technologie výroby: řízené kvašení + jablečno-mléčná fermentace
Doporučená archivace: 2008
Velikost šarže: 1.700 litrů
Teplota podávání: 18 - 20 °C
Způsob odlepení etikety: etikety sundáme bez zahřátí žiletkou pomalu z jednoho rohu
Cena: 141,- Kč (přímo u výrobce v srpnu 2005)

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 8 8 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2018x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 29.07.2009 18:08:41