O Víně

20.05.2008 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 20.05.2008 00:00

Othello 1998 - Keo Ltd., Lemesos, Kypr

Ano, dnešní recenze bude víceméně upozornění na dobrý kup - v některých Intersparech jistě ještě najdete mezi hromadou dalších vín i tuto nenápadnou lahev z Kypru. Obsahuje těžké, výrazné, hořce vyzrálé a mohutné víno, které necvičený jazyk může vyhodnotit všelijak, to je pravda :-) Rovnou Vám ale říkám, že pokud máte taková červená vína rádi, neleňte a zkuste si na regále červené kyperské Othello 1998 najít.
Zda jde o produkty pravokořenné révy, se na etiketě ani stránkách dovozce nepíše, ale něco málo můžete shlédnout v mé rok staré recenzi.

Dobrou zprávou je, že víno od loňska stojí méně a to méně než půlku. Oproti loňským 199,- Kč jsem ho o posledním víkendu koupil za velmi přátelských a vlastně neuvěřitelných 79,90 Kč. Za 10 let staré víno to je sranda, legrace, nic a vlastně docela prd... :-)
Víno jsem netrpělivě otevřel a s úlevou zjistil, že nejde o víno zkyslé, octovaté, nebo jinak nemocné. Jak jsem psal v upoutávce, víno zřejmě leží skladníkovi v počítači už příliš dlouho, tak se ho chtěl zbavit. V tom mu velmi rád pomůžu a proto jsem si koupil dalších 5 lahví, které jsem v regále našel.

Mí kamarádi vinaři-dodavatelé tentokrát prominou, ale za ty peníze by byl HŘÍCH tohle víno nekoupit! Temně rudá barva, tajemná ve své mohutnosti, doprovazí plnou středozemní přezrálou vůni. No, jde spíše o těžký puch, po přivonění se rázem ocitnete uprostřed přeplněného a zaroseného sudu, kde se absolutně nedá dýchat. V chuti víno splní to, co od něj čekám - je výrazné až lehce agresivní (ale nepálí mě!), velmi silné a krásně plné. Nevím, jestli zrálo v bariku, ale jeho stopy nese. Dlouhý dozvuk, výrazné chování vína na sliznici, to mne nutí k vínu něco pojídat. Je jasné, že až za pár dní vysvitne sluníčko, bude tohle "kokino krasi" (řecky červené víno) podáváno ke grilovaným kuřecím steakům. Kupáž tří typicky řecko-kyperských modrých odrůd dává dohromady víno, na které hned tak nezapomenu. Není to žádný bruxelleský šampion, ale opakuji, že za 80,- kaček je to skvělá volba.

Doufám, že se u dalších lahví nedočkám nemilého překvapení. Tuším, že s kondicí korků to nebude nejlepší (ten dnešní šel z láhve až moc snadno ven). I když jde o vína jedné partie, stane se, že se víno liší láhev od láhve. O tom svědčí i moje poslední zkušenost s Frankovkou 1997 v bariku - Vinařství Spěvák a synové, Dubňany. V tomto článku jsem si na ní moc nepošmákl, ale zmínil jsem se, že mám ještě jednu, úplně nejposlednější láhev. V ní mě ale čekalo velké překvapení v podobě skvělého vína, které oplývalo přesně tou osobitou krásou, kterou jsem ve víně ze zmíněné recenze marně hledal.
Takže - nákup vína je většinou loterie, ale někdy to naštestí vyjde :-)

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Othello
Odrůda: Mavrodafni x Opthalmo x Carignan Noir
Ročník: 1998
Jakost: odrůdové jakostní - pravokořenné odrůdy
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Alkohol: 12 % obj.
Teplota podávání vína: cca 18 °C
Výrobce: Keo Ltd., Franklin Roosevelt avenue, Lemesos, Kypr
Dovozce: Fixit s.r.o., Na Florenci 19, Praha - www.kolebkavina.cz
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 79,90 Kč - Interspar, květen 2008

Spotřebitelská známka: 7.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
4 8 7 8 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3965x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 30.07.2009 08:50:35