O Víně

03.03.2008 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.03.2008 00:00

Veltlínské zelené 2000 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.

Ročník 2000, někdy označovaný jako ročník století, mám v případě Znovínu spojován nejčastěji s přívlastkem výběr z hroznů a odrůdou Veltlínské zelené. Již jsem na portále vychválil nezapomenutelný výběr z hroznů ročník 2000 z Weinperků nebo pozdní sběr ročník 2000 z Volného pole. Ráno, před touto recenzí jste se mohli seznámit s dojmy Marina na Veltlínské zelené 2000 výběr z hroznů taktéž z Volného pole. Řekl jsem si proto, aby moje druhá recenze na totéž víno nebyla jen do počtu, takže "navrch" přidám srovnání s Veltlínským zeleným 2000 odrůdové jakostní (mešní), které pochází také z této vinice. Že jsme paralelní recenzi plánovali hodně dlouho už bylo řečeno, ale po získání informací o doporučené archivaci jsem začal opět váhat, zda s otevřením ještě nepočkám, což vysvětlím o několik řádků níže. Zadní etiketa v roce 2001, kdy bylo víno uvolněno do prodeje, uváděla doporučenou archivaci od jednoho do sedmi let, takže se nám jevila nejvhodnější chvíle pro otevření letos.

Hrozny pro výběr z hroznů byly sklizeny v obci Hostěradice na viniční trati Volné pole 24. října 2000 při cukernatosti 24,2 °NM. Výsadba révy proběhla v letech 1969 až 1988. Réva se zde pěstuje na vysokém vedení na lehké, hlinito-písčité půdě se středně štěrkovitou strukturou (19 % skeletu). Technologie výroby byla tradiční, tj. odzrnění hroznů, lisování, kvašení bez regulace teploty, odbourání kyseliny jablečné, školení a plnění do lahví. Po detailních informacích o zmíněném mešním víně jsem nepátral.

Lahev uvedených vín je typ Bordo objemu 0,75 l (zelené sklo). Korek výběru z hroznů i mešního vína je plný délky 44 mm se standardním potiskem vinařství. Kvalita korků je výborná a po vytažení z hrdla lahve jsem měl dojem, že víno bylo lahvováno teprve před pár měsíci. Na vnitřní ploše korku jsou drobné krystaly vinného kamene. Použití kvalitního, plného korku pro mešní víno je velmi příjemné překvapení, ale jak se zdá, vyplatilo se, protože víno netrpí žádnou vadou.

Adjustáž výběru z hroznů je obvyklá znovínská perokresba viniční tratě Volné pole. Podle mne je to moc povedené a vkusné. V případě mešního vína se Znovín odhodlal k menší změně, k mému překvapení ale nepodlehl žádnému přehnanému "katolickému" motivu a drží si svůj styl, jak to jen jde.

Barva je čistá, velmi intenzivní a žluto-hnědá. Musím uvést nádherný zelenkavý odstín a zlatou jiskru, vše odpovídá ročníku a přívlastku. Barva mešního vína je o něco méně intenzivní, zlato-žlutá.

Vůně je mnohoslibná, široká a kouzelná zároveň. Jsou zde krásné medovo-květinové tóny, dále pak slabá minerálnost a kořenitost. Lehce se zde objevují po dlouhém rozdýchání také vůně mandlí a včelí vosk. Pro mne je neuvěřitelné, že zde není nijak výrazná stařinka. Ano, jemný závan stařinky zde je, ale nehraje prim, stále jsou zde typické odrůdové vlastnosti znojemského veltlínu. Za vůni dávám 9 bodů a to jen proto, že se může během dalších let ještě zdokonalit, ale nebál bych se dát maximální počet bodů již teď za vrstevnatost a šíři. Vůně mešního vína má nádhernou nazrálost, které sekunduje stařinka, odstíny včelího vosku a květový med. Bylo zvláštní pozorovat, jak se buket časem postupně rozvíjí. V závěru popíjení a při vyšší teplotě podávání, byla stařinka již dominantní.

Chuť je přenádherná a pokračuje v trendu, který jsem popsal u vůně. Jsou zde medové odstíny, chuť přezrálých hroznů a typický hořkomandlový dozvuk. Závěr je nádherný, alkohol je výborně zakomponovaný do celku, vše je kouzelné a mazlivé. Zmiňovat famózní harmonii a nazrálost mi připomíná známé rčení o nošení dříví do lesa. Znovu skláním poklonu nad upřesněním lahvové zralosti. Tento veltlín má skutečně našlápnuto do dalších let, pan Matula mi na podzim 2007 odepsal, že archivace se "protáhla" do období 2008 - 2013. Tehdy jsem se usmál, teď již vím, že je to skutečně možné. V době lahvování vinařství doporučovalo tento veltlín podávat k zeleninovým salátům a smaženým specialitám. Po osmi letech archivace to ale nedoporučuji, nejlépe si ho totiž vychutnáte pěkně v klidu, kdy máte náladu na rozjímání a kdy jste v duševní pohodě. Tehdy bude pro vás naprostou nirvánou. Teplotu podávání doporučuji v rozmezí 12 až 14 °C, případně víno dekantovat. Poslední skleničku si nalévám až po dvou dnech a zírám, v jak dobré kondici toto víno stále je. Na dně lahve nalézám pěknou hromádku vinného kamene.

A jak mi chutnalo mešní víno? První dojem je moc dobrý. Kyselinka stále žije, víno není mrtvé, byť jsou zde od počátku stopy stařinky. Nazrálost je markantní, ale nijak podbízivá či nepříjemná, vše mi nádherně zapadá do archivní řady suchých vín. V dozvuku cítím hořkomandlovou hořčinku, kterou u veltlínu miluji, dále také zvláštní minerálnost. Opět musím konstatovat, že předpokládaná doba lahvové zralosti již dávno prošla, ale víno není nijak mdlé, mrtvé či ploché... Víno jsme si náramně vychutnali a dnes lituji, že to byla poslední lahev, kterou jsem vlastnil.

Když jsem se před necelým měsícem bavil s p.j. zmínil se, že Znovín svá predikátní vína připravuje k archivaci na deset i více let. Ještě před třemi, čtyřmi lety bych se s ním hádal, ale stále více jsem přesvědčen o tom, že jak bílá, tak červená vína jsou skutečně připravena na dlouhodobější archivaci. I když v době lahvování najdete údaj o lahvové zralosti, skutečná archivace se často posouvá do budoucnosti. Ohledně dostupnosti, v dubnu 2001 jsem několik lahví kupoval přes zásilkovou službu za výborných 140,- Kč a je asi nemožné víno ještě sehnat, pokud ho nemáte uloženo ve svém archivu případně ve Znovínu. Pokud tomu tak je buďte v klidu, tento veltlín má nakročeno do dalšího desetiletí, ale otevřít ho můžete již dnes.

Jak výběr z hroznů tak mešní víno mělo ovšem jednu chybu... byly to poslední lahve, které jsem měl. No a koho tento veltlín osloví? Především toho, kdo si libuje v lahvově zralých vínech a kdo preferuje odrůdu Veltlínské zelené. Obě lahve mu poskytnou nádherné prožitky.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Veltlínské zelené
Ročník: 2000
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Hostěradice
Viniční trať: Volné pole
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Číslo šarže: 75
Alkohol: 11,9 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 2,7 g/l
Obsah kyselin: 5,3 g/l
Bezcukerný extrakt: 23,2 g/l
Cukernatost hroznů: 24,2 °NM
Datum sklizně: 24. října 2000
Rok lahvování: 2001
Výsadba révy vinné: 1969 až 1988
Způsob vedení révy: vysoké
Typ půdy: druh půdy - lehká, hlinito-písčitá, struktura půdy - středně štěrkovitá, 19 % skeletu
Technologie výroby: tradiční - odzrnění hroznů, lisování, kvašení bez regulace teploty, odbourání kyseliny jablečné, školení, plnění do lahví
Doporučená archivace: 2008 - 2013
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Teplota skladování: 6 - 13 °C
Velikost šarže: 6.900 lahví 0,75 L
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 140,- Kč (přímo od výrobce přes Katalog služeb v dubnu 2001)

Spotřebitelská známka: 9.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 10 9 10 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3676x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 30.07.2009 18:14:27