O Víně

14.11.2007 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.11.2007 00:00

Ego No. 76 (Sylvánské zelené x Veltlínské zelené) 2005 pozdní sběr - Moravské vinařské závody s.r.o. Bzenec

Postupně jsme se dopracovali k poslednímu egoistickému vínu ročníku 2005. Jeho označení je Ego No. 76 a vychází z ročníku narození technologa Moravských vinařských závodů. Tuto starší informaci mi ale pan Václav Šmach před týdnem nepotvrdil ani nevyvrátil... Jedná se o kupáž tradičních moravských odrůd Sylvánské zelené x Veltlínské zelené v jakosti pozdní sběr. Zavolal jsem do vinařství a pokoušel se zjistit další informací. Ptal jsem se mj. na procentuální zastoupení jednotlivých odrůd a na původ hroznů. Co se týká poměru odrůd jde prý o výrobní tajemství. Když slyším podobné vyhýbavé a tajemné odpovědi vždy se zasměji a říkám si, co je na tom tak tajného? Zpět ale k zaručeným informacím :-) Sylvánské zelené dozrálo v obci Dobré Pole na viniční trati Staré a Veltlínské zelené v Dolních Dunajovicích na Zimním vrchu. Jména těchto tratí jsou do jisté míry zárukou kvalitní suroviny. Bude to platit i v tomto případě?

Hned na úvod na sebe prásknu, že když narazím na kvalitní sylván zaraduji se a děkuji vinařům, že na tuto odrůdu ještě nezanevřeli. Zrovna před týdnem jsem slyšel v rádiu na Frekvenci 1 pana Machovce, který chrlil aktuální informace o letošní sklizni a nezapomněl také vyjmenovat zastoupení odrůd na vinicích. Z nových výsadeb v poslední době hrdě jmenoval především obecně známé módní odrůdy. Sylvánské zelené do této skupiny bohužel nepatří a už jsem se prostě smířil s tím, že bude stále složitější na víno z této odrůdy narazit.

Lahev typu Top Bordo má objem 0,75 l (tmavě zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Korek se mi při vytahování bohužel zlomil, především kvůli mé neohrabanosti. Zajímavou adjustáž jsem hodnotil u recenze Ego No. 81.

Barva je čistá, intenzivní, zlato-žlutá se zelenkavými odlesky. Vůně je poměrně široká a rozprostírá se od kořenito-medových odstínů až po ovocité tóny.

Chuť je plná a středně dlouhá. Na rozdíl od postřehů z degustace MVZ od Molla (link naleznete níže) následuje chuť nádhernou vůni. Pokračuje v trendu naznačeném u vůně, tj. medové tóny, žlutý meloun, ale i minerální a kořenité odstíny. Nádherná je šťavnatost díky zvláštní kyselince. Chuť mi připadá extraktivní a harmonická. Půlroční zrání na lahvi v mém archivu mu evidentně pomohlo a předpokládám jeho další zajímavý vývoj. Odhaduji, že archivace dva až tři roky v klidu přežije. Byť je obsah alkoholu 13,0 % obj., při popíjení to není poznat a díky zvláštnímu "x" faktoru si stále dolévám, degustuji, znovu a znovu se kochám vůní i chutí. Druhý den působí víno stále velmi harmonicky a neztratilo nic ze svých vlastností. Že jde o kvalitní kupáž dokumentuje také Stříbrná medaile AWC Vienna 2006 (Rakousko) a Diplom Gran Menzione 2007 (Vinitaly).

Víno vinařství doporučuje k výraznějším pokrmům, např. k drůbeži, těstovinám a ušlechtilým sýrům s bílou plísní. Tuto zajímavou kupáž musím jen doporučit. Dlouhodobě ho vidím v Globusu a Hypernově. Za ostatní služby dávám 8 bodů, poměr cena / kvalita odpovídá, špatné je to stále s aktualizací webu, jak jsem již vytýkal v recenzi Ego No. 8169 (Rulandské modré) 2006 pozdní sběr (rosé).

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Ego No. 76
Odrůda: Sylvánské zelené x Veltlínské zelené
Ročník: 2005
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Dobré Pole (Sylvánské zelené), Dolní Dunajovice (Veltlínské zelené)
Viniční trať: Staré (Sylvánské zelené), Zimní vrch (Veltlínské zelené)
Výrobce: Moravské vinařské závody s.r.o. Bzenec, Zámecká 1508, 696 81 Bzenec
Číslo šarže: 1198
Evidenční číslo jakosti: 66C1-06/1
Alkohol: 13,0 % obj.
Číslo lahve: 1874
Obsah zbytkového cukru: 5,6 g/l
Obsah kyselin: 5,9 g/l
Bezcukerný extrakt: 20,7 g/l
Doporučená archivace: odhaduji 2009 - 2010
Teplota podávání: 9 - 12 °C
Získaná ocenění: Stříbrná medaile AWC Vienna 2006 (Rakousko), Diplom Gran Menzione 2007 (Vinitaly)
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 169,- Kč (Globus v květnu 2007)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 8 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2847x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 11.08.2009 09:22:34