O Víně

10.10.2002 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.10.2002 00:00

Cabernet Sauvignon 1998 (barrique) - Cricova-Acorex S.A., Moldávie

Náhodou jsem objevil novou zapadlou prodejničku, mající přede dveřmi ve stojanech plno zajímavých lahví (prázdných). Neopakovatelná nabídka! Ročníková vína z Moldávie - skvost mezi víny - excelentní vína ze závodu Cricova - 50 let společně s Francouzi - čtu z letáku. No, Moldavsko nakonec má přeci dobré klimatické podmínky...
No, panečku, to přeci nemůžu jen tak minout a proto vyrážím "na kontrolu". Upoutala mě láhev se čtyřdílnou (!) vinětou suchého Cabernet Sauvignonu 1998: "... zrálo 3 roky v dubovém sudu..." - hmmm, "...ve vůni do černého rybízu... cukernatostí výběr z hroznů..." - rozhodnuto, to prostě musím mít!

Šmarjá - tak sem budu chodit často - průhledná bílá sukýnka se dokola točí - ale co ten Cabernet, že jo... Á , tady je. Tak jo, beru. Dvěstě devadesát kaček? No, doufám, že teda bude moc dobrý, ale co by člověk neudělal pro červený výběr z hroznů? Za téměř 3 stovky to přeci musí být něco aspoň normálně dobrého - nebo že by snad překvapilo? Mňam mňam - včera jsem "lupnul" Cabernet Sauvignon z Kalifornie, značka Turning Leaf - byl "mlaskající", "usměvavý", strávili jsme spolu příjemný večer. A protože Cabernet patří mezi mé favority a mám príma zážitky i s našimi, tedy moravskými, tak vše aspoň porovnám.

Shodou okolností se ten samý den v práci ozvala obávaná věta: "Na 6. je mejdan!" - pamatujete na Sugar při její cestě vlakem ve filmu ´Někdo to rád horké´? Tak tedy rovnou vyzkoušíme ten moldavský Cabernet Sauvignon, suché červené víno, ročník 1998, cukernatostí výběr z hroznů, obsah alkoholu 10,5 %, lahvováno 17. 4. 2002, "VIN ROSU DE CALIATE SUPERIOARA" - rumunsky neumím, ale tomuhle snad rozumí každý.
Hele - na nejspodnější části etikety je celkem 11 obrázků zlatých medailí ze všemožných výstav. Lupou později doma luštím: Tbilisi 1968, Cinandeli ´65, Grand Prix Pardubice 69, Mezinarodni prehlidka vin Potraviny Hradec Kralove ( no vida - 30 let starý důkaz o používání SMS jazyka), Jalta 1970, Bratislava - Nitra 1984, Slnčev Brjag 1976 a třeba také Bratislava 1989. Teda - takový šampión ! Pavlovův reflex funguje, sliny sliní a z hnědé sedmičky nalévám pln očekávání půl pohárku...

Co že to je za odrůdu? Takovýhle Cabernet? Barvou teda spíš zředěný Portugal (promiň, Portugale), nebo ještě světlejší, spíš rubín, ale rozhodně ne povidlově tmavý rybíz.
Po čem to asi voní? Po ničem!? Sakra - chutná to aspoň?
Ty vole - vyhodils bezmála 3 kila - je to spíš jakostní, nebo známková kvalita, hustota prachbídná, o mazlení se nedá ani mluvit!

Ne, nemá cenu o tomhle "zážitku" dál psát, jedním slovem: propadák. Velké zklamání.
Poté, co jsem musel (!) vylít v Makru koupený Cabernet bulharský, vím, že ani "Fabrikat in Moldova" kupovat zaručeně taky nebudu (sbohem, sukýnko L ). Pane Valihrachu, pane Spěváku, pane Maňáku, pane Špalku a další Vážení Páni Vinaři, spěte klidně. Z Moldávie se k nám lepší vína, než jsou ty Vaše, určitě nevozí.

Sakra, otevřel si to vůbec ten dovozce? Srovnal si kvalitu tohodle "excelentního" vína třeba s "obyčejným" jakostním Cabernetem ze ZEASu Polešovice za bratru 45,- Kč? Ptám se a zároveň si odpovídám: NE!
Škoda tří stovek - za to mojhlo být třeba 6 sedmiček Chardonnay 2000 v pozdním sběru z Polešovické ŠSV!

Spotřebitelská známka: nepřidělena

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3209x
Průměrná známka po 1 hodnoceních: 2
 1    2    3    4    5  
J. 01.01.2010 15:58:22