O Víně

18.07.2006 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.07.2006 00:00

Veltlínské červenobílé 2003 přírodní révové (rosé) - Vinařství Spěvák a synové Dubňany

Úplně poprvé jsem se setkal s odrůdou Veltlínské červenobílé 23. srpna 2003 na Naučné vinici starých odrůd v Šatově. Na této miniaturní vinici s několika experimentální odrůdami najdete několik hlav, které ještě nebyly koncem srpna v plné zralosti. Otevírám si proto růžové víno Veltlínské červenobílé 2003 přírodní révové z Vinařství Františka Spěváka z Dubňan. Vy jste se mohli o tomto víně dozvědět více v Petrově recenzi, která byla zveřejněna 29. dubna 2005. Hned v úvodu musím poznamenat, že jde o odrůdu bílou, ze které se vyrábí bílé víno a je mi tedy záhadou, jak se podařilo panu Spěvákovi vyrobit rosé? Využil jsem ale náš první summit setkání ovine.cz, který proběhl minulou sobotu 15. července 2006 u pana Spěváka a zeptal se na detaily.

Hrozny pochází z vinice staré 85 let a sklizeň byla redukována. Hrozny byly ponechány 45 min. na enzymech, čímž se získalo růžového zabarvení. Odrůda Veltlínské červenobílé pravděpodobně vznikla samovolným křížením Veltlínského červeného s odrůdou Heunisch. Můžeme se setkat se synonymy: Revola červenobílá, Červenobílý muškatel, Ranfolina, Rotweisser Veltliner, Todtäger a Silberweiss. Odrůda původně pochází z Dolních Rakous a bývala rozšířena hlavně na Znojemsku. Můžeme se s ní setkat ale i na Slovensku, Maďarsku, Balkáně a severní Itálii. Vyžaduje dobré polohy a úrodné půdy s obsahem vápna. Snáší rovněž písčité půdy. Hrozny se vybarvují každý rok jinak - někdy jsou světlezelené a červenají až v době zralosti, jindy červenají již v době zaměkání, nebo jsou v hroznu i bobule bílé i červené. Trpí houbovou chorobou - peronospórou, netrpí oidem, občas zmrzá, netrpí botritidou. Víno je nearomatické a kdysi nebývalo příliš ceněno. Další varianty veltlínu jsou: Veltlínské hnědé, Veltlínské šedé a známé Veltlínské modré neboli Blauer Hans neboli Modrý Janek.

Označení vína jako přírodní révové je dáno tím, že odrůda Veltlínské červenobílé není na seznamu povolených, ze kterých lze vyrábět jakostní a přívlastková vína. Teprve v roce 2004 se dostala do seznamu povolených odrůd pro výrobu zemských vín. Protože dnešní víno je ročníku 2003, je deklarováno jako přírodní révové a dnes by pravděpodobně bylo zatříděno jako zemské.

Láhev typu Bordo má objem 0,75 l (čiré sklo) a je uzavřena plastovou zátkou délky 40 mm. Adjustáž je střízlivá, použití čirého skla kvituji, bílo-růžová etiketa k tomuto typu vína ladí. Na etiketě najdeme velice málo informací, což je velká škoda.

Barva je šedorůžová s nahnědlými záblesky a oranžovým meniskem. Vůně je v nástupu neutrální a jak se postupně přesvědčuji, neutrální zůstává po celou dobu...

Chuť je jemná a osvěžující s lehce ovocitým dozvukem. Nedaří se mi ale identifikovat žádnou složku, která by zde byla a poznávám, že i v chuti se dnešní růžové víno jeví jako neutrální. Odborná literatura doslova uvádí, víno je průměrné kvality a lehké. Pouze při velmi redukované sklizni je harmonické a po vyzrání dostatečně plné. Po vypití nalézám na dně láhve vinný kámen.

Vzhledem k uvedeným vlastnostem je toto rosé vhodné k letním dnům, kdy se chcete jen osvěžit případně zapít odpolední svačinu. Díky velmi nízkému obsahu alkoholu se pije snadno a neopijete se z něj.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Veltlínské červenobílé
Ročník: 2003
Jakost: přírodní révové
Kategorizace: rosé
Zbytkový cukr: suché
Vinařská oblast: Mutěnická
Vinařská obec: Dubňany
Viniční trať: neuvedeno
Výrobce: Vinařství Spěvák a synové Dubňany
Alkohol: 10,5 % obj.
Číslo šarže: 22/03
Cena: 105,- Kč (přímo od výrobce leden 2005)

Spotřebitelská známka: 5.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 6 6 4 6

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4231x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 20.12.2009 09:02:01