O Víně

31.07.2006 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.07.2006 00:00

Amarone della Valpolicella Classico 1997 Denominazione di Origine Controllata (D.O.C.) - Casa Vinicola Tinazzi Eugenio e Figli s.r.l., Itálie

Ano, s tímto přístupem k věci se aristokrat Charles Rolls a jeho techničtěji nadaný kolega Henry Royce stali symbolem úspěchu, kvality a také luxusu. Mimochodem, letos je to už 100 let, kdy vyrobili svůj legendární "Silver Ghost" - nádherný šestiválec s objemem motoru 7,5 litru, dodnes považovaný za jeden z nejlepších vozů všech dob.

My však upněme svou pozornost k severoitalské vinařské oblasti Veneto, z níž jsme už zde na portále ochutnali řadu vín. Oblast je z vinařského hlediska tvořena řadou údolí, která se táhnou od úpatí pohoří Lessini. Region zahrnuje celkem 73´314 ha vinic (což je 186´101 akrů). Ročně se zde vyrobí 6´785´000 hektolitrů vína (tedy 179´260´237 gallonů). Pro úplnost uveďme, že 55,4 % z tohoto množství jsou vína bílá, 44,6 % pak vína červená a celkem 29,1 % zdejších vín nese některou z denominací DOC.

Veneto má přiznány dvě denominace DOCG - jsou to vína Recioto de Soave a Bardolino a celkem 11 denominací DOC. Jednou z nich je právě Amarone della Valpolicella DOC, udělená v roce 1968. Toto víno je alchymistickou kupáží několika odrůd. Jsou to Corvina veronese v množství 40 - 70 %, dále Rondinella v množství 20 - 40 % a Molinara 5 - 25 %. Kromě těchto lze použít i odrůdy Rossignola, Negrara, Trentina, Barbera a Sangiovese, jejich celková účast v kupáži snad nesmí překročit 15 %.

Amarone Classico zraje nejméně 2 roky v sudech, na rozdíl od vín kategorizací Superiore a šumivého Spumante, která v sudech zrají jeden rok. Zmíním se také o tom, že se zde vyrábějí i vína typu Liquoroso a Amabila, která jsou v sudech ponechána alespoň pět let. Schopnost archivace plných vín typu Amarone Classico je udávána na 10 až 20 let.

Při svém květnovém zastavení se u jezera Lago di Garda jsem poblíž cesty v obchůdku se zeleninou a víny objevil dnešní Amarone della Valpolicella Classico 1997 DOC. Cena 23,70 € mě zprvu odradila, ovšem nic není zadarmo na tomto světě a fakt, že zkusím věhlasné víno vyrobené zase jednou z jiné odrůdy (než z „chronicky“ používaného Sangiovese), mě nakonec přesvědčil. Trošku zkoumám, co má znamenat jakoby ručně psaný letopočet sklizně 1997, ale nakonec tomu uvěřím a láhev už se mnou putuje do Dolnomoravského úvalu :-)

Doma pak zkouším vyfotit zcela jedinečnou barvu vína. Je temně rudá s měkkým podkladem, na ostrém světle pak hraje nádherně plnými barvami - viz fotka pod tímto článkem. Tam je sice barva vína trochu posunutá do oranžova, ale to je dáno tím prosvětlením. Vzorově olejové, pomalu stékající oblouky potvrzují vyzrálost téměř 9 let starého vína.
Slovo „amarone“ ve mně už jen tak nasucho evokuje dojem něčeho nahořklého, nicméně vůně vína je krásně plná a mnohoznačná. Je v ní cítit ona lehká pověstná vůně „passito“, tedy vůně sušených hroznů. Zaznamenávám také zřetelné herbální tóny, tedy sušené rostliny a příjemně lehkou natrpklost.

Ani v chuti mě víno nezklamalo. Je plného těla, bohatého dojmu. V delším závěru je harmonicky vyvážené, roky ležení se podepsaly na skvělém a plném víně. Ony sušené rostliny, malinká jakoby nahořklost a síla vysušených hroznů se ve víně doplňují. Vyšší obsah alkoholu je zřejmě dobrým předpokladem k dalšímu ležení, nicméně víno piju už nyní a oněch 15 % mi vůbec nevadí. Sametový dojem a pohlazení nazráleho vína je opojné, kousky výraznějšího sýra jsou k němu dobré, ale možná bych dnes snesl i nějakou pečeni s bazalkou (oregánem) pro podpoření dojmu sušených bylin. Olizuju se i při představě pečeného kuřátka nebo husích stehen s hruškami (pečeno společně).

Jde o krásné plné a vyvážené víno se specifickým charakterem, které bych Vám doporučil i za relativně vyšší cenu. Až na ni zapomenete, zůstane Vám ve sklípku krásné cizokrajné víno, s nímž se jednou rádi pomazlíte :-)

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Amarone della Valpolicella
Kupáž: Corvina veronese 40 - 70 % x Rondinella 20 - 40 % x Molinara 5 - 25 % Lze použít i jiné odrůdy, viz text dnešního článku.
Ročník: 1997
Jakost: Denominazione di Origine Controllata (DOC)
Kategorizace: Clasicco
Číslovaná láhev série: láhev č.1471 z 1503 ks série
Vinařská oblast: Veneto
Vinařská podoblast: Valpolicella
Výrobce: Casa Vinicola Tinazzi Eugenio e Figli s.r.l., Cavaion (Verona)
Alkohol: 15 % obj.
Teplota podávání: 18 °C
Cena: 23,70 € = 675,- Kč - obchod s víny asi 10 km od Lago di Garda, květen 2006

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 10 8 9 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3157x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 11.02.2010 13:30:42