O Víně

23.03.2006 doc Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.03.2006 00:00

Rully 2002 Appellation Rully Controlée (AOC) - Maison Joseph Drouhin, Francie

Rully 2002 od burgundského podniku Joseph Drouhin jsem objevil před vánoci v pražské vinotéce za cca 330 až 360,- Kč (dovozce Belvedere Česká republika s.r.o.) Cena byla na hranici přijatelnosti, ale zvědavost a předvánoční deficit spořivosti rozhodly. V Burgundsku patří vinařství Drouhin se 72 hektary vinic mezi velké podniky, matně si vzpomínám, že jsem slyšel, že po zakladateli Josephu Drouhinovi jeho beaunští spoluobčané pojmenovali ulici (nebo náměstí?) ještě za jeho života, ale vzhledem k tomu, že neumím francouzsky, berte tuhle informaci s rezervou, kdoví, co mi to vlastně říkali a kolik skleniček Chardonnay jsem v tu chvíli již měl požito. Každopádně podnik Joseph Drouhin nevlastní vinice v Rully, takže na toto víno použil koupené hrozny.

Burgundské bílé víno je sázka na jistotu - přinejmenším se můžete spolehnout, že v lahvi bude Chardonnay. Kde leží apelace Rully nevím, až po otevření lahve, když posiluji očekávání listováním v encyklopedii, zjišťuji, že patří do oblasti Mercurey, a leží vlastně hned pod jižním cípem Cote d´Or, za chvíli si na to vzpomenu, až budu přemýšlet, jestli za některé chutě může barikování - u bílých vín z jihu Cote d´Or je to spíše pravidlem.

Obvykle si korku moc nevšímám, na tomto mě pobavilo, že je na něm vyznačen nejen název apelace (Rully), ale i ročník sklizně. Láhev je klasická světle zelená burgundská, na etiketu je použit kvalitní papír s vroubkováním, které má připomínat ruční papír. Potisk je decentní, je to jeden z vzorů často užívaných burgundskými podniky, být jen trochu noblesnější, svádělo by to k přecenění vína. Nechal jsem víno otevřené asi 90 minut, než jsem ho ochutnal.

Víno má citronovou barvu, ve sklenici krásně „provázkuje“. Vůně je nasládlá, ovocná, a po prvním doušku připisuji vínu bod za to, že chuť potvrzuje to, co signalizuje vůně. V chuti však výrazněji vystupuje kyselost, na patře před polknutím se chuť zlomí a ucítím stopu stařiny, připomínku, že víno už je těsně za zenitem. V první chvíli nedokážu posoudit, je-li to moje chyba, že jsem koupil víno z ročníku, který už měl být vypitý, nebo zda víno stárlo rychleji následkem nevhodného skladování. Není to ještě příliš výrazný rys, ale je jasné, že víno má už jiskrné mládí za sebou. Vína z Mercurey obecně mají ovocný charakter, ale v křehké rovnováze tohoto Rully převládá kyselina víc, než by mi bylo úplně příjemné.

Potom se dočtu, že alternativní označení pro vína Mercurey je Cote Chalonnaise a vzpomenu si na chuťově velmi podobné víno Chateau de Chamilly / Cote Chalonnaise, které jsem pil před osmi měsíci, a které postrádalo pachuť stařiny, ale mělo podobně vysoký obsah kyselin, vyvážený silně ovocnou hroznovou chutí, bylo trochu jemnější a mladé. Ještě najdu etiketu, ročník 2001, kdepak mladé víno, to ukazuje spíš na špatné skladování lahve Rully.

Zhodnocení: pěkné víno, poškozené skladováním kdesi na cestě mezi Burgundskem a Čechami. Za tu cenu bych ho znovu nekoupil. Ovšem jestli někde uvidím od tohoto výrobce Rully 2004 nebo 2003, nejspíš to zkusím.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Rully
Odrůda: Chardonnay
Ročník: 2002
Jakost: Appellation Rully Controlée (AOC)
Obsah zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Burgundsko
Vinařská podoblast: Mercurey
Vinařská obec: Rully
Viniční trať: neuvedeno
Výrobce: Maison Joseph Drouhin, Francie
Alkohol: 13 % obj.
Cena: 300 až 360 Kč ve vinotéce

Spotřebitelská známka: 6.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 7 7 4 3

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3697x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 27.12.2009 21:21:41