O Víně

22.03.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.03.2006 00:00

Rulandské modré 2003 odrůdové jakostní - Znovín Znojmo a.s.

Jak už jsem psal v předchozích recenzích, mám poměrně slabost pro Pinot Noir. V našich podmínkách dává velmi zajímavá vína s moc hezkých charakterem. Jedním takovým je určitě výběr z hroznů ročníku 2003 od Znovínu (Viniční trať U kamenů, obec Strachotice). Prodává se za 150,- Kč v 0,5 l lahvi a už teď je to famózní kousek, ze které se ležením stane (doufejme) malý zázrak. Po ochutnání téhle záležitosti jsem neváhal a nakoupil pár kousků rulandy ze stejného ročníku i trati, ale pouze v jakostní variantě.

U adjustáže se netřeba pozastavovat, je to klasický znovínský Terroir Club v zelené bordó lahvi objemu 0,75 l. Etiketa taktéž tradiční, bílá s vyraženým emblémem, s kompletní sadou potřebných údajů z analytiky. Není co řešit. Korek je plný, kvalita spíše nižší, délka 44 mm a pořádně nasáklý vínem. Za ten jde bodík dolů.

Barva vína neodpovídá „klasické“ rulandě, jde pravděpodobně o klon pro vyšší barevnost (spíše než dobarvení vína Alibernetem nebo něčím podobným). Je to vyšší červená s fialovými odlesky. Víno opravdu silně barví zuby i rty.

Vůně připomene tmavé lesní ovoce, znát je kyselinka. Poté nastupuje cosi zvláštního, což mohou být Znovínem proklamované „živočišné tóny“, ale já si spíš vzpomněl na klasický segedínský guláš :o)

Chuť je nečekaně plná a výrazná. Nejdříve nastoupí výraznější kyselinka, následně se na jazyku objeví hořkost nejvíce připomínající čerstvé pecky (slupky) z meruněk. Tato hořčinka se drží i ve střední ostřejší dochuti.

Tato rulanda mi docela zachutnala a jsem rád, že jich pár doma mám. Bohužel ona zvláštní hořčinka, která se mi líbí, se ukázala být pro další ochutnávající těžko překonatelnou překážkou. Není to taková líbivka jako třeba Denis D’Or, je to poněkud svérázné červené víno s výrazným projevem, byť ne zrovna typickým pro odrůdu. Doporučuji zkusit a udělat si názor sami.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rulandské modré (Pinot Noir)
Ročník: 2003
Jakost: odrůdové jakostní
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Strachotice
Viniční trať: U kamenů
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Šarže: 280
Zbytkový cukr: 3,2 g/l, suché
Kyseliny: 5,0 g/l
Bezcukerný extrakt: 27,3 g/l
Alkohol: 11,00 % obj.
Rok lahvování: 2004
Teplota podávání: 16 - 18º C
Doporučená archivace: 6 - 8 let
Objem lahve: 0,75 l
Cena: 100,- Kč (zásilková služba Znovínu)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 7 7 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2927x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 27.12.2009 21:28:00