O Víně

17.02.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 17.02.2006 00:00

Sauvignon 2004 pozdní sběr - Vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly

Na posledním vyhlášení TOP77 jsem si pro „podrobnější zkoumání“ označil několik vzorků. Patřil mezi ně i Sauvignon 2004 pozdní sběr z vinařství Kovacs. Toto střední vinařství mám rád z mnoha důvodů, za všechny zvláštně „osobním“ textem na etiketách, schopností „skrývat“ často velmi vysoký obsah alkoholu a především si mne naprosto a trvale získalo jejich Rulandské modré 1999 pozdní sběr (Novosedly / Růžová Hora).

Ale zpět k Sauvignonu, nejprve nějaká ta analytika a informace o hroznech. Víno vyrostlo na trati Stará Hora v Novosedlích, šlo o redukovanou sklizeň s výnosem 1,3 kg na jeden keř. Sklízelo se 29. října 2004 a cukernatost hroznů dosáhla 23° NM. Výsledné víno se pak pyšní 20,4 g/l zbytkového cukru, 7,9 g/l kyselin a alkoholem 12,94 %. Údaj o alkoholu nemusí být správný, na etiketě lahve je uvedeno 14,04 %, ovšem ono nižší procento uvádí brožura TOP77 i recenze ve Víno Revue. Bavíme se o šarži 27/04, ze které bylo vyrobeno celkem 9500 lahví a která zatím stihla posbírat ocenění stříbrná medaile VINOFORUM 2005, bronzová medaile MUVINA, vítěz testu Sauvignonů v časopise VÍNO REVUE a zařazení do TOP77 2005/2006 (**** - výborné víno). A osobně bych si vsadil, že na něj nezapomene ani Salon Vín.

Adjustáž je klasická pro Kovacse a řadu Exclusive, tedy vysoká hnědá láhev tvaru alsaská flétna a zlatá záklopka. Pro víno byl použit umělý korek (Nomacorc, 44 mm) s potiskem vinaře a tuto volbu považuji za vhodnou. Etiketa je laděna do béžové a zlaté, na láhev se hodí a vína jsou snadno rozpoznatelná. Etiketa obsahuje pouze nejnutnější údaje, analytika chybí. Na druhou stranu jsem toto ochoten odpustit za větu „S vínem se můžeme pomazlit jen tak, bez jídla či jiné události, a to mazlení nemusí být, pánové, jen s vínem…“, která dost přesně vystihuje „přítulný“ charakter vína.

Ale už si nalijme. Barva je vyšší žlutá, dozlatova. Víno se ve skleničce převaluje méně líně, než bych očekával. Ale po prvním zakroužení se uvolňuje vůně, kterou chtě nechtě nasávám a dále nad viskozitou nebádám.

Vůně je totiž opravdu báječná, plná a slibující velký zážitek. Z velké části exotická, ale zároveň i s trochou našich luk a zahrádek. Nasládlost květinového medu, hutné vyzrálé hroznové tóny a do toho všeho jahodový kompot, který se mísí snad se silně přezrálým banánem (lehce osmahlým na pánvi) a nějakým dalším exotickým ovocem, které nejsem schopen identifikovat.

V chuti se vše jen potvrdí. Příjemná sladkost nastoupí jako první, ale velmi rychle se projeví vyšší kyselinky. V pravdě geniální sladění zbytkového cukru a relativně vysokých kyselin mi připomíná ryzlinky z Německa. Funguje to báječně, je nádherně svěží a přitom vyzrálé, dospělé. Dochuť není nijak extrémně dlouhá, spíše střední, ale opravdu příjemná. Projevuje se vyšší alkohol, v kombinaci s cukrem příjemně zahřívá. Láhev mizí velmi rychle, k mé velké lítosti.

Pan Kovacs na etiketě doporučuje víno podávat při 13° C a já bych mu důvěřoval. Zkoušel jsem část lehce podchladit a není to ono, trošku vyšší teplota je vhodnější. I tip na podávání se sladkým jídlem je v pořádku, ale skoro bych preferoval pití jen tak. Jedná se o nádherný Sauvignon a vřele doporučuji vyzkoušet. Taková trochu „líbivka“, ale přitom dotažená do detailu. Snad i díky použití plastového korku vydrží toto víno ve stejné (dle mého názoru již ideální) formě poměrně dlouho, i když sám výrobce Nomacorcu rozhodně nemluví o osmi letech, které jsou uvedeny na lahvi. Víno lze u vinaře (resp. v internetovém obchodě Moraviavitis) pořídit za 205,- Kč.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Sauvignon
Ročník: 2004
Jakost: pozdní sběr
Zbytkový cukr: polosladké
Vinařská oblast: Moravská
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Novosedly
Viniční trať: Stará hora
Výrobce: Vinařství Kovacs, Novosedly 293, Česká Republika, Oblast Morava
Šarže: 27/04
Evidenční číslo jakosti: 45B1-05/39
Alkohol: 14,04 % obj. (resp. 12.94, viz výše)
Teplota podávání: 13º C
Doporučená archivace: do 2013
Cena: 205,- Kč (Moraviavitis.cz)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 9 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3179x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 30.12.2009 09:35:42