O Víně

18.11.2005 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.11.2005 00:00

Sevar 2004 zemské - Šlechtitelská stanice vinařská, s.r.o. Polešovice

Jak jsem již předeslal v dnešní aktualitě, podíváme se na novou odrůdu, která ještě sice není uznána, ale na jejím ověřování se stále ve Šlechtitelské stanici vinařské pracuje. Půjde o odrůdu Sevar 2004 zemské, což je novošlechtění Svatovavřinecké x Sevilar (= divoký hybrid rostoucí v jižním Maďarsku).

Lahev typu „alsaská flétna“ má objem 0,75 L (hnědé sklo) a je uzavtřena lepeným korkem délky 42 mm s firemním potiskem. Adjustáž nehodnotíme, protože vlastně žádná ani není... Víno se prodává bez etikety, pouze s připevněným bílým štítkem a rukou napsaným názvem odrůdy, ročníku a jakosti.

Barva je rubínově červená. Vůně velmi nezvyklá a těžko identifikovatelná. Jsou zde ovocité odstíny (třešně, višně, peckové ovoce), dřevité tóny, ale vše je poněkud široké a vzájemně se překrývá, prostě těžko něco z vůně vytáhnout. Po nalití do skleničky vidím malé perlení vína, takový závoj malých perliček zůstává na stěnách skleničky po zakroužení.

Chuť je docela ovocitá, i když má poněkud kratší závěr. Kyselinka důrazně nastoupí a zkracuje tak dozvuk. Nedá se nic dělat, při pití mám pocit, že by mohlo mít větší tělo a více extraktu, ale víte jak je to u nás s červenými víny... Nechci tímto snižovat známky hodnocení, je to prostě zemské víno (nebo snad mělo dobrou cukernatost)? Zajímavé je, že necítím skoro žádné třísloviny, což je asi největší chyba, kterou nacházím a dávám proto podprůměrnou známku. Co je to za červené víno, když nemá třísloviny? Mám proto dnes rozpačité dojmy, uvidíme za pár týdnů, jak mi bude chutnat další láhev.

Tento Sevar bude vhodný k červeným i bílým masům a sýrům s bílou plísní. Poslední hodnotící známku ignoruji, protože láhev, byť se oficiálně prodává přímo u výrobce, není zatříděna. Jeho celkové hodnocení vychází docela nízké a nezbývá mi, než si spravit chuť otevřením poslední láhve Sevaru, ročník 2000 výběr z hroznů, který už 3 roky střežím ve svém archivu. Předchozí láhve byly náramné a protože jsem si řekl, že dokud nebudu mít další láhev Sevaru neotevřu jej, což už ale neplatí!

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Sevar
Ročník: 2004
Jakost: zemské
Cukernatost: suché
Vinařská oblast: Bzenecká
Vinařská obec: Polešovice
Viniční trať: neuvedeno
Cukernatost moštutrať: 20 °NM
Výrobce: Šlechtitelská stanice vinařská, s.r.o. Polešovice
Cena: 65,- Kč (přímo od výrobce září 2005)

Spotřebitelská známka: 5.25

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno 6 6 4 5

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3056x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.07.2011 13:44:48