O Víně

20.10.2005 MiBiT Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 20.10.2005 00:00

Pálava 1997 pozdní sběr - Patria Kobylí a.s.

Láhev zkoumám ze všech stran, její adjustáž je velmi povedená, víno láká k otevření od samého začátku, přitažlivý je pro mě i ročník 1997. Korková zátka je velmi dlouhá a monolitická, po stranách vybavena ploškami. Odpovídá vínu, které na své etiketě zdobí nápis „archvivní“ a „lahvově zralé“. Myslím, že je ukázková a nějak takto by měla vypadat.

Na etiketě bohužel nenajdeme bližší analytické hodnoty. Pošleme-li ale přání o jejich zaslání, z firmy Patria Kobylí vždy ochotně a velmi rychle dorazí kompletní informace doplněné o spoustu zajímavých údajů, jako je např. cukernatost moštu při sklizni, datum sklizně samotné či stáří vinice. Firma dle více mých zkušeností v mnoha směrech ukázkově vychází vstříc svému zákazníkovi.

K čemu by byl ovšem přitažlivý vzhled lahve a korek, kterým je uzavřena, kdyby v ní nebylo poctivé víno. Nadchla mě již barva, která je žlutozelená se zlatavými odlesky a již jen na ní je vidět, že má víno nějaká léta za sebou a že mu byly skvělým odhadem sklepmistra, který se rozhodl pro delší zrání, vtiskunuto něco, co v mladých vínech nikdy nenajdeme. Tuto zralost, která se dále projevuje i ve vůni a chuti vyhledávám, je mi přiznám kapánek bližší než nerozvážná mladická ohnivost vín mladých. Je to samozřejmě rozdílné víno od vína, některá skvělá mladá vína již třeba i po roce strávených v lahvi, klepou na korek, že chtějí ven. Není to však případ této Pálavy, která nazrála do nádherné podoby. Její vůně je mohutná, vznešená, čistá, květnatá, jdoucí do medových tónů. Můžeme se jí nechat opájet dlouhé minuty a určitě se nám nezprotiví.

Vysoko nasazenou laťku splňuje i chuť, která je příjemně kořenitá, plná, hluboká a díky létům rozložená do mnoha tónů s náznaky citrusových plodů. Víno je příjemně suché, velmi dobře se popíjí, je jak výrazně extraktivní, tak lehké v napití, zkrátka naše chuťové buňky si podmaňující! Celkově pro mě bylo příjemným překvapením, po osmi letech ležení je svěží, ve skvělé kondici se zajímavou kyselinkou. Jednoznačně ho doporučuji milovníkům starších nazrálých vín, tato Pálava si zaslouží větší nákup. Já osobně ho budu realizovat.

Víno se dá dle doporučení výrobce podávat k drůbežímu a rybímu masu. Souhlasit můžu, já si ho však nejlépe vychutnal samotné, pokrm byl v tomto případě zbytečný.


Další informace o výrobci Patria Kobylí a.s. a jeho vínech:
- Oficiální stránky - www.patriakobyli.cz


Odrůda: Pálava
Ročník: 1997
Jakost: pozdní sběr
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Morava
Vinařská obec: Kobylí
Viniční trať: Lumperky
Zbytkový cukr: suché, 1,8 g/l
Kyseliny: 6,5 g/l
Bezcukerný extrakt: 21,4 g/l
Alkohol: 12,0 % obj.
Cukernatost moštu: 23,2° NM
Datum sklizně: 8. 10. 1997
Stáří vinice: 25 let
Výrobce: Patria Kobylí a.s.
Číslo šarže: 1302
Evidenční číslo jakosti: 36V/98-3140/4
Číslo vzorku: 41
Cena: 180,- Kč přímo od výrobce

Spotřebitelská známka: 8.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 9 8 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3123x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Neználek 10.01.2010 22:09:30