O Víně

19.10.2005 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 19.10.2005 00:00

Rulandské šedé 2002 pozdní sběr - České vinařství Chrámce s.r.o.

Další víno z Chrámců, tentokrát šedý burgund zapsaný do Top 77 vín 2004/2005.

Rulandské šedé je český oficiální název pro vína z odrůdy burgundské šedé (pinot gris), které má sice načervenalý hrozen, dělá se z něj však víno bílé. Odrůda ve světě nijak vyhlášená, ještě tak v Alsasku jak Tokaj Pinot Gris - poměrně těžká vína, často s velkým zbytkem přírodního cukru. Jinak jedna z podstatných složek vín šampaňských. U nás mají ovšem „šeďáky“ velmi dobré renomé, jak mezi veřejností, tak mezi odborníky. I vzhledem k malé rozloze výsadby u nás je to vzácnější, fajnové víno, i když někdy příliš alkoholické a někdy zas s chybějící kyselinkou. Míval jsem tuto odrůdu rád, ale teď ji z mého archivu postupně vytlačují ryzlinky, neuburky a modré pinoty, takže jsem ji poněkud přestal soustavněji sledovat. Nejlepší, jaké jsem kdy pil, bylo ze Šobesu u Znojma. Ale předpokládám, že z mikulovska budou pocházet také dobré kousky. Víno je třeba pro vyvinutí všech kořenitých odrůdových aromat nechat alespoň tři, pět let vyzrát, ale dá se pít i mladé. A kvůli malému obsahu kyselin a jemné vůni je to víno oblíbené i mezi ženami.

Vinař a technologie: Víno je rovněž z teplých svahů vinice Sv. Vavřince kopce Špičák nad Rudolicemi. Více informací o této vinice najdete na mé recenzi na Ryzlink rýnský 2000 kabinet - České vinařství Chrámce s.r.o..
„Šeďák“ byl sklizen ve zralosti 22° ČNM, hrozny odzrněné, nepředpokládám dlouhé ležení podrcených bobulí přes noc - to by asi bylo znát na barvě i aromatu, mošt byl odkalen za pomocí bentonitu a zakvašen čistými kvasničními kulturami. Víno bylo stočeno ihned po ukončení kvašení a podruhé před Vánoci (což je docela rychle, takže kyselina nebyla odbourána v jablečno-mléčném kvašení). Pak zrálo dva roky v nerezové nádobě.

Adjustáž: Láhev hnědozelená typu bordolése, zátka středně kvalitní z drceného korku s dvěma plátky na obou koncích. Etiketa trochu laciného, tak trochu amatérsko-zahrádkářského ražení. Alespoň že jde dobře sloupnout. Jak jsem již vzpomenul minule, České vinařství Chrámce přesedlaly na novou sadu etiket, které jsou mnohem zajímavější a lepší, jak se můžete přesvědčit v naší sekci o vinětách (link najdete níže).

Barva: na šedý ruland ne tak silná, středně intenzivní.

Vůně: lehčí, odrůdově komplexní, kořenitá až zakouřená.

Chuť: V chuti takové stroze učebnicové. Bez příkras, bez nečistých tónů, bez zbytečné technologie. Asi chápu, proč toto víno dosáhlo titulu Top 77. Odborníci ocenili, že se vinař nepokusil vínu pomoci různým scelováním s aromatičtějším vínem (přídavek do 10 % vína z jiné odrůdy bez jejího vyznačení na etiketě je povolen!) nebo jinými celkem běžnými cestami přibližujícími komerční výrobek průměrnému zákazníkovi. Průměrnému zákazníkovi toto víno nedoporučuji. Snad za pár let, až se ve víně vyvine více aromatických látek. Ani svým průměrným návštěvám ho nenabídnu. Doporučuji ale všem, kdo se chtějí o odrůdách dozvědět více. Doporučuji k porovnání s jinými „šeďáky“ jiných výrobců. Toto je pravdivé víno. Nic víc, ale ani nic míň.

Odrůda: Rulandské šedé
Ročník: 2002
Jakost: pozdní sběr
Obsah zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Mostecká
Vinařská obec: Rudolice
Viniční trať: Sv. Vavřinec
Výrobce: České vinařství Chrámce s.r.o.
Číslo šarže: 05
Evidenční číslo jakosti: 2635/07/02
Alkohol: 11,96 % obj. (tomu říkám přesnost…)
Cena: cca 135,- Kč (Tesco 2005)

Spotřebitelská známka: 6.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
5 7 7 6 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3042x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.01.2010 13:10:37