O Víně

04.10.2005 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.10.2005 00:00

Rulandské šedé 2003 výběr z hroznů (panenský) - Znovín Znojmo a.s.

Už popáté se dostávám k degustaci přírodně sladkého vína ze znojemského Znovínu. Jak jsem již předeslal v dnešní aktualitě, úmyslně jsem vybíral vína se stoupající kvalitou, i když mohu těžko poznat skutečnou kvalitu dříve než láhev otevřu a vyzkouším... Dnes přišla řada na Rulandské šedé 2003 výběr z hroznů (panenský).

Láhev typu Bordolesse má objem 0,5 l (zelené sklo) a je opatřena archivním korkem délky 45 mm se standardním potiskem. Tradiční adjustáž pro Znovín hodnotím vysoko. Protože jsem jí už mnohokrát hodnotil (kdo má zájem může si pročíst starší příspěvky, které vyhledá přes stránku Hodnocení & statistika), omezím se pouze na jednu poznámku. V poslední době se řada čtenářů i my, co se podílíme na obsahu portálu nemůžeme zbavit dojmu, že vidíme nebetyčné rozdíly v přístupu výrobců. Konkrétně mám na mysli ochotu poskytnout informace o původu vína. Někteří vinaři dodržují a uvádějí pouze povinné údaje (někteří ani ty ne...) a zadní etiketu využívají maximálně pro nic neříkající charakteristiku odrůdy případně na uvedení vlastních chvalozpěvů. Znovín je nádherným důkazem, že plochu láhve, tj. přední a zadní etiketu lze využít i jinak a lépe!

Barva zlato-žlutá s nádhernou jiskrou. Vůně je intenzivní a nádherná. Dominantní jsou medové tóny, kandované ovoce, sušené přezrálé hrozny a také náznaky sušeného tropického ovoce. Vůně je velmi široká a opojná a dává tušit mimořádný zážitek. Viskozita je přímo famózní, víno se drží na stěnách skleničky jak je to jen možné, poté se pomalu mění na lpící kapky na stěně až se postupně vrátí dolů na dno...

Chuť pokračuje v trendu vysoko položené laťky. Je dlouhotrvající a plná. Velmi vysoký obsah zbytkového cukru (48,3 g/l) je nádherně eliminován kyselinkami, takže výsledný dojem je velmi zvláštní, ale nádherný. Nechybí dlouhý dozvuk, kořenito-medové odstíny. Na sladké víno nezvykle vysoký obsah alkoholu. Také z něj cítím extrakt z každého coulu.

Je to víno s velkým charakterem, který osloví milovníky jak přírodně sladkých vín, tak panenských sklizní, kdy jsou odrůdové vlastnosti zcela jedinečné a neopakovatelné. Tuto rulandu doporučuji k sladkým dezertům či moučníkům nebo mlsat jen tak sólo pro radost. Jeho potenciál k dalšímu zrání v láhvi je velmi dobrý, kvalitní korek garantuje stejně jako výrobce archivaci až do roku 2011!

Odrůda: Rulandské šedé
Ročník: 2003
Jakost: výběr z hroznů
Kategorizace: panenský
Cukernatost: sladké
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Miroslavské Knínice
Viniční trať: Stará hora
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Obsah zbytkového cukru: 48,3 g/l
Obsah kyselin: 5,5 g/l
Bezcukernatý extrakt: 22,3 g/l
Alkohol: 12,4 % obj.
Číslo šarže: 267
Evidenční číslo jakosti: 16797V/04-17223/52
Číslo vzorku: 22
Teplota podávání: 8 - 10° C
Doporučená archivace: 2005 až 2011
Rok lahvování: 2004
Cena: 150,- Kč (přímo od výrobce zásilkovou službou 2004)

Spotřebitelská známka: 8.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 8 9 9 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1605x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.01.2010 14:03:33