O Víně

29.06.2005 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.06.2005 00:00

Veltlínské zelené 2000 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.

Napsat recenzi na Veltlínské zelené 2000 výběr z hroznů, které pochází z vynikající viniční trati Weinperky v obci Miroslav, řadím je k těm, které je radost udělat. Jde jen o to, připravit se na jedinečný zážitek a umět si ho dokonale vychutnat. Pokud Vám právě zmíněná viniční trať nic neříká, věřte, že jde o jednu z nejlepších lokalit na Znojemsku, do které patří vedle zmíněných Weiperků také pověstný Šobes (Podmolí), Volné Pole v Hostěradicích a řada dalších, které si ale své místo na výsluní teprve budují. Určitě si říkáte, co je na této lahví tak mimořádné? No přece obsah = víno, které má mimořádnou kvalitu, a které získalo ocenění na několika výstavách. Aby nedošlo k nedopatření, Veltlínské zelené 2000 výběr z hroznů ze Znovínu známe dvojí, takže vedle Weinperků se můžete setkat i s Volným polem v Hostěradicích, které bude také podrobeno naší recenzi. Když jsem toto víno, spolu s dalšími, kupoval přes zásilkovou službu Znovínu v roce 2001, tak jsem vůbec netušil, kam to až dotáhne a jaké úspěchy během pěti let posbírá. Uvědomujete si někdy, jak je nakupování vín zajímavé a jedinečné a proč nás vínomilce dokáže stále přitahovat? Nejde jenom o vytipování správného okamžiku pro otevření vína, ale v některých případech můžete také výrazně ušetřit Vaší peněžence. Tak si to jen představte, tento výběr se v roce 2001 prodával za 140,- Kč, během dvou let cena stoupla až na 480,- Kč. Říkáte si jak je to možné? Jednoduše, víno bylo zařazeno do Národního salonu vín 2002/2003 a stalo se Šampionem mezinárodní přehlídky vín Grand Prix Vinex 2002.

Zcela netradičně před samotnou recenzi ještě uvedu jednu zvláštnost. Byť je toto víno uvedeno v originální publikaci Národního salonu vín 2002/2003, jsou na mé etiketě a na té v salonu odlišnosti. Rozchází se obsah alkoholu (z oficiálně uváděných 12,5 % je na láhvi uvedeno 13,0 %, jak můžete vidět na obrázku etikety níže). Dále je víno na oficiálních stránkách uváděno pod jinými analytickými hodnotami. Co z toho usuzovat? Předpokládám jinou šarži nebo dobu, kdy se lahvovalo pro zásilkovou službu a pro další prodej. Každopádně víno pochází ze stejné viniční tratě.

V průběhu dne, kdy vyšla tato recenze jsem obdržel upozornění, které vysvětluje právě zmíněné odlišnosti nad obsahem alkoholu a čísla šarže. Z mailu od Františka Poldy cituji:
Dobrý den, nechci Vás moc zklamat, ale podle mých záznamů není VZ 2000 VH šarže č. 76 oním absolutním šampionem. Tím se stalo stejné víno ze stejné vinice ovšem šarže č. 77. Proto ty rozdíly v alkoholu a analytice. Měl jsem možnost ochutnat obě, pro laika jsou neodlišitelná a myslím, že i pro většinu odborníků. Těší mě, že jste láhev přechutnali, neboť i já mám ve svém archivu šarži 76 a mohu být klidný a skladovat dále. O to více, že na Putování po vinicích se degustovala šarže 77 - a toto víno se zdálo "unavené". I když tady bych si dovolil trochu subjektivní polemiky, na stejném putování jsem osobně byl v den, kdy teploty byly vysoké a o objektivitě případných degustačních poznámek se dá opravdu polemizovat...

Lahev typu Bordo má objem 0,75 l (zelené sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je dobrá, nejenom že podává všechny povinné údaje, ale najdete na ní také doporučení k pokrmům a základní charakteristiku vína. Taktéž etikety Znovínu se mi od počátku líbí a mám je rád (už jen pro jejich snadnou separaci a následné zařazení do naší databáze).

Barva je intenzivní, žlutohnědá až jantarově zlatá. Prostě, ležení čtyři roky v mém archivu dalo tomuto víno co proto, je to nádhera. Vzpomínám si, že před dvěmi roky toto víno v Národním salonu tak sytou barvu rozhodně nemělo. Jen pohled na tuto barvu a vzhled vína potěší a doslova Vás nabudí k dalšímu senzorickému zkoumání. Také pohled na nádhernou viskozitu a vzhled vína (dlouhé mosty a nádherné slzy) je famózní. Vůně doslova vyrazí dech. V nástupu ohromí medovost, akátové květy a pyl lučního kvítí. Postupně se rozvíjí nádherné kořenité odstíny, vůně citrusových plodů a jemné minerální látky. Tak nádherný a široký buket je hodný skutečným šampionům!

Samotné ochutnání pokračuje v nastoleném trendu a ještě ho posunuje o další stupínek výše. Podobně jako buket, i chuťové vlastnosti jsou nezvykle široké a neuvěřitelné. Nechybí minerálnost, kořenitost a medovost v dlouhotrvajícím závěru. Během 7 sekund se postupně projeví všechny chuťové pohárky v ústech, odzadu dopředu a zpět. Ihned se Vám vybaví další naše odrůdy v těch nejvyšších jakostech. Kořenitostí mi připomíná Tramín červený, medovostí Rulandské bílé či Pálavu, prostě to nejlepší co jste kdy ochutnali. V dochuti má podobné vlastnosti jako polosladký Tramín St. Margarita, o kterých jsme začátkem měsíce psali. To by sice neodpovídalo suchému vínu, ale tento plný dojem prostě mám...

Tohoto šampiona mám naštěstí ještě jednoho a pokusím se ho do roku 2007 nechat ležet, tehdy totiž má dosáhnout svůj vrchol. Už nyní má víno všechny znaky lahvové zralosti a pravděpodobně jsem vystihl jeho správný čas. Musím se přiznat, že mne článek od našeho kolegy Jardy, který se týkal 5. Jarního putování po vinicích Znojemska (odkazy najdete dole) trochu znervózněl, neboť se o tomto víně zmiňuje, že na něj zapůsobilo poněkud unaveně a pravděpodobně již má svůj vrchol za sebou. Teď jsem o mnoho klidný, unavené se mi ještě nezdálo, kyselinky tomuto vínu rozhodně nechybí, extraktu je zde tolik, že by se dal krájet, takže nějaký ten pátek ještě vydrží. Pokud si chcete udělat opravdu radost (nebo někomu blízkému), tak víno kupte! Za cenu 480,- Kč je stále ve Znovínu k dispozici a lze ho i objednat přes zásilkovou službu. I když se jeho cena velmi rychle vyšlphala na trojnásobek původní, stojí to za to! Díky vysoké ceně dávám poslední známku pouze průměrnou, ale i tak je výsledná známka 8.8 bodů z desetibodové stupnice velmi vysoká (desítku nedáváme každý týden...) a patří jí v současné době v našem hodnocení druhá pozice společně s dalšími čtyřmi víny! Pokud jste se ještě k naší nové možnosti, prohlížení a filtrování vín podle hodnocení a výsledných známek, musím Vás upozornit na Hodnocení & statistiku v levém menu! Ještě musím upozornit na vysoký alkohol (13,0 % obj.), který je po chvíli poznat. Po dopití nalézám na dne skleničky i láhve krystalky vinného kamene.

Toto mimořádné víno doporučuji vychutnávat jen tak sólo, kdy si ho můžete nejlépe užít. Výrobce ho sice doporučuje podávat k sýrům a staročeským specialitám, ale to platilo tak v prvním a druhém roce prodeje. Určitě si ho vychutnáte u slavnostních příležitostí, kdy pomůže ještě více umocnit příjemné okamžiky. Je to víno, které by mělo být zapsáno zlatým písmem ve vinařské čítance. Během pětileté archivace vyzrálo do velmi zajímavých dimenzí.

Poslední lahev otevírám 25. října 2006 a mohu potvrdit, že senzorické vlastnosti jsou stále nádherné, víno není zlomené a rozhodně nezklamalo. Doporučená doba lahvové zralosti 1 až 7 let od sklizně dané Znovínem odpovídá! Tento veltlín zařazuji do zlatého fondu Znovínu, gratuluji.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Veltlínské zelené
Ročník: 2000
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Miroslav
Viniční trať: Weinperky
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Číslo šarže: 76
Datum sklizně: říjen 2000
Typ půdy: černozem karbonátová hlinitá
Cukernatost moštu: 24,2 °NM
Rok lahvování: 2001
Obsah zbytkového cukru: 2,3 g/l
Obsah kyselin: 5,3 g/l
Bezcukernatý extrakt: 23,5 g/l
Počet vyrobených lahví: 10 000 ks
Alkohol: 13,0 % obj.
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Doporučená archivace: 1-7 let
Cena: 140,- Kč (cena od výrobce na pozdim 2001 a 480,- Kč v aktuálním ceníku výrobce)

Spotřebitelská známka: 8.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 10 10 10 5

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2685x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 03.11.2013 16:01:13