O Víně

26.05.2005 Flouro Aktivni: Ano Datum a čas publikace:
Časopis Víno & Styl - nový časopis nejen o víně

Novinkou mezi již etablovanými časopisy je ještě tiskárnou vonící Víno & Styl.

Obdobně, jako se nezastavuje roztržený pytel s novými vinotékami, které stále rostou jako houby po dešti, je patrný i rozmach mezi časopisy zabývajícími se vinařskou tematikou.

Novinkou mezi již etablovanými je ještě tiskárnou vonící Víno & Styl. Dost náhodně se mi první vydání tohoto časopisu podařilo objevit v jedné z provozoven obchodního řetězce Delvita a je nutné dodat, že již obálka ve mně vzbudila zvědavost. A tak zmiňovaný časopis putoval z nákupního koše přes čtečku čárových kódů a zaplacení 75,- Kč do mého osobního vlastnictví. Tvůrci tohoto periodika vsadili na trochu netradiční dvouměsíční relaci, a tak první číslo patří měsícům květen a červen.

Po letmém nahlédnutí do obsahu a prolistování přesně stovky stránek, kterou časopis má, je patrné, že Víno & Styl nabízí čtenáři zajímavou a vytříbenou směsici. Víno, pokrmy nejrozmanitějších proveniencí a magie skloubení jídel s nápoji, rozličné destiláty nebo například i tabákové výrobky. Stačí jen nalistovat správnou stranu a imaginární cesta za smyslovými prožitky může začít. Defilé sluncem prodchnutých žhavých toskánských vín je například doplněno zajímavou zastávkou v Bordeaux s nahlédnutím pod pokličku s názvem en primeur. Burgundsko nabídne něco ze své osobitosti, elegance a čistoty ve skvostných odrůdách Chardonnay a Pinot Noir. Do Champagne, místa nekonečných námluv perlení skvostných bublinek, které podle slov šéfredaktorky nesmějí chybět u oslav prvního čísla, zavede čtenáře nejen „Grand test“ šumivých vín, ale i putování krajem spojeného se jmény Dom Perignon a Runiart.

Skromnou, ale čestnou záštitu nad českými a moravskými luhy a háji drží Vinařství Hort. V rubrice „Mini profil“ je představen tento podnik z Dobšic ve znojemské vinařské podoblasti a kromě rozhovoru se samotným panem Hortem nabízí i průřez produkcí a ve vkusně zvoleném mixu ročníků 2002 a 2003 je prezentován výběr sedmi bílých, dvou červených vín a jednoho rosé. Popis každého vína obsahuje krátkou, ale výstižnou charakteristiku, užití v gastronomii, cenu a bodové hodnocení, vycházející z celosvětově rozšířené a uznávané stobodové škály. Kromě dvou vzorků se veškerá vína od pana Horta vešla do rozmezí čtyř bodů. Jasný signál komplexnosti a kompaktnosti dobšických vín.

Odbodnou charakteristiku a bodové hodnocení můžeme najít i u dalších více než devadesáti vín napříč celým časopisem. Každý vzorek je kromě tohoto popisu prezentován buď přímo s obrázkem lahve nebo alespoň viněty.

Jen malý krůček je pak od vín ke koňakům a na závěr několik vskutku prestižních ročníkových skotských destilátů. Whisky, to je naše gusto!

Opravdovou pastvou pro oči jsou výlety za kulinářskými delikatesami v podobě sušené šunky, prosciutto crudo nebo chilli con carne alá někdo to rád horké. Nebo je libo navštívit restauraci, kde na vás magické slovo Le terroir zapůsobí ještě mnohem víc, než jen souhrnem všech typických okolností, které působí na danou vinici?

A i kdyby to bylo málo, na závěr je na třech stránkách kompletní přehled všech hodnocených vín a destilátů s bodovým ohodnocením a cenou. Celkově patří nápoje do střední až vyšší cenové kategorie. Avšak udělené body zřetelně ukazují na kvalitu.

Víno & Styl je, a doufejme že i nadále bude, zajímavým zpestřením mezi časopisy obdobného rázu na našem trhu. Poutavé a čtivé články, vkusná grafická úprava, přijatelná cena i určitá dravost projevující se zejména ve stylistické oblasti například použitím anglikanismů, kráčí ruku v ruce s moderními trendy dnešních časopisů. V porovnání s jinými periodiky proto také několik drobných tiskových chyb nepůsobí nijak rušivě a je možné je označit za dětské bolístky, které bezesporu provází každé dílo ve stádiu zrodu.

Do dalšího čísla autoři slibují velké hodnocení rudé španělské krve, Rioja. Do našich zahrad či na terasy vtrhne v červenci a srpnu, ne horečka sobotní noci, ale grilování. A k nim se rozhodně může hodit velké víno z Bordeaux. Rozhodně je na co se těšit a můžeme jen doufat, že se v brzké době rozeběhnou nejen internetové stránky Víno & Styl, ale že časopis si svůj styl vskutku udrží a přidá nejedno pěkné víno.


Související odkazy:
- Webové stránky - časopis Víno & Styl - tak tohle k prvnímu číslu nezvládli (...Petr)
- Webové stránky - časopis Vinařský obzor
- Webové stránky - časopis Víno Revue - k dnešnímu dni stránky také stále v rekonstrukci...

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3571x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5