O Víně

22.05.2005 J. Aktivni: Ano Datum a čas publikace:
Lexikon Moravského vinařství Díl I.

Znovu se vrátíme k publikaci, u které jsme posledně vedli malou polemiku.

Název: Lexikon Moravského vinařství Díl I.
Podtitul: Historie a současnost pěstování vinné révy na Moravě
Autor: Petr Doležal
Foto: Petr Doležal, Soňa Hrubá
Vydavatelství: Specializované knižní vydavatelství vinařské literatury Petr+Iva, Nový Bydžov (2001)
E-mail: petr.iva@worldonline.cz
Počet stran: 246
Cena: 399,- Kč

Sice trochu nelogicky pokračuji odzadu a po druhém dílu podávám informaci o dílu prvém, ale až nyní se mi podařilo tento lexikon zakoupit. Protože jsme 8. května podali základní informace o Lexikonu Moravského vinařství Díl II., nyní jen stručně.

Vše, co bylo vytýkáno a řečeno u druhého dílu bohužel platí i zde. Proto se zaměřím na pouhý souhr kapitol. Mimochodem, od napsání druhého dílu uběhly tři roky.

V úvodní kapitole "Dějiny moravského vinařství" najdete základní fakta od 11. století až do současnosti. Poté následuje přehled deseti vinařských oblastí a profil "vybraných" vinařů či firem na Moravě, podle tehdy platné legislativy. Protože od května 2004 došlo k novelizaci Vinařského zákona a k novému rozdělení vinařských oblastí do podoblastí, jsou podávané informace z dnešního pohledu již zastaralé, za což autor rozhodně nemůže.

A co se podle mého názoru opět problematické? Postrádám znovu několik jmen, především známé a uznávané vinaře. Malou polemiku na toto téma si můžete přečíst u druhého dílu. V závěru publikace je na rozdíl od druhého dílu daleko více příloh a informací z historie, které snad potěší jen ty, které to skutečně zajímá. Lexikon tak má o něco více stránek. Najdete zde např. část věnovanou nejstaršímu vínu Moravy, statistické informace o rozloze a zastoupení odrůd révy vinné.

Obvyklá gramatická chyba - vinná réva -se objevuje v celé publikaci a úmyslně jsem jí použil i v podtitulu výše. Taktéž zde nenajdete obsah, který bývá běžně na začátku či v úplném závěru. Autor ho zcela nesmyslně zařadil čtyřicet stran před koncem... Čtenář se tak hůře orientuje a také závěrečný rejstřík by měl poskytnout mnohem více informací, než jen jednu stránku. 

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1961x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5