O Víně

30.01.2005 Petr Aktivni: Ano Datum a čas publikace:
Vinařský slovník - čtyřjazyčná výkladová verze s CD-ROM

V rubrice Publikace o víně najdete bližší pohled na jednu zajímavou publikaci i s ukázkami obsahu: Vinařský slovník s CD-ROM. Slovník byl vydán již v roce 2002, ale je ještě k dostání...

Publikace Vinařský slovník spatřila světlo světa již v roce 2002, nicméně nějakým nedopatřením jsme o ní doposud nepsali. Jde o knihu s 335 stranami v pevné vazbě, vydanou nakladatelstvím Radix, na níž se podílel kolektiv autorů (pánové Ackermann, Konečný, Kraus, Michlovský, Stávek, Jaborek, Balík atd.), celý projekt koordinoval Ing. Martin Půček a Ing. Jiří Sedlo, CSc. - tedy záštita ČMVVU.

Kniha se po krátké předmluvě hned ihned pouští do výkladu pojmů a zkratek, ve vinařství používaných. Myslím, že nejlépe bude Předmluvu otisknout (viz obrázek pod článkem), sama Vám podá nejlepší informace o obsahu.

Zajímavé je, že každý vysvětlující text je podepsán svým autorem - zde můžete zaznamenat rozdíly ve vyjadřovacích schopnostech jednotlivých celebrit… Důležité ale je, že slovník je výkladový, tedy vysvětluje jednotlivé pojmy - viz také ukázka pod mým článkem.

Celkem 223 stran, kde je vysvětleno 897 hesel následuje několik stran barevných obrázků na křídovém papíře, pak již křížové slovníky v různých verzích a nakonec nezbytné reklamy.
Nedejte se mýlit pěti vlaječkami na titulní stránce knihy - jedna z nich je rakouská a jedna německá, tedy země s jedním jazykem. Jde tedy o výrazy v jazyce českém - anglickém - francouzském a německém.
Nevím, proč v závěru knihy jsou uvedené výrazy zařazeny v kapitole „Několik zajímavostí pro sommeliéry a milovníky vína“ - pro koho je asi pak určen celý (zbylý) slovník? Ale budiž. Na úplném konci je pak seznam použité literatury, kde se můžete inspirovat k dalšímu studiu a krátké curriculum vitae všech autorů.

K doplněnému vydání knihy byl přidán i CD-ROM, o němž také hovoří Předmluva. Je to zajímavý počin, který schvaluji. Cena celé publikace se tak trošku vyhoupla nahoru, ale mějte na paměti, kolik peněz utratíte během roku za vlastní vína! Takže si myslím, že investice (dnes již 490,- Kč) za pěknou knihu + CD, které Vám zůstanou k ruce několik let (než část informací nutně zastará) je přijatelná. Publikaci lze i dnes sehnat v redakci Vinařského obzoru ve Velkých Bílovicích na tel. 519 348 980.

Nakonec jen malý postřeh: CD není nijak chráněno proti kopírování, což vyhovuje čtenářům, ale nechápu vydavatele… Nicméně vinařský slovník asi nebude patřit k bestsellerům pirátského trhu :-)

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1712x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5