O Víně

04.02.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Plakát Barvy vína - Le Couleurs du Vin

Obliba vína a snaha o jeho lepší poznání sebou nese neustále investice do „naprosto nutných" příslušenství, jako jsou různé encyklopedie, kvalitní skleničky, mapy vinařských oblastí a tak podobně. Nedávno jsem úplně náhodou narazil na jednu právě takto „nutnou" záležitost. V obchodech Fruits de France (kontakt na provozovny najdete zde) prodávají plakát Barvy Vína - Le Couleurs du Vin. Na poměrně silném lesklém papíře formátu zhruba A1 (60 x 80 cm) se nachází celkem 84 fotografií skleničky s vínem. U každé z nich je uveden název konkrétní barvy vína (např. poetické Innocent u obvyklé barvy Pinot Blanc z Alsaska) a výběr typických vín této barvy. Některé rozdíly jsou opravdu velmi jemné a při zařazování vína ve vaší skleničce si určitě užijete hodně zábavy, já veltlín z Valtic přikládal k plakátu snad deset minut :o) Fotografie jsou jakoby nalepené (po dotyku působí trochu plastově), takže odhaduji, že při detailním zkoumání se skleničkou v ruce a nějakém tom pocintání půjde plakát utřít. Přijde mi to celé jako moc fajn dekorace do bytu, navíc poměrně užitečná, do degustačních poznámek si můžu nově doplňovat označení "referenční barvy".

Plakát jsem kupoval v provozně v Jindřišské za pohodových 60,- Kč. Další osoba, která pro něj vyrazila o dvě hodiny později, již platila 95,- Kč. Kolik je tedy skutečná cena netuším, ale bude okolo té stovky. Po smutném zjištění, jak drahé jsou úžasné „Le Nez du Vin", tedy knihy vůní (např. www.nezduvin.co.uk/nezduvin_54.htm), mi tohle přijde jako dobrá investice.

Omlouvám se, že na přiložených fotografiích nejsou jemné rozdíly v jednotlivých barvách příliš zřetelné. Jde spíš o ilustraci, jak to celé vypadá. V Jindřišské mají plakát viset na zdi pod sklem, takže před nákupem si ho můžete prohlédnout pořádně.

Poznámka od J.
Pro tento velmi užitečný plakát můžete použít hliníkový rám z Ikea (399,- Kč), jak můžete vidět na fotografii níže.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 10460x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.01.2010 19:53:00