O Víně

18.12.2017 Moll Active: Yes Date and time of publication: 18.12.2017 07:00

Vyřešeno - kam s ní?

Co takhle tip na vánoční dárek?

Svádí mne to, abych se věnoval závažnějším tématům, celosvětovým problémům a hrozícím katastrofám, ale raději v tomto předvánočním čase nabídnu témata sice malá, ale snad s dobrým koncem. Takže se v tomto miniseriálu pokusím nabídnout řešení některých malých, ale o to běžnějších problémů.

Sklenička je věc taková milá, do ruky dobře padnoucí, aj v pěsničce opěvovaná. Ale také neskladná a rozbitná! Řekněme si na rovinu, že je to vlastně oblina šikovně obalená tuze tenkou a éterickou matérií a zatraceně křehkou. Z toho, s čím se běžně potkáváme, vyžaduje úplně nejšetrnější zacházení. Potřebujeme ji vlastně jen docela malou část dne, jindy se vlastně celkem neužitečně někde válí. Co válí!? Doslova číhá a připravuje se na roztříštění, výbuch a rozptýlení do všech koutů vašeho bytu, aby se vám pomstila za to, že se jí věnujete málo, nebo zase moc, to nikdy nevíte. Sama vybírá dobu, kdy se z ničeho nic zjeví tam, kde být neměla a stačí o ni zavadit rukou nebo jen slovem, zvukem a už to lítá. Snadno tak změní útulný byt v past, plnou jak břitva ostrých hrotů a ostří, připravených drásat vaši kůži i duši a zanechat v ní nesmazatelné stopy. I odstraňování takové exploze je nebezpečné, zdlouhavé a nepříjemné a často nutné právě v době, kdy se sil nedostává a vlastně jediné po čem toužíme, je lehnout si a spát. Místo odpočinku pak marně hledáme jak z toho vybruslit, našlapujeme zlehka, ba po kolenou abychom se plazili! A výsledkem je materiální škoda, a špatný pocit u popelnice, kdy vyhazujeme teď už nepotřebné krámy. Není důstojno pána tvorstva, aby se hrbil před něčím tak nepatrným a křehkým a třásl se před jejím rozmarem, a proto jsem hlasem silným v duchu volal: „Udělejme s tím něco!"

Jak praví klasik (Božena Němcová): „Žena nejsou housle, abys pohrál a na zeď pověsil". No, na zeď přímo ne, ale přece v kdejakém baru čekají nedočkavě celé řady takových, velkých i malých, štíhlých i klenutých, pěkně umyté, až se lesknou a do řad jak jsou pěkně vyrovnané! Mají tam vyhrazené místo u baru, dobře osvětlené, aby skvěle vypadaly, ba přímo zářily, a aby je měl barman pěkně po ruce. Navíc se tam na ně nepráší, takže dobře vyleštěné, neztrácejí lesku a jsou vždy připravené dobře posloužit. A když o ně pohledem zavadím, jen zajiskří. A když rukou, nekoná se žádný výbuch! Jen zazvoní, skoro jako rolničky! No jasně, že skleničky! Pěkně tam visí, žádné rovnání na police, zavírání do vitrínek, či odkládání kam se dá! Když dobře visí, nemůže se zvrhnout, zvrtnout, převrátit, ani spadnout. Samozřejmě, že mluvím o sklenkách na nožce, které oč jsou krásnější, vznešenější a k vínu vhodnější a praktičtější, o to hůře se skladují, více prostoru zabírají a i jinak nás sužují. Skladování vinných sklenek je tedy už vyřešeno, jen do našich domovů se nějak ne a ne dostat. Samozřejmě, můžeme využít služeb nějaké profesionální firmy a zaplnit si domov leštěným chromem.

http://www.pfaffservis.cz/drzaky-sklenic/

https://shop.mivokor.cz/zavesny-system/podvesny-drzak-sklenic-ctyrrady-s544897164

Inspirovat se některým dřevěným výrobkem:

https://www.bonami.cz/p/nastenny-stojan-na-lahve-vina-a-sklenicky-colurna

https://www.toskanskevino.cz/dekorace-vino

Nebo být prostě kreativní:

http://4.bp.blogspot.com/-04J5QQ3sxhU/TqD3RWQquYI/AAAAAAAABdc/bK8N7x86onw/s1600/wine.jpg

Kdo by se potřeboval inspirovat více, ať se zeptá strýčka Googla:

https://www.google.cz/search?q=wine-glasses+holder&dcr=0&tbm=isch

Já nabídnu ještě jeden způsob. Nechtělo se mi vzdát výhod kovu a profesionální výrobky se mi zdály pro mou potřebu příliš veliké. Ani s cenou a dodací lhůtou jsem nebyl ochoten souhlasit. Zeptal jsem se proto u odborníků a ukázalo se, že prakticky v každém železářství se nabízí věcička zvaná kravatník, kterou má dokonce většina z nás ve skříni. Je menší, subtilnější a cena kolem 50 Kč je mnohem příjemnější. Ohnout ho v ruce zvládne i ten, kdo zrovna není v kondici a zašroubovat pár vrutů délky 1 cm, by také neměl být problém. Příjemným bonusem je hedvábné opletení, které omezuje zvuky při odkládání sklenky, takže ji při troše cviku odložíte zcela potichu - i když zrovna nejste ve formě. Já tenkrát řešil místo pro jednu sklenku v kuchyňské lince, proto ten složitější tvar, ale ukázalo se, že se pohodlně vejdou dvě velké, nebo i tři menší. Kdo si koupí kravatníky dva, jistě použije tvar jednodušší a odměnou mu bude prostor pro více sklenek. Musím říct, že mně slouží k plné spokojenosti už několik let a ještě dlouho bude. A sklenky taky!

Number of chat messages: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 8968x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 19.12.2017 17:02:12