O Víně

16.09.2006 p.j. Aktivni: Ano Datum a čas publikace:
Degustační list dle Toma Stevensona

Prověřme si, zda systém „Tom Stevenson - trhací blok" funguje a zda nám něco může přinést při našich degustacích. Více v dnešním článku Degustační list dle Toma Stevensona.

I když jsem svým založením proti všem bodovacím systémům, žebříčkům a tabulkám, a zaběhlé rutinní postupy mám tendenci někdy spíš překračovat, měnit a zesměšňovat, přeci jen ten malý kousek systematika ve mně hlodal tak dlouho, až jsem se na zkoušku pokusil sestavit jakýsi předpřipravený zaškrtávací formulář pro degustace, o němž mluví Tom Stevenson (viz úvodní část k jeho Encyklopedii vůní). Na rozdíl od něj nepředpokládám, že by ten formulář něco urychlil, ba spíše naopak. Hlavní zbraní toho formuláře má být podle mne to, že napoví a nakopne pomalu vybavující paměť a nedovolí něco podstatného opomenout či přejít. Taktéž mne nejspíš zbaví oněch počmáraných malých nanečistopisů, které pomíchané na dně šuplíku tvoří nevzhledný galymatyáš. Ponechal jsem dost místa na slovní vyjádření, protože jestli něco nechci, tak aby se z nevšedního zážitku pití vína stala suchá opakující se úředničina smrsklá jen na zaškrtávání.

Určitě nejde o dílo dokonalé, docela rád si časem zkopíruji různé chytré úpravy či naprosto jinak pojaté formuláře. Teď mne třeba napadá, že jsem tam ještě chtěl vpašovat centimetrovou linku na měření velikosti zátek, ale to řeším už dlouho tak, že si propiskou udělám na papír rysky a ty pak v klidu doma přeměřím. Taky kolonku na suché/polosuché/polosladké/sladké jsem tam mohl někam umačknout. A kolegové z portálu mi jistě neodpustí místo pro Hodnocení dle systému zaběhlém na ovine.cz. Ale já už jich mám padesát vytisklých... Nejspíš praxe prověří, co je ještě všechno třeba upravit a za nějaký čas sám provedu nějakou Mark II. verzi.

Ještě upozornění: Valná většina tiskáren Vám bude křičet, že jste mimo tisknutelnou oblast, některé inkoustovky dokonce nezvládnou vytisknout poslední centimetr. Laserovka mi ale vytiskla všechno, případně stačí vzít nůžky a do kopírky složit vedle sebe dvě správně vytištěné levé půlky.

Tak hodně příjemně stráveného vychutnávání s tužkou v ruce!

 
   Název   Velikost 
  Degustační list.doc   70 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4655x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5