O Víně

Diskuze: Srovnání několika jakostních vín Cabernet Moravia od různých výrobců
Datum: 24-10-2020
  *
  *
*
6+6=  
* - povinné položky

Seznam příspěvků k diskuzi
Datum: 02.10.2006 00:00:00
Od: Petr K.
E-mail: petr.blackbird@seznam.cz

Rád přidám do diskuze i svojí osobní zkušenost. CM je náročná odrůda a to hlavně ve vinohradě. Potřebuje vhodnou polohu a půdní podmínky, rozhodně ji nelze vysadit všude. Vyžaduje přísnou redukci hroznů pak lze z ní udělat víno. vinaře lze rozdělit na dva druhy, ty co CM umí a na ty druhé. CM, které dle mého názoru stojí za povšimnutí. CM05 j od p.Kosíka, velmi příjemné víno v ceně do 100Kč, CM od p.Sůkala, ať odrudové nebo včetně kupáže Stará Hora(CM+Me), úžasná záležitost. Maděrič 02PS a 05PS, Mikros 03PS. Vřele doporučuji CM05 VzH od pana vajbara z Rakvic. Je sice už o něco dražší, ale to víno za to stojí. navíc CM ve výběru z hroznů jsem neviděl ani u p.Glose.


Datum: 01.10.2006 00:00:00
Od: HiRes
E-mail: hires@centrum.cz

"Z opice kanára neuděláš", říká můj otec a já tato slova použiji pro hodnocení odrůdy Cabernet Moravia. Pokud si mohu dovolit hodnocení na základě vlastních zkušeností, tak právě výsadba této odrůdy byla největší chybou kterou jsme při našem vinaření udělali. CM bohužel již geneticky není schopna produkovat potřebné cukry a extrakt pravidelně a z toho vyplývá zde zmiňovaná "jankovitost". Myslím, že byla chyba uznávat tuto nedokonalou odrůdu jen za cenu toho, abychom měli nějakou naši českou či případně v zájmu nějakého jednotlivce. Zkuste se podívat za Moravu na Slovensko a šlechtění p. Pospíšilové a p. Korpáše (60 leta) to je jiné kafe. Jejich červené Nitra, Dunaj a třeba bílé Děvín je opravdu špičkou! Miluji cabernetové aroma a tu typickou chuť, ale nyní již raději šáhnu vedle, než abych si pokazil chuť s odrůdou CM.


Datum: 01.10.2006 00:00:00
Od: Mirek
E-mail: smutnyvla@centrum.cz

CM je skutečně problém - první jsem pil od p. Glose, tuším 02. Od té doby hledám něco podobného, ale bez výsledku. Docela slušný CM jsem měl v Městském sklepě ve Valticích. Pokud nemrším jméno, tak byl od p. Dolečka. Budete-li mít někdo cestu do Valtic, doporučuji ochutnat.


Datum: 01.10.2006 00:00:00
Od: Neználek
E-mail: nez@centrum.cz

Pan Doleček Valtice? Tak jestli je to ten co má sklep hned za SViŠ a jeho žena dělá na internátu správcovou, tak CM 2003 v nezatříděném pozdním sběru mám ještě doma. V r. 2004 chutnalo skvěle a při koupi se p. Doleček omlouval, že láhev stojí 55,- Kč protože je to pozdní sběr (o 5 korun víc než jiné). Jinak Morávia potřebuje pořádně, ale opravdu pořádně vyzrát na těch nejlepších polohách a pak z toho jde udělat krásné víno. Proto chápu, že někteří "vínomilci" toto křížení neuznávají. Chápu je já zase neuznávím jiné, z jiných důvodů.