O Víně

Diskuze: Prezentace vín z vinařství Vondrák ve Viničním altánu v Praze
Datum: 15-05-2024
  *
  *
*
4+7=  
* - povinné položky

Seznam příspěvků k diskuzi
Datum: 12.04.2012 13:51:07
Od: Lukáš
E-mail: luk.pan@seznam.cz

V podstatě souhlasím s Neználkem a Evou, vinař je rád za kritiku, ať již pozitivní, nebo negativní. A pokud vím, že to vinař unese, použiji klidně i horší výrazy u něj ve sklepě. V recenzi je to něco jiného a v podstatě, pokud nejsou mé názory podloženy, tak se raději mírním...

Datum: 12.04.2012 12:46:35
Od: Neználek
E-mail: nez@centrum.cz

Molle, s tímto tvým názorem nesouhlasím.
Negativní přirovnání, zrovna u barvy ranní moči klidně použiju, protože se bavím o barvě a ne o chuti. A neznám trefnější přirovnání vysoké barvy, než k této tekutině. Obvykle se ve sklepě vždy snažím zjistit, jestli je vinař připravený na kritiku. A pak, je-li co klidně nahlas vytknu. Dokonce se mi to mnohokrát vyplatilo, že to vinaře zdravě povzbudí, aby předvedl něco lepšího ze své produkce.
Já se kloním k názoru vinaře, který jsem někde odposlechl, ale klidně ho i podepsal. Když se vám moje víno nelíbí, řekněte to mně, tady ve sklepě. A když se vám líbí, řekněte to venku, ostatním.


Datum: 12.04.2012 12:32:20
Od: Moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

Jde o kulturu. Pokud budeme mít kulturu anglických lordů, najdou se tací, kteří se budou pošklebovat, ale všichni dobří lidé se budou chtít přidat. Pokud to bude kultura motorkářského gangu, pošklebovat se nebude nikdo, ale nikdo rozumný se nepřidá. Tak si vyber.

Pokud můžeš popisovat víno, automaticky mělo jednu kladnou vlastnost - přežils. Pokud je to jediná kladná vlastnost, je vhodné ji jako jedinou zmínit a už se takovým vínem nezabývat. Rozumný pochopí, nerozumný je předurčen k ocenění Darwinovu cenou.
Používat jen kladné výrazy neznamená jen chválit, či lhát. Naprosto kladnými výrazy můžeš i pohanět, ba smrtelně urazit ("Pane, Vy jste tak nízký, že kdyby jste vzpřímen kráčel pod tělem hada, nedotýkal by jste se ho ani špičkou svého klobouku")
Já si ten rozdíl dost dobře uvědomuji, protože zřídka kdy, ale občas přeci jen se potkávám nad vínem s jedním pánem, který se nakonec nikdy nezdrží a pomocí slov jako smrad, sakra, hovno atd. vykouzlí větu, která to víno nakonec úžasně pochválí. Normálně nám na začátku vstávají chlupy na zádech, ale na konci vybuchneme smíchem. Ale to je talent a přírodní úkaz! Pokud to někdo umí takto, budiž mu přáno, takovým já radit nemohu, ale ostatní udělají jenom dobře, když se negativně chápaným pojmům vyhnou (nejen při víně).

Datum: 12.04.2012 12:16:04
Od: Evas
E-mail: eva.skokankova@email.cz

Nechápu, proč by měl člověk popisovat víno jen pozitivními výrazy. Navíc, co je pozitivní a kladné? Moje "zaprášené včelíny" a "zabijačky" může někdo vnímat jako hnus, pro mě je to popis vůní, které mám ráda. Pokud víno voní jako spálená guma (nebo to tak pisatel vnímá), nechápu, proč to nenapsat. Upřímně, mě odradí spíš tropické ovoce a bonpari. Taková guma může být mnohdy zajímavější :)

Datum: 12.04.2012 12:03:29
Od: p.j.
E-mail: pjelen@barrandov.cz

No, já nevím, na tom se asi neshodnem. Určitě nejsem sám, komu nalili nebo prodali v krámě dost hrozné víno, a i když o těhle vínech normálně nepíšu, kdybych psal, těžko bych na nich našel něco kladného. Ale i kdyby to víno bylo celkem dobré, a jen něco mi na něm menšího vadilo, tak přeci pochopitelně o tom mohu svobodně promluvit nebo napsat, ne? Přeci proboha není předepsáno jen chválit. Mně to připadá zrůdné mluvit jen v kladných výrazech, jako když v padesátých letech za socíku se mohlo v tisku a ve filmu jen chválit a optimisticky hledět vpřed. Asi to opravdu vypovídá o mně - já teda chválím, jen když si to něco zaslouží, neupřímné řeči "aby se někdo neurazil" mi nejdou přes pysky, to radši mlčím.

Datum: 12.04.2012 11:32:16
Od: Moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

Pravidlo "používat zásadně kladné výrazy při popisu vína" nejen zvyšuje prodejnost vína, ale uchrání Vás i boulí na hlavě a vyhození ze sklepa! Vaše svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhých a odvděčit se výrazem "ranní moč" někomu, kdo Vám nabídl víno je buď nezdvořilé, nebo hloupé. O víně tím toho mnoho nesdělujete, za to o sobě ano. („Mluvte, jak chcete, vždy budete vypovídat jen o tom, co sami jste.“ Ralph Waldo Emerson) Vinař nenabízí víno, o kterém si nemyslí, že nestojí za to ho vypít. Vždy má možnost ho vypálit a nebo i vylít. Pokud tedy narazíte na problém, je buď ve vinaři, ale častěji ve Vás! V obou případech je vhodné vyjádřit se nějak kulantně. (To se netýká toho případu, kdy Vám nějaký had záměrně nalije ocet, aby se mohl plácat do kolen až začnete dělat ksiftíky. V takovém případě je nějaké ostré slovo a sakrování na místě.)
Používání volných asociací je nutné, bez toho by jsme neměli žádný pokrok a hlavně bychom neměli krásné obraty, vzbuzující asociace, které nám dokáží slovem přiblížit něco tak osobního a těžko sdělitelného, jako je vůně a chuť. Ale popis vína čteme proto, že autorovi důvěřujeme. Pokud mu nevěříme, je takový popis bezcený. Nedůvěru získáte snadno - stačí aby autor napsal něco s čím nesouhlasíte.
Ondra Kopička si zřejmě myslel, že zelné placky jsou kladný pojem (asi je má rád) u vína které mělo zřejmě jen nějaký zajímavý tón JMF - a jak se ukázalo, najdou se tací, co je rádi nemají a zelné placky jsou pro ně pojem negativní. Takovým navodil asiciaci, kterou asi neměl v úmyslu a nejen že snížil prodejnost vína, ale i ukázal, že zapomíná na ty co nemají zelné placky rádi. Sebe jako profesionála tím jistě shodil, asi i trochu poškodil, na druhou stranu, je to jen malá chybička, jistě to přežije a až najde víno, které opravdu výrazně voní po zelných plackách, možná tento výraz i rehabilituje, protože ti co zelné placky neradi by mu těžko odpustili, kdyby si na základě jeho doporučení takové víno koupili.
(Ondru neznám, případ se zelnými plackami jsem nesledoval, použil jsem ho jen jako příklad. Stejně tak jsem mohl použít třeba frgál, čož je normálně valašský koláč, prodávaný na trzích, ale mezi starými lidmi na valašku, kteří opravdu pamatují co toto nářeční slovo znamená, je to koláč který se nepoved.)

Datum: 11.04.2012 10:11:39
Od: p.j.
E-mail: pjelen@barrandov.cz

Já tedy se nebojím používat asociace, které mi automaticky mozek nabídne při degustaci a za svobodu jejich užívání bych si dovolil přeci jen bojovat. Jakési pravidlo používání pouze kladných výrazů může být pochopitelné v obchodě a marketingu (který je beztak na klamu založen), u nezávislého hodnocení, neřku-li amatérského, mi přijde podobná autocenzura nemístná. Není to až tak dávno, kdy Ondra Kopička si dovolil při senzorickém hodnocení použít přirovnání k zelným plackám, následovala naprostá hysterie, kdy dovozce vína si stěžoval, ondrův zaměstnavatel ho za to veřeně pokáral, že to nebylo profesionální, že profesionál by volil pečlivě slovník, aby nevzbudil negativní pocity u obecenstva... následovala roztržka, blogeři a chatující sputili povyk, přesně hájili svobodu slova atd. Nebuďme připosraní, nebo aspoň ne tak často. Pana Vondráka milovníci vína znají, jeho vína právem řadím ke špičce České oblasti, představě, že by zmínka o spálené gumě způsobila pokles jeho prodejů, neuvěřím. Buďme velkorysí a nechytejme se za slovo.

Datum: 07.04.2012 17:59:54
Od: ceskolipak
E-mail: ceskolipak@seznam.cz

Souhlasím s předchozím příspěvkem. Pokud se dá výraz "kloktadlo na dásně", "spálená guma" či "ranní moč" nahradit jiným výrazem, nevidím důvod proč je v textu použít.

Asi bych neměl to srdce popisovat víno těmito slovy, obzvlášť v případě skromného vinaře, kterým bezesporu Luděk Vondrák je a to v letech, kdy přišel o značnou část úrody.

Datum: 03.04.2012 15:39:21
Od: Moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

"ranní moč" porušuje pravidlo "používat zásadně kladné výrazy při popisu vína". Navíc to není jasná barva, záleží na tom, co a kolik se večer pilo.
"bouli" mívá člověk na hlavě, asi jste myslel slovo bowle, což je původně aromatizované víno, jeden ze základních receptů je bowle mateřídoušková. Bowle u nás nemá tradici a je tak prakticky neznámá, u Vás se zřejmě slovo ujalo pro něco jiného. "peckové ovoce naložené v rumu a medu" je asi nějaká variace na známější "višně v rumu".

Datum: 02.04.2012 14:58:04
Od: míra
E-mail: mira.sabo@seznam.cz

Já bych jen doplnil, že Luděk je nesmírně příjemný člověk a vinař, takže kdo máte chuť, objednejte se u něj a navštivte ho přímo na "místě činu" v jeho sklepě v Mlazicích u Mělníka.