O Víně

Diskuze: Degustace Spielberg Archlebov
Datum: 14-05-2024
  *
  *
*
6+10=  
* - povinné položky

Seznam příspěvků k diskuzi
Datum: 06.05.2011 16:13:47
Od: jbes
E-mail: jbes@seznam.cz

Ohledně André reprodukuji informaci, kterou prezentoval zástupce vinařství, neověřoval jsem ji.
Co se týká stupnice, považuji ji za svou osobní, nikomu ji nevnucuji a uvedl jsem ji (a budu uvádět) proto, aby ostatní měli trochu přehled o tom, co to v článku asi znamená. Samozřejmě souhlasím, že to je subjektivní hodnocení - to při použití jakékoli stupnice.
S čím však nesouhlasím je názor, že zavádění nových stupnic je neochota naučit se nějakou existující. Stobodovou stupnici umím používat, ale toto není profesionální hodnocení na soutěži, proto tu svoji používám pro její jednoduchost a přehlednost i pro laické čtenáře:
- 0-5 bodů: vady a nevyrovnanosti
- 6 bodů: nepříliš zajímavé
- 7-8 bodů: dobré a lepší víno (koupím méně a koupím více)
- 9-10 bodů: výborné věcičky
a ten půlbod mezi dokáže hodnocení objektivizovat z pohledu autora.
Očekával jsem, že se k tomu bude trochu diskutovat, tak jen tak dál, je to zajímavé.

Datum: 06.05.2011 15:04:12
Od: milasko
E-mail: mila.sko@seznam.cz

Moll: Se stobodovou stupnicí problémy nemám (ani učit se jí nepotřebuji), běžně ji využívám tam, kde je vyžadována (ostatně asi jako hodně lidí, píšících na tento portál). Desetibodová stupnice, pokud se skutečně používá 1-10 bodů, případně ještě 0,5 určitě nějaké velké zúžení nepředstavuje: Zkuste dát na stobodovce třeba 39 bodů! Pro běžné hodnocení někde na ochutnávce je ale jasně jednodušší, pro čtenáře asi i srozumitelnější. Přečetl jsem si desatero, na které upozorňuje v předchozím komentáři p.j. - a to se mi zdá velmi přijatelné.

Datum: 06.05.2011 14:26:50
Od: PepaK
E-mail: josef.kotik@centrum.cz

0. hezky přehledný článek
1. k hodnocení vín Spielbergu: z jejich vín mám nejraději RR, ale z těch co jsou v článku mi snad nejvíce chutnal Ryzlink vlašský 2009 PS Austerlitz - po dlouhé řadě zklamání první víno ze Salonu 2011, které mne velmi oslovilo-RV po slovácku. To jakostní Andre-tam bych se velmi hádal.
2. dovolím si vyjímečně souhlasit s p.j. :-)
Jako běžný návštěvník mne zajímá od KOHO je ta recenze. S někým mám podobně naladěné chutě a zajímá mě co ochutnal a jak ta vína hodnotil, a s jiným méně. Jakou má kdo stupnici je mi jedno.

Datum: 06.05.2011 13:42:58
Od: Moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

"(25 letý prvoklon!)" André bylo vyšlechtěno roku 1961, uznáno 1985, je to stále ještě "mladá" odrůda, oficiální klony zatím nemá. Před 25 lety byl rok 1986. Jde tedy o vinici sázenou v době uznání, 20 let po šlechtění, materiálem, který připravili tehdejší odborníci, tedy zcela určitě nejméně 3x (s množením do školky nejspíš 4x) vegetativně přemnoženým (aby se ověřila stabilita vlastností). Z tohoto hlediska je zcela stejným prvoklonem každá rostlina André na světě, nejspíše stále ještě existují rostliny, které mají k původnímu semenáčku ještě blíže.
Přesázení po 25 letech je poměrně brzké, nerentabilní, i JZDáci obvykle zhuntovali vinohrad až po 30ti letech (no někdy i dříve). Že by se špatně starali v prvních 5 letech o výsadbu nové a nadějné odrůdy je nepravděpodobné, spíše na daném místě nevyhovovala kvalitou, případně se nehodil i spon, tehdy se dělal širší.

Co se týče stupnic: Jak už jsem napsal, zavádění nových stupnic znamená jen neochotu naučit se nějakou existující. Soutěže vín mají více než 100 letou historii - fakt si myslíte, že máte na to, vymyslet něco nového?
Rozsah 5 a 10 bodů (v tomto případě byla nabídnuta stupnice s 0 - tedy 11 cti bodová) je obvyklý jen v zemích východně od Slovenska. Co se týče vína coby nápoje, doporučuji přejímat tamnější zvyklosti jen velmi opatrně!

Datum: 06.05.2011 10:43:37
Od: milasko
E-mail: mila.sko@seznam.cz

p.j.: Díky za reakci, dokonce hodně podrobnou. Před šesti lety jsem "v týmu" ještě nebyl, ten článek neznám - což je moje chyba. Přečtu si ho. To, že každé posouzení je subjektivní a různí lidé posoudí stejné víno jinak, je naprosto samozřejmé a asi i normální. Přesto jsem ( v zájmu čtenářů) pro snahu o alespoň jistou jednotnou míru.

Datum: 06.05.2011 09:58:23
Od: p.j.
E-mail: pjelen@barrandov.cz

Milasko: Debata kolem sjednocení neproběhla zřejmě proto, že se to zde přetřásalo už mnohokrát a stejně se nedospělo k ničemu než k důkladnějšímu zakopání hodnotitelů na svých pozicích, případně k tomu, že leckdo už recenze s body nepíše nebo jen subjektivně k sobě na blog. Pravidla k tomu jak hodnotit jsou uvedena v sekci "Jak na to" v šest let starém článku "Proč a jak pro Vás hodnotíme vína ve svých recenzích". čili čistě teoreticky kdokoliv píše do sekce Recenze, měl by se tím držet. Jenomže leckdo se svévolně nedrží, má svou vlastní stupnici. A já jsem skeptický, že i kdyby se nakrásně všichni shodli, že se budou držet velmi podrobné společné stupnice, tak stejně to stojí a padá se subjektivním posouzení třeba toho, co konkrétně pro koho znamená třeba ta desítka: výjimečné víno, které uchvátí (je výjimečné jen ve své kategorii - cenové, odrůdové, ročníkové, kvalitativní - nebo absolutně, tj. ze všech vín, co jsem kdy chutnal?). Asi těžko se nám povede sjednotit to, aby každý chutnal ze stejného typu sklenky určitý druh vína, aby ho měl správně nachlazené, aby měli všichni stejnou vlhkost vzduchu, stejné světlo, a i kdyby, stejně to ohodnocení bude poplatné zkušenosti daného ochutnavače, k jakým vínům se zatím dostal, jak stará a jak sladká/kyselá/voňavá vína preferuje a má s nimi větší zkušenost, co si představuje po "odrůdovostí". Mám zkušenost, že i s lidmi velmi podobných preferencí a zkušeností jsme v jednom večeru vedle sebe schopni posoudit stejné víno velmi odlišně. Takže berme to bodování spíš jako takovou hru nebo třídění autora pro jeho vlastní potřebu, víc podle mého záleží na slovním popisu a pokud někdo chce brát v potaz i body, nesmí srovnávat body od různých hodnotitelů ale jen v rámci recenzí jednoho hodnotitele, případně si vysledovat dlouhodobě jak moc se preference daného hodnotitele liší od mých vlastních.

Datum: 06.05.2011 08:31:29
Od: milasko
E-mail: mila.sko@seznam.cz

Za sebe chválím vysvětlivky k desetibodové stupnici. Nedávno jsem se pokoušel vyzvat k nějaké diskusi na toto téma, abychom to trochu sjednotili (evidentně tu desetibodovku úplně stejně nepoužíváme), ale nesetkalo se to skoro s žádnou reakcí, respektive s jednou spíše zápornou.