O Víně

Diskuze: Výstava vín v Ratíškovicích 24.4.2010
Datum: 27-04-2024
  *
  *
*
6+9=  
* - povinné položky

Seznam příspěvků k diskuzi
Datum: 10.05.2010 16:46:06
Od: Mirek
E-mail: smutnyvla@centrum.cz

V pátek jsem se dostal k Charvátovi - bylo to Zemské víno od Bízy. Vonělo to opravdu typicky, ale pít se to moc nedalo :-(

Datum: 06.05.2010 11:12:30
Od: J.
E-mail: jaroslav.schwarz@ovine.cz

Moll: Díky Miloši. Od člověka, který se na koštech obejvuje velmi často to potěší :-) Jen dodám, že jednou, maximálně dvakrát za rok, jsem schopný košt navštívit, ale více ne.
milasko: Také jsem byl před 10 lety, kdy jsem poprvé Isabelu chutnal, byl nadšený. Dnes to beru jen jako raritu pro osvěžení, není to pití pro více jak jednu skleničku :-)

Datum: 06.05.2010 11:09:11
Od: milasko
E-mail: mila.sko@seznam.cz

No já bych souhlasil s J., že některé ty Isabely jsou docela příjemné. Je fakt, že už z nich nejsem tak nadšený, jako když jsem je před lety pil poprvé a ty jahody v nich mi přišly jedinečné. Teď se na to dívám spíše jako takové ženské pití, které mě ale neuráží.

Datum: 06.05.2010 11:05:46
Od: Moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

To je dobře, že jsi taky jednou vyrazil na košt ;o))
U bílích je nával proto, že je mnohem lepší pít bílé před červeným (při obrácení pořadí slabší kusy snadno zvrací) - navíc tak přirozeným způsobem postupuješ v chutích, které jsi schopen vnímat. Na konci výstavy je u bílích mnohem volněji.
Slovák, Chorvat jsou synonyma vzniklá podle národnosti (skupiny), která je donesla a pěstovala.
Delaware http://en.wikipedia.org/wiki/Delaware_%28grape%29
Noah http://en.wikipedia.org/wiki/Noah_%28grape%29
jsou odrůdy.
Baco noir http://en.wikipedia.org/wiki/Baco_noir se jako Slovák a Chorvat označuje jen velmi zřídka, je na moravě dobře známé pod synonymem Bago - po dlouhou dobu to byla jediná barvířka, která tu dozrála a tak se někam schovala a víno z přetížených vinic se slabší barvou trochu přibarvila.
Všechny tyto odrůdy mají víno docela dobré kvality, se zajímavým odrůdovým charakterem, ale se strašným ocasem, který přichází znenadání třeba i po 2 hodinách, když si "grgneš".
Směsky zásadně nepíšeme se spojené pomocí "x" - to je vyhrazené pro křížení.
Pro diskusi s vinaři je košt rozhodně dobré místo - ale jen o víně, které je zrovna nalété. Ale i tak se dozvíš mnoho zajímavého. Doporučuji.
Já bych tam nádoby na odlévání nepostrádal - odlévá se do vyplachovače sklenek http://www.cuketka.cz/pic/cuketka.cz_vino_brno10.jpg - přímo na horní plochu. A nebo jsi mohl požádat děvčata o některý z těch kýblů ...
Víno bez ročníku není ročníkové, ale mladé = v tomto případě 2009.
Na koštu víno zakoupit lze. ALE! Jde o víno určené k ochutnání, neprodají šampióny a vína která se vypijí přímo na koštu. Aby se zjistilo která to budou, nelze víno zakoupit dřív, než se hodně připozdívá. Potom je možné vybrat víno, které se pije tak málo, že ho zbývá celá plná láhev a tu lze zakoupit. Nejsou to jen špatná vína, nekdy se najdou i velmi dobrá, třeba proto, že místní toho vinaře nemají rádi a tak ho ignorují i na koštu. Cena bývá příznivá. Uložit takové víno ke skladování je hloupost, je určeno k vypití v době koštu, není stabilizované a bylo s ním dost manipulováno. Často tuto možnost využívají skupinky, které to mají daleko domů a tak si k trofejní sklence přikoupí láhev a cesta jim lépe uběhne.
Super článek!

Datum: 06.05.2010 10:39:29
Od: p.j.
E-mail: pjelen@barrandov.cz

Snad bych ještě mohl sejmout konečně z Charvátů tu aureolu "zakázaného vína": letos v lednu se i ČR musela podřídit evropské legislativě, takže jestliže do ledna se směla vína dělat vína jen vyjmenovaná v nějaké vyhlášce nebo Státní odrůdové knize, tak od ledna se vesele může sázet a víno prodávat ze všech odrůd, které jsou zapsány v některé odrůdové knize kteréhokoliv z členských států EU. Nekontroloval jsem odrůdové knihy všech států (možná by to někde mohlo vyjít, aby zdejší vinař měl představu, což?), ale pesimisticky předpokládám, že Delawaři, Noahové, Baca apod. určitě v některé budou. Tak třeba když to není zakázané, tak už proboha nikdo nebude mít důvod za taková vína solit dvoustovkové cifry.

Datum: 06.05.2010 10:21:00
Od: J.
E-mail: jaroslav.schwarz@ovine.cz

p.j.: Hezký výklad, díky. Není špatné znát historii a vše kolem, Charvát mi i přesto, jak jsi uvedl, chutná a velmi rád si ho vždy dám, pokud na něho narazím :-)

Datum: 06.05.2010 09:59:52
Od: p.j.
E-mail: pjelen@barrandov.cz

Ach jo, zase Charváti... Váhám, jestli se k nim mám ještě vyjadřovat, jestli tyhle bastardí odrůdy vůbec stojí za to. Je to Jardo tak, že po révokazové kalamitě byla snaha dosáhnout odolnosti proti révokazu přímým křížením evropských druhů révy s révokazu odolnými americkými révami. Vzniklo přehršel kříženců tzv. první vlny přímoplodých hybridů. Jejich správné názvy jsou právě Othelo, Isabela, Noah, Baco... U nás se ty názvy spíš nahrazují jakýmsi souhrnným lidovým synonymem Charvát. Tyto odrůdy kromě kýžené odolnosti k révokazu a i houbovým chorobám vynikaly snad jen plodností. Jejich senzorická kvalita byla již tehdy považována za podřadnou, cizí evropským charakteristikám vína. Ještě na konci čtyřicátých let proběhlo velmi důkladné zkoumání na výzkumných stanicích (tuším Mutěnice) a závěr byl, že tyto odrůdy nemohou nikdy dát stejně kvalitní vína jako jakékoliv běžné evropské klasické odrůdy a direktivně se zákonem platným až do letošního ledna zakázala jejich výsadba a prodej vína z nich. tím se z toho stala úplně neopodstatněně jakási rarita s legendami a nádechem čehosi jako pěstování marihuany, výkupní i prodejní ceny jsou až zarážející. Nechápu to. Mně osobně to fakt nechutná, i kdyby někomu jo, přijde mi, jakoby se nesmyslně vynášel kříženec poníka s oslem na úroveň čistokrevných hřebců :-)