O Víně

Diskuze: Jak nám to roste, aneb o křížení, minulosti, budoucnosti
Datum: 28-04-2024
  *
  *
*
2+3=  
* - povinné položky

Seznam příspěvků k diskuzi
Datum: 18.10.2012 16:09:12
Od: Lech
E-mail: lechm@seznam.cz

Nedávno jsme u něj byli, zas tak daleko (teda myšleno od Těšína) to není... byli jsme tam pro amerikány St. Pepin, Frontenac, Fontenac gris, Marquette, La Crescent. Myslím si, že koho to baví hrabat se v té spoustě odrůd, pak je to tam naprosto bezva místo. Opravdu: doporučuji navštívit - možnost nákupu za přátelské ceny.

Datum: 18.10.2012 13:48:09
Od: Moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

Lechu, o panu Piatekovi víme, rádi ho někdy navštívíme. Jen, pro nás ostatní je to trochu z ruky. Ale kdybys tam někdy mířil, dej vědět!

Samozřejmě jste se chytli místo podstatných částí vycpávky, vaty, oslího můstku! ;o)))
Tradice je něco co se předává z generace na generaci http://cs.wikipedia.org/wiki/Tradice
Při minimálních dvou předávkách jde o 60 let ;oD
To že Brusel podporuje vznik nových tradic ochotou vystavit ochranou známku už po 10 letech trvání, na tom nic nemění.
Je jasné, že v dnešní době, kdy pokroku nestačí ani ti, co ho maj v popisu práce, tradice poněkud upadá a je po ní hlad a zájem.
Révu pěstujeme o dost jinak než před 60ti léty, i víno jinak vyrábíme, opravdu tradiční zůstávají jen odrůdy a polohy, a i to je neustále někdo nahlodává, co s tím?
Není divu, že někteří mají na mysli, tuto tradici: "Já víno vyrábím a vy je platíte a nezavádějte mi v tom žádné novoty!"

Datum: 18.10.2012 10:48:51
Od: Neználek
E-mail: nez@centrum.cz

OK. Nic proti. Jen mi to u tak „mladé“ odrůdy přišlo opravdu směšné.
Tradice uznaná po 10 letech v oblasti, která má historii pár stovek let mi přijde hloupá. Už i odvolávky na tradici při zpracování hroznů mi přijdou směšné. Já bych víno tak jak ho „tradičně“ vyráběl můj děda, dnes asi nepil. A on možná nechtěl pít to od jeho děda. Přitom ve sklepě měl plno diplomů, takže dokázal vytvořit produkt v té době nadstandardní.
Na druhou stranu bych se mohl vysmívat i termínům jako „tradiční bramboračka“, a uznávat jen tradičního „mamuta s koprovou omáčkou“. Nechci říct, že tolik let staré je tradiční a o pár míň už zase ne. Jen pro mě nějak to slovo „tradiční“, nějak ztrácí hodnotu.
Možná bych slovo zmírnil na „lety odzkoušené“. Na „lety odzkoušené“ viniční trati, s „lety odzkoušené“ odrůdy XY, vyrobil „lety odzkoušeným“ postupem, víno, které po „letech odzkoušení“ můžeme prohlásit za vynikající. No, možná když začnu „tradiční“ považovat za „léty odzkoušené“. Tak se asi už tolik chechtat nebudu.

Datum: 18.10.2012 10:22:49
Od: p.j.
E-mail: pjelen@barrandov.cz

No, však jo. já mám MOPR na vinici, víc jak dvacetilteté keře, v žernosekách mají výsadbu z roku 1985, MOPR je tam z Vendule nejžádanější víno, je drahé, nedostatkové, vyhledávané. tak proč neříct, že MOPR je v žernosekách TRADIČNĚ vynikající? protože tam nerost ve středověku?? do konce devatenáctého století byly všude různé smíšené výsadby, rýňák se v žernosekách objevuje právě až v tom konci devatenáctého století a zrovna dvakrát dobře se mu tam nedařilo, milerku v žernosekách masivně sadili až po druhé světové válce. tak co teda považovat tam za "tradiční"?

Datum: 18.10.2012 09:30:20
Od: Neználek
E-mail: nez@centrum.cz

LOL :o))))
..tradiční MOPR !!!

Datum: 18.10.2012 08:59:08
Od: p.j.
E-mail: pjelen@barrandov.cz

hm, to je zajímavá, byť trochu akademická debata o tom, co jsou autochtonní, tradiční a místní odrůdy. to je na celý článek. ale k čemu by byl? však kriticky vzato ani pinot noir v Burgundsku možná není aútochtonní odrůdou - a co? co lze v tomhle zrychleném světě považovat za tradiční? musí být nutně tradice doložená už ze středověku? Podle úřadů v Bruselu je tradice, když se něco originálního na nějakém vymezeném území vyskytuje aspoň deset let. samozřejmě může být zajímavé postavit originální tradici na tom, že si každé VOC vyšlechtí nějakého svého novokřížence, nazve si ho třeba Cyril a Metoděj, Věstonická Venuše nebo Modrohorec, proč ne. Ale mě přijde přeci jen tradičnější Frankovka z Kounic a Mopr ze Žernosek a po těch v regále sáhnu asi přednostně.

Datum: 17.10.2012 09:29:04
Od: Lech
E-mail: lechm@seznam.cz

Livadijskij černyj je k mání u: http://www.winorosl.pl vč. spousty dalších odrůd. Byli jsme vřele přijati, je z čeho vybírat, ceny pátelské, majitel má obrovské vědomosti v tématu šlechtění. Pro toho, kdo se problematikou zajímá, určitě doporučuji navštívit.

Datum: 17.10.2012 08:05:51
Od: Lukáš
E-mail: luk.pan@seznam.cz

Poetické... a moc hezké vyprávění! Díky!