O Víně

Diskuze: O krádežích na internetu
Datum: 01-06-2023
  *
  *
*
2+7=  
* - povinné položky

Seznam příspěvků k diskuzi
Datum: 09.01.2011 10:41:58
Od: Jiří
E-mail: jiribajer@centrum.cz

Snad by se měl opisovatel alespoň trochu uklonit, ale nebuď ješita, všechno už tu bylo.
Hlavní je, že se informace šíří a pokud je to o víně, je to dvakrát dobře. Řekni si, dělá vlny a vidíš, svezeš se znova. In vino veritas.

Datum: 04.01.2011 14:38:59
Od: Moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

Když vám to lidi kradou pod rukama, děláte dobré dílo ;o)))
Ale nejhorší je, když to pokrátí, pozmění až úplně změní smysl a pak na vás padá hanba (a dokonce ji na vás hází sám ten, kdo to tak zprasil)
Tak se na to připravte a pečlivě važte každé slovíčko. Jednak aby to nebylo snadné zprasit, druhak aby jste textu vtiskli punc originality, nezaměnitelnosti, aby každý hned poznal, kdo to psal.

Datum: 22.12.2010 20:53:50
Od: petr
E-mail: petrjanc@seznam.cz

v dnešni podelany době nic překvapujiciho hlavne když mame dobry vina ahoj petr

Datum: 21.12.2010 09:39:29
Od: p.j.
E-mail: pjelen@barrandov.cz

:-)) Pravdu dí Jižní svah: je úplně jedno, jak velký web to je, jestli je nekomerční nebo ne, prostě uveřejnění obrázku nebo citace bez uvedení zdroje je krádež vždycky, a já doufám, že si z krádeže svého textu vezme ponaučení Milasko i v tom, že ve svých článcích si na to dá pozor a důsledně tam všechny fotky budou mít svůj zdroj.
mou mapku s mým svolením použili na webových stránkách pana Málka z Popic, odtud ji už bez mého svolení přetiskli do publikace Kapesní atlas vín Čech, Moravy a Slovenska 2009. Ale tam to bylo asi spíš nedorozumění než úmysl (měli souhlas použít informace z webu), Málkovi se omlouvali. Ovšem největší trapas byl, když jeden můj článek textově vykradl exprimátor Bém, když s ním byl "rozhovor" v jednom z prvních čísel české mutace Decanteru. Byl prý s tím později konfrontován přímým dotazem, prý trapně mlčel, nevysvětlil, tak to je pro mne dostatečná satisfakce, že se chvíli smažil ve vlastní šťávě a šeptandou se ostuda pěkně roznesla.
V té části Encyklopedie na ovine.cz, kterou spravuji, jsou použité zdroje a autoři buďto přímo u fotek nebo je pak na souhrnný seznam všech používaných zdrojů přímý odkaz na každé stránce Encyklopedie (Legenda, vysvětlivky, zdroje...).

Datum: 21.12.2010 08:57:09
Od: rs
E-mail: richard.stavek@centrum.cz

znám, znám, krádež svých textů jsem zatím neodhalil, u fotek jsem se ale už s pár zlodějíčky setkal. První krádež je stará už řádku let (L. Bárta a jeho 50 dnů s vinaři, kde je podepsán pod 2 mými fotkami-na můj písemný dotaz se mi doslova vysmál), pak u Slovartu vyšla obří bichle VÍNO, kde bylo asi 9 mých fotek (šlompácká práce redaktora a autora textu u něhož byly, prof. FM), skončilo to omluvou a zasláním dodatečného honoráře, pár let je stará též krádež v časopise víno a styl, kde byla má fotka Grébovky, aniž bych o čemkoli věděl - zde alespoň uvedli autora - ale opět bez honoráře. tož tak. kdybych měl víc času (a asi i chuti) na řádné řešení těchto excesů právní cestou, asi bych tady teď nemusel nic řešit. mea culpa

Datum: 21.12.2010 08:33:08
Od: J.Č. / Jižní svah
E-mail: cerovsky@jizni-svah.cz

Ano, stalo se mi to, s texty i fotkami. A jen málokdy jsem se dobral nějaké formy omluvy. Obzvláště pikantní byl můj (na bodu mrazu stojící) spor s časopisem Víno & Styl... http://www.jizni-svah.cz/2010/05/od-vino-styl-asi-pokoj-mit-nebudu.html

Přijde mi však úsměvná poznámka, že na malém webu nad tím jde mávnout rukou. Nejde. Možná na blogísku náctileté slečny, ne však na webu dospělého člověka. A neměl by formou článku křičet "chyťte zloděje" někdo, kdo s železnou pravidelností používá cizí obrázky a fotografie bez uvedení zdroje či autora...

Datum: 21.12.2010 07:49:05
Od: Neználek
E-mail: nez@centrum.cz

Docela problémy s tím má Jižní svah, exautor ovine. Také to na svém blogu řešil.
Já jsem nalezl, nebo byl upozorněný, na převzetí mých textů jen ve dvou případech. Jednou s uvedením zdroje, jednou s předcházejícím svolením a uvdením zdroje. To považuju za naprosto korektní.