O Víně

Diskuze: Vína ze Sovína
Datum: 15-07-2024
  *
  *
*
1+9=  
* - povinné položky

Seznam příspěvků k diskuzi
Datum: 03.11.2014 21:57:58
Od: technolog
E-mail: vinos@volny.cz

Co se týče zjištění původu stačí dát do 60 % moravy 40 % nějakého dovozu a púvod nelze zjistit.A to je pouze jeden z fíglů. Není problém se sejít a popovídat si o těchto praktikách.

Datum: 03.11.2014 09:15:57
Od: radek
E-mail: vin.kunc@seznam.cz

technolog: Díky! A co na to SZPI, MZe, Svaz vinařů a další? Zase budou jen říkat, že chybí důkazy, vymýšlet administrativní "pseudořešení", nesmyslné formuláře a s tím související nesmyslné povinnosti a tak dále a tak dále ... ? To nestačí ani vyjádření člověka, který byl bezprostředně u toho?

Datum: 03.11.2014 08:52:56
Od: p.j.
E-mail: pjelen@barrandov.cz

Děkuji technologovi, že řekl otevřeně to, co tuším už několikátý rok. V pátek jsem zpracovával do své nové encyklopedie heslo Litoměřice, v závěru jsem se chystal mírně pochválit Klášterní vinné sklepy, zejména za jejich tramíny. Nedalo mi to, abych si nenašel jejich web, abych skoukl, jestli náhodou někdy někde u toho tramínu neuvedli trať. A už to čtu: Radobýl, známkové víno, země původu Maďarsko. Tramín, země původu Makedonie. Měl jsem rázem po náladě. Oni samozřejmě tramín taky pěstujou, pravděpodobně to, co mi opakovaně chutnalo bylo z větší části od Litoměřic, třeba tou Makedonií jen pokryli jeden rok výpadek nějaké neúrody... ale jistej si tím opravdu nejsem, jestli to, co mi zrovna chutnalo, mělo svůj původ zrovna v tom terroiru. Pak něco chvalte a neriskujte, že si v budoucnu budete připadat jak debil, až se něco provalí. V podezření, že si aspoň příležitostně vypomůžou dovozem, jsou všichni, kdo mají dovoz ve sklepě, byť ho oficiálně deklarují jako přeprodávanou sudovku. A divili byste se, to jsou třeba zrovna z české oblasti skoro všichni větší borci. A já už jsem slyšel zákulisních historek tolik, že už nevěřím skoro nikomu. Je to tak prolezlý, že někdy skoro nemám chuť o zdejším vinařství psát a dál šířit nějakou aureolu poctivých zapálených vinařů, co udržují tradici. pamatuju si, jak v roce 2004 neměli najednou se vstupem do EU celníci co na práci, tak začali kontrolovat jihomoravské sklepy. Okamžitě intervenoval hejtman Juránek v Praze, že jestli nechtějí, aby místo vinohradů rostly na Moravě kopřivy, tak ať s tím okamžitě přestanou. A přestali. Tak já nevím, skutečně je to tahle volba kopřivy versus podvody? fakt by poctivec nutně zkrachoval? Nechce se mi tomu věřit. přijde mi to stejný, jako argumentace, že jezdit podle předpisů se nedá. A stejně marný jako přesvědčit národ, že dá.

Datum: 02.11.2014 22:55:25
Od: technolog
E-mail: vinos@volny.cz

Sovín byl dobrý ještě za Lukromu. Potom nás koupil Jagoš a začalo se to ředit dovozovými víny. Dnešní majitelé-Budamont, Holešínský a Filipovič dovršili dílo zkázy. Přitom vám můžu říci, že na sovíně jsem vyráběl velmi kvalitní vína. Ale tento problém je téměř všude i u těch vinařů kteří tvrdí, že vyrábí poctivé víno.

Datum: 02.11.2014 12:18:18
Od: PepaK
E-mail: josef.kotik@centrum.cz

Nezn>Ano, tento příspěvek jsem myslel. Ale nemohl ho najít. Dík. Pošlu ho jako inspiraci do do místních MŠ. Ano s osvětou musíme začít u dětí. Zkouším někdy nabídnout už odrostlým kamarádům jiná vína. Sud, oxidativní, ... pro ně sprostá slova. Pak do sklepa příjde místní bon pari vinař a jeho postupy jim neva.

Datum: 02.11.2014 12:09:22
Od: radek
E-mail: vin.kunc@seznam.cz

Neználek: Nic se neděje, odkaz i myšlenka OK. Jen se trochu obávám, že čekat na dorost by také už mohlo být pozdě. Dokud bude SZPI i další dozorové a profesní orgány a organizace "sloužit" (některým) producentům, může ten dorost také přijít už až "s křížkem po funuse". A zdravím do Derfle.

Datum: 01.11.2014 21:37:30
Od: Neználek
E-mail: nez@centrum.cz

Radku omlouvám se zneužité diskuze tohoto článku, protože tvé články jsou přínosné. Podložená dokumentace stavu českého vinařství, stavu o kterém se jenom šušká.
Ale chci sem dát daleko zajímavější odkaz, na video na, které mě navedle PapaK. 2:40 ->
http://www.youtube.com/watch?v=HnsiyRgpOeI&list=UUSvMLBNB-QwnAQTDyPzKmig#t=153
Když začneme osvětou u dorostu, snad neskočí později na špek "cisternovým" takyvinařstvím.

Datum: 01.11.2014 11:22:52
Od: PepaK
E-mail: josef.kotik@centrum.cz

Nezn>
http://www.youtube.com/watch?v=wH8t52umOvw
Bečica tam je, ale kde jsem viděl ta děcka ? :-)
... ale jako inspirace na další program dobrý, ne?
... prosba - a taky bys mohl občas něco napsat o zajímavých vinařstvích UH. Nějak se mi ta oblast scvrkla jen na Blatnici.

Radek>
i já dík a omluva za občasný odskok od tématu :-)

Datum: 01.11.2014 07:48:04
Od: Sklenička
E-mail: sklenicka@sklenicka.com

PepaK, moll - mně to webové "doporučení" taky hned připadalo jako jasná reklama, někdo z firmy to tam napsal pod cizím nickem :o) nejspíš.
Jinak souhlas s dobrou pověstí Sovínu v minulosti, byl jsem v Boršicích na koštu někdy v devadesátých letech a Sovín byl dobrý. A velký dík radkovi!

Datum: 31.10.2014 16:06:55
Od: radek
E-mail: vin.kunc@seznam.cz

Další "Šardický Sovín": Rulandské šedé 2013 výběr z hroznů, 72/13, 52B1-14/20.

Datum: 31.10.2014 15:28:22
Od: Neználek
E-mail: nez@centrum.cz

Tak v tom případě to nejsem já. I když indicie východ Moravy, kroj, vinohrad, zpracování vína sedí :o))
Pokud se ti podaří najít link na WEBu zajímalo by mě to.
Jednak ať vím jak vypadá můj jmenovec a tak, že s místní školkou navázat spolupráci by nebyl problém. :o))

Datum: 31.10.2014 13:27:51
Od: Pepak
E-mail: josef.kotik@centrum.cz

Nezn>na Skylinku je vysílání regionálních tv - např. i Kyjov+Hradiště+Veselí. Příspěvek byl o mateřských školách. Děti tam pobíhaly s motyčkami, hrály si na práci ve vinohradě a nakonec i lisovaly hrozny. Moc se mi ten nápad líbil. A všechno řídil Bečica v kroju.
A vy všeci Bečici v kroju vypadáte sténě, tak to byl možná iné Tomáš. :-)

Datum: 31.10.2014 12:55:06
Od: moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

Pro PepaK:
Styl kterým je napsaná ta óda na Sovín, mi připoníná jednu osobu, která se zřejmě živí tím, že pod různými nicky injektuje skrytou reklamu různě po netu.

Před lety mi starší vinaři z regionu Sovín přímo doporučili jako víno s dobrým poměrem cena kvalita. Pak ale začali historky o tom, jak řidič cisterny přijede z Itálie do Sovínu, připojí cisternu rovnou na stáčecí linku a kouká, že z ní vyjíždí ryzlink. Tak čeká, a najednou vyjíždí neuburg, pak chardonné ...
Prostě když víte, že jdete udělat podvod, koupíte vinařství s problémy, ale dobrou pověstí, zaplatíte mu reklamu a pak rychle protočíte kvantum vína ....

Datum: 31.10.2014 12:39:50
Od: Neználek
E-mail: nez@centrum.cz

"Tož to mosel byt negdo iný..." :o))
Jen nevím, který příspěvek myslíš. V regionální TV jsem docela často. Na jednom konci naší velmi krátké ulice bydlí kameraman Slávek a na druhém konci reportérka a režisérka Šárka :o)

Datum: 31.10.2014 10:38:38
Od: PepaK
E-mail: josef.kotik@centrum.cz

Neználek> v regionálním tv vysílání jsem viděl tvůj příspěvek z UHradiště o výchově mladých vinařů hned o mateřské. Dík za to. Doufám, že i díky tomu za čas konečně objeví na tom vašem koncu nějaké zajímavé vinařství. :-)

Datum: 31.10.2014 10:33:04
Od: PepaK
E-mail: jsef.kotik@centrum.cz

MT>bohužel musím souhlasit. Jak se nedávno psalo na Jižním Svahu - my žijeme v bublině. Když jsem hledal na webu info o Sovíně, našel jsem jako jeden z prvních
http://ann-ihilation.blog.cz/1206/cervena-vina-sovin
Cituji:
... začala jsem už vyhledávat něco trochu lepšího. A jednou takovou "mňamkou" je právě víno Sovín. Je výborné, nemá žádný hnusný "ocas" a stojí nějak do stovky. :) A navíc - jako bonus - je na něj pověšená malá sovička, kterou můžete nosit jako náramek ... atd.

Datum: 31.10.2014 00:20:04
Od: MT
E-mail: warmu@centrum.cz

já mám pocit, že většině lidu je stejně jedno, odkud co je, a jak to dotyčný dělal - nejen u vína

Datum: 30.10.2014 11:12:23
Od: J.Č. / Jižní svah
E-mail: cerovsky@jcsoft.cz

radek: degradace značky je dlouhodobá, ale je fakt, že tohle víno vzniklo ještě za Jagoše. V době kontroly je ale už Neoklas vlastnil.

Datum: 30.10.2014 10:28:10
Od: radek
E-mail: vin.kunc@seznam.cz

J.Č.: Jen pro "úplnost" dodávám, že ona uvedená záležitost s přidanou vodou je z období, kdy ještě Sovín nepatřil pod Neoklas, ale "někam poněkud jinam" - viz uvedený výrobce.

Datum: 30.10.2014 09:27:58
Od: radek
E-mail: vin.kunc@seznam.cz

Neználek: S vysokou pravděpodobností využívá surovinu z příslušných velmi kvalitních vinic po Sovínu právě Neoklas, příp. také ono širší uskupení, pod které dnes Neoklas patří.

Datum: 30.10.2014 09:14:14
Od: J.Č. / Jižní svah
E-mail: cerovsky@jcsoft.cz

Sovín je už jen další z mnoha supermarketových značek vína (teď třeba jel výprodej/akce na rulandská v Bille), nic víc a nic míň. Teda někdy je to i míň než víno, trocha exogenní vody se najde... http://www.potravinynapranyri.cz/Detail.aspx?id=962&lang=cs&design=default&archive=archive&listtype=tiles

Datum: 30.10.2014 07:44:45
Od: Neználek
E-mail: nez@centrum.cz

Jo, jo. Celý areál Sovína leží ladem. Zbyla jenom značka, která se obchodně zneužívá. Přitom jejich bývalé vinice vždycky poskytovaly zajímavý materiál. Například RŠ z Újezdce, nebo tratě v Ořechově. Kdo ví kdo z nich dnes dělá víno, myslím, že Sovín ne.