O Víně

Diskuze: Vinné střípky (srpen 2020)
Datum: 15-01-2021
  *
  *
*
1+9=  
* - povinné položky

Seznam příspěvků k diskuzi
Datum: 09.09.2020 20:34:38
Od: Mara
E-mail: zd.rozehnal@gmail.com

Dobrý den,

předně děkuji za poděkování, jsem rád, že někoho mé články inspirují, procestovat rakouské vinařské podoblasti určitě stojí za to, takže Vám rozhodně přeji mnoho dalších zážitků s rakouskými víny.

Rovnou se musím přiznat, že vinařskou podoblast Südsteiermark mám procestovanou poměrně málo, protože prostě jí mám trochu z ruky, avšak s víny se na veletrzích, výstavách a koštech potkávám pravidelně, takže pár tipů není problém dát.

Na úvod určitě si sebou doporučuji vzít fotoaparát, protože společně s vinařskou podoblastí Wachau se jedná o jednu z nejfotogenetičtější vinařských podoblastí Rakouska, a teď k těm vinným tipům, které Vás zajímají určitě více.

Pokud chcete ochutnat a navštívit absolutní špičku vinařské podoblasti, tak lze samozřejmě vyjmenovat např. tuto silnou sestavu Weingut Sattlerhof (Gamlitz), Weingut Tement (Berghausen), Weingut Erwin Sabathi (Leutschach), Weingut Wohlmuth (Kitzeck im Sausal), Weingut Gross (Ehrenhausen) či Weingut Polz (Spielfield), avšak rovnou varuji, že cenově se všechna vinařství pohybují poměrně vysoko, avšak na druhou stranu škoda alespoň jedno nenavštívit, u žádné z nich chybu neuděláte. Ovšem pakliže chcete vysokou kvalitu za zajímavější peníze, tak bych doporučil třeba Kollerhof am Eichberg (Leutschach), neb Harald Lieleg je dle mně jedním z velkých talentů této vinařské podoblasti a navíc se stále rozumnými cenami, v oblasti Sausal mám oblíbeného Michiho Lorenze ze stejnojmenného vinařství Weingut Michi Lorenz (Kitzek am Sausal), i tam se dají najít zajímavá vína za pěkné ceny, ale i ty o něco už dražší, další dobrý tipem je Weingut Regele (Ehrenhausen) či Weingut Tschermonegg (Glanz) a na závěr můj absolutně osobní tip aneb moje "dvorní vinařství" v této vinařské podoblasti Weingut Peter Skoff (Gamlitz), kde mají sice i dražší vína, avšak i ta v nižší kategoriíí jsou vždy skvělá.

Z hlediska odrůd je vhodné se zaměřit především na tamní dvě nejznámější a nejlepší odrůdy, tj. Sauvignon Blanc a Morillon (pro nás Chardonnay), parádní bývají i Weißburgunder (Rulandské bílé), Gelber Muskateller (Muškát žlutý) a Welschriesling (Ryzlink vlašský), no a když se opět vrátím k Peteru Skoffovi, tak ten má třeba skvělý i Gewürztraminer (Tramín kořenný).

To je tak nějak v rychlosti vše, co mě teď napadlo, pokud budete potřebovat něco upřesnit, doplnit či poslat nějaké odkazy či kontakty na uvedená vinařství, tak se klidně ozvěte.

A ještě jednou přeji příjemné vinné zážitky v jižním Štýrsku.

Zdeněk Rozehnal

Datum: 09.09.2020 13:00:11
Od: Morning Tea
E-mail: morning.black.tea@gmail.com

Dobrý den,
začínám plánovat výlet za vínem do oblasti Südsteiermark - měl byste tam nějaká doporučení? Jinak velké díky za Váš blog! Jsem jeho pravidelným čtenářem a díky němu jsem načerpal mnoho inspirace a procestoval většinu rakouských vinařských oblastí.
Děkuji a zdravím,
Herbert