O Víně

Diskuze: Postřehy z vín vypitých v květnu 2016
Datum: 29-04-2024
  *
  *
*
8+8=  
* - povinné položky

Seznam příspěvků k diskuzi
Datum: 07.06.2016 11:30:05
Od: MT
E-mail: warmu@centrum.cz

- Viz Sklenička: tyto systémy fungují paralelně vedle sebe u sousedů
- Můj názor na VOC je, že je to skvělý marketing, určitě u Znojma, ty ostatní z mého úhlu pohledu při uváděném spojení s nějakou lokalitou (včetně Znojma), jsou zbytečné, z hlediska apelačního a (chcete-li) terroirového nastavení má největší relevanci VOC Pálava, jinak proč …
- Ovšem souhlasím, že nějaké VOC je prostě jen místní více či méně úspěšná aktivita a ta vína mohou chutnat nemusí – viz přívlastkový systém, je to jen víno …
- Náš klasický zatřiďovací systém nestačí? záleží na úhlu pohledu … v zásadě z praktického dnešního pohledu, je naprosto zbytečný, smysl měl v 90. letech, ale jinak proč - o kvalitě nic nevypovídá, kor v dnešním klimatickém režimu, akorát o nějakém cukru v hroznu, což i z pohledu různých stylů gastronomicky použitelných je mimo mísu
- A naposled – nevím, kdo z vás je jakého ročníku narození, ale vnímání vína na základě místa původu, tedy sepjetí s lokalitou, bylo vždy a ve všech zemích, kde vinařství fungovalo před 19. stoletím, přívlastkový systém je novotvar, tak bych byl opatrný s tím, co sem historicky patří a co ne, je to jako s tradičním vinařstvím – odkdy je tradiční a odkdy už ne? Záleží na dobovém vnímání … nebyl bych tak absolutní,


Datum: 06.06.2016 07:36:18
Od: Neználek
E-mail: nez@centrum.cz

Přidám se k diskuzi, ale nechci tím nikoho přesvědčovat o "mojí pravdě".
Je velmi dobře, že vína VOC fungují. Fandím jim. Jen VOC Modré hory se mi nelíbí už od začátku, protože jejich směrnice jsou příliš široké a vína z nich tak nemají konkrétní "ksicht".
Nejvíce mě zaujalo VOC Pálava. Zde je jen nešťastná volba názvu, který se kryje s jedním názvem vína které konzument kupuje ať jde o co jde. VOC Pálava má sepsané pravidla tak přísně, že pokud rozborem a komisí vzorek projde, tak půjde výhradně o suchý Vlašák z pálavských vrchů. Víno z výjimečného terrior s jasným profilem - "ksichtem".
A pak bych ještě pochválil znojemské VOC, které s tím začalo a může být vzorem pro ostatní, jak by to mohlo vypadat.

Datum: 05.06.2016 20:30:39
Od: sklenicka.com
E-mail: sklenicka@sklenicka.com

Napřed technická poznámka: přívlastkový systém existuje paralelně s apelačním v Rakousku i v Německu, takže nejsme nijak ojedinělí. Navíc označování německých přívlastkových vín už má v sobě zárodek apelačního, jak ukazuje pořadí údajů na etiketě.

A čistě osobní názor: vznik apelací v ČR byl reakcí na nespokojenost vinaařů s praxí zatřiďovacích komisí SZPI. Do komisí se odkládali starší držitelé senzorických zkoušek SZPI, kteří podle staré praxe zadupali vína s nedostatky nebo vadami, které často moderní vinaři nepovažují za nedostatky a vady, a vyzvedávali průmyslová (supermarketová) vína, prostá všech vad, nedostatků (ale i předností nebo kvalit, pokud za kvalitu nepovažujeme absenci vad). To byla brzda vývoje, proto konečně(!) po dlouhém boji s MZ vznikla první VOC, jejichž hlavní vlastností je to, že si do nich vína zatřiďují vinaři sami. S nevysloveným předpokladem, že si navzájem vidí do kuchyně, vědí kdo má odkud hrozny, a nebudou (nenechají) se navzájem klamat. (Malá kontrolní aktivita je v tomto ohledu logická.) Plus to, co píše pj: marketingová redefinice lokálních vín. Znojemské, pálavské... Představte si, jak by dopadl Michlovského Vlašák, školený rok na kalech, kdyby ho poslal na férovku do zatřiďovací komise SZPI? Muhehe...
VOC Modré Hory není zrovna můj šálek čaje, ale VOC jako idea je rozhodně obrovský krok správným směrem. Ale jak by řekl klasik: jaké si to VOC uděláte, takové ho budete mít.

Datum: 05.06.2016 10:52:51
Od: J.
E-mail: jaroslav.schwarz@ovine.cz

moll + radek: Souhlasím a ztotožňuji se s vašimi názory.

Datum: 04.06.2016 01:04:28
Od: moll
E-mail: milos.ondrak@seznam.cz

Já jsem svůj názor v světovém kontextu už jednou sepsal a zrovna Modré hory a konkrétně pan Sedláček, který snad v každém víně překračuje meze takovým způsobem, že by ho měli vyloučit a zároveň má lepší vína, než ti co by se měli pod ten vyhazov podepsat je moc zajímavým příkladem. Ale zároveň musím podotknout, že nemám napité ani jedno ani druhého a střízlivý bych nic takového nikdy neprohlásil.

Datum: 03.06.2016 22:46:11
Od: radek
E-mail: vin.kunc@seznam.cz

Problém našich VOC shledávám v tom, že vedle sebe existují 2 systémy - jeden "terroirový", druhý "cukernatostní". A v tom jsme asi, nejenom v Evropě, dost ojedinělí... Kromě silného zmatení pro řadového zákazníka, zejména pak při posuzování "přiměřenosti" prodejních cen, dochází, a to zejména, k "prolínání" obou těchto systémů. Totožná vína se objevují v obou systémech, co není jako přívlastkové zatříděno, "objeví" se jako VOC. Kromě toho kontrolní činnost SZPI v oblasti VOC je výrazně sporadická, a to včetně prověřování původu hroznů, což je (některým) producentům VOC vín samozřejmě dobře známo. Snaha o dodržování (dohodnutých) pravidel je v rámci různých VOC také různá... Prostě, jako v řadě jiných případů - asi dobrá myšlenka, bohužel ne až tak úplně dobré "provedení".

Datum: 03.06.2016 19:32:24
Od: J.
E-mail: jaroslav.schwarz@ovine.cz

p.j.: Co mi na VOC vadí jsem sepsal a je to můj osobní názor, nikomu nic nevnucuji. To co funguje ve světě, nemusí v žádném případě fungovat v našich podmínkách viz zmiňovaná Rioja :-)

Datum: 03.06.2016 19:17:49
Od: p.j.
E-mail: yelenovo@yahoo.com

Probůh Jardo, co Ti jaké VOC udělalo? :-) VOC je zkráceně pokus ZNOVUOBNOVIT tradici regionálních a vesnických vín - a to je sakra víc tradiční, než dle cukernatosti hroznů. Vína se tady po staletí nazývala podle místa - popické, litoměřické, blatnické... Zatímco pozdní sběr je tu teprve od roku 1985 a garantuje akorát to, že tam není přisypaný řepný cukr a že když se to zatřiďovací komisi zdá hodně tenké, tak to sestupní. Na VOC si právě já cením, že vinaři měli potřebu se sejít a dohodnout se na tom, které odrůdy a který asi styl vína je nebo by měl být typický a charakteristický pro tu oblast. Je to sice v začátku, ale jinde tento samý systém, akorát zaběhanější, tvoří třeba i Tvou oblíbenou Rioju - dyť to je přece to samý, i Rioja má svá pravidla, své odrůdy, svůj rozeznatelný styl. A u nás? Jaktože Ti nevadí, že nevíš, odkud byly hrozny třeba od těch Templářů? Jaktože Ti nevadí, že zemské víno neprojde žádnou komisí a negarantuje vůbec nic? Jaktože Ti nepřijde větší bordel, když jedna Pálava z Mikulovska je suchá, druhá polosuchá a třetí sladká - a všechny jsou pozdní sběr? Nám tohle a desítky odrůd pěstovaných bez ladu a skladu přijdou normální, ale slyšel jsem na vlastní uši, jak rakouský Master of Wine nad tím kroutil hlavou a říkal: no, když vám to tak chutná a vypijete to, dobrá, ale kdybyste s tím snad chtěli prorazit v zahraničí, musíte si vybrat jednu dvě odrůdy z určité oblasti a dohodnout se na více vymezeném stylu. A to by právě mělo být to VOC.

Datum: 02.06.2016 18:01:19
Od: J.
E-mail: jaroslav.schwarz@ovine.cz

Tomáš: Na to se dá těžko odpovědět. Velmi často je to náhoda, pokud nějaká vína dávají do výprodeje, mohou se objevit i v jiných lokacích Albertu, pak je dobré se tam zastavit. Platí pravidlo, že čím menší město navštívíte, tak máte větší šanci narazit na podobné výprodeje.

Datum: 02.06.2016 14:04:40
Od: Tomáš
E-mail: tkw@atlas.cz

Malý dotaz. V kterém skvělém Albertu mají podobná vína ve slevě a je na to nějaký systém???
Tom